Krabicová virtuální realita

Krabicová virtuální realita

Konečně jsem našel čas na napsání článku o virtuální realitě. Už asi dva měsíce si doma hraji s hračkou zvanou Google Cardboard, neboli krabicová virtuální realita od Googlu, občas také nazývána jako virtuální realita pro chudé. Jedná se o speciální krabičku, do které vložíte svůj smartphone s VR aplikací a můžete se ponořit do virtuální reality. Krabicová verze je pak nejlevnější, může si ji dovolit každý člověk s chytrým telefonem.

Někteří lidé si asi řeknou, že je už trochu pozdě psát o Google Cardboard, když Google tuto hračku představil na konci června minulého roku na Google I/O konferenci, o které jsem psal článek. V něm jsem se však nezmínil o virtuální realitě. Dobře, po pravdě řečeno jsem zapomněl. Ale to byla chyba. Google tím chtěl rozšířit virtuální realitu pro obyčejné lidi, kteří si například Oculus Rift nemohou dovolit nebo ani nemají šanci zkusit.

V Česku se Cardboard však podle mě tolik nerozšířil. Viděl jsem pár článků na webech o Androidu a o mobilních technologiích, ale že by o tom nějaký bloger napsal více a nebo se někdo zajímal, toho jsem si nikde nevšiml. Více méně jediné, co se ze zmíněných článků dalo získat, je k čemu Cardboard je, a kde se dá koupit. Ale chybějí mi články typu nejlepší aplikace pro virtuální realitu atd. Proto jsem se rozhodl dané téma trochu rozšířit.

Ukázka VR aplikace pro Google Cardboard Ukázka VR aplikace pro Google Cardboard

Cardboard jsem si objednal již v září, bohužel mi balík nepřišel. V té době jsem mohl být jeden z prvních, kdo o krabicové virtuální realitě napíše, to se ale nezdařilo. Později jsem si ho objednal v listopadu, ale díky České poště mi balík přišel až o dva měsíce později než měl. Ale o tom až někdy jindy. Když jsem se konečně balíku dočkal, měl jsem již nainstalovány desítky aplikací, a tak jsem se pustil do testování každé z nich.

Pro virtuální realitu dnes existuje spoustu aplikací, ale přesto je jich jen málo opravdu dobrých, které stojí za to vyzkoušet. Chystám se napsat článek o těch nejlepších. Můžete například jet po horské dráze, rozhlížet se na mořském dně, zahrát si horor na vlastní kůži nebo se jen tak procházet krajinou. Díky Cardboardu můžete dokonce koukat na 3D filmy nebo si prohlédnout StreetView v Google Mapách na kterémkoli místě na světě. Dnes je dokonce i možné sledovat speciální 360° videa na YouTube.

Princip tkví v na půl rozdělené obrazovce, kdy druhý obraz je o trochu posunutý doprava, což vytváří 3D efekt. Této metodě se říká side-by-side. Takto rozdělený je obraz VR aplikace na smartphonu, který se vloží do zmiňované krabičky, která je také rozdělená pro oči na dvě poloviny. Celá věc se nasadí na hlavu a díky čočkám může lidské oko zaostřit na tak malou vzdálenost mezi okem a obrazovkou smartphonu. Díky gyroskopu a dalším senzorům, které jsou v mobilu, se můžete v aplikaci rozhlížet, jako byste byli uvnitř.

Jak funguje Google Cardboard (v angličtině):

Cardboard má na sobě navíc posuvný magnet, který při posunutí prstem změní magnetické pole, čehož si všimne speciální senzor ve smartphonu, a tak do něj pošle signál. Tuto funkci využívají aplikace pro to, aby mohly využívat "kliknutí na obrazovku", aniž byste si museli sundat Cardboard a dotykem kliknout na obrazovku. Je možné připojit herní gamepad (drátový pomocí USB redukce), což vám umožňuje se pohybovat a rozhlížet právě pomocí gamepadu. Také můžete mobil připojit k PC a sledovat, co člověk s Cardboardem právě vidí.

Těmto vychytávkám bych se chtěl věnovat v samostatném článku. Dále musím určitě zmínit, že je velice důležité si Cardboard zkoušet se sluchátky. Bez zvuku se ochuzujete o 50% celkového požitku z virtuální reality. Opravdu je to znát. Nejlepší podmínky jsou ve večerních hodinách ve tmě a tichu, aby vás nic nerušilo a v mezerách krabičky jste neviděli světlo, pouze a jen aplikaci. Ale pozor, při hraní hororových her při těchto podmínkách doporučuji mít člověka vedle sebe. Nejen jako psychickou podporu, ale i pro bezpečnost.

Ukázka VR aplikace pro Google Cardboard Ukázka VR aplikace pro Google Cardboard

Za tu dobu, co Cardboard mám, jsem ho nechal vyzkoušet už několika desítkám svých známých, přičemž nejvíce se líbil asi mé přítelkyni. Většině lidí se to zdá velmi zajímavé, dokonce každý to chtěl minimálně zkusit. Někteří lidé však nedokáží zaostřit oči tak, aby obraz viděli správně, ale to byly jen výjimky. Dokonce i starším lidem se tato hračka líbí. Půjčil jsem Cardboard dědovi, kterému je 76 let, a byl z toho velice nadšený. Poprvé se mohl projít po mořském dně a zblízka si prohlédnout žraloky plující kolem něho.

Google Cardboard si můžete koupit velice levně třeba na eBay, kde krabicová nejlevnější verze stojí do 100 Kč i s poštovným. Do této krabičky se vejde 4 až 6" smartphone, na kterém musíte mít nainstalovanou VR aplikaci pro Google Cardboard. Můžete se těšit na další články o virtuální realitě, osobně mě toto téma velice zajímá. Chystám se sestavit i seznamy nejlepších aplikacích právě pro Cardboard, které si můžete zdarma vyzkoušet. Napište mi do komentářů, zda jste již tuto virtuální realitu zkoušeli nebo ji dokonce vlastníte. Budu rád za všechny názory, ale i tipy na vaše oblíbené aplikace.


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 užitečných aplika... (28.02.2016)
· Android 6.0 Marshmallow (19.08.2015)
· Byl jsem na Android Road... (18.11.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Zdeněk Dvořák

    dne 17. března 2015 21:07

    Cardboard mám doma, bohužel magnet nespolupracuje s mojí Z3 Compact, takže mi chybí dost zásadní prvek pro ovládáníSmutný

  2. Dominik Fryč

    dne 17. března 2015 22:36

    To je divné, mělo by to fungovat u všech těchto "lepších" smartphonů. Nezkoušel jste magnet na jiných místech kolem mobilu? Třeba je magnetometr na druhé straně, ale těžko říct, jen mě to napadlo.

  3. Paulí

    dne 28. ledna 2016 22:14

    Zdarec, měl bych dotaz, když skládám cardboard tak si nejsem jistej jak dát ty sklíčka :-) jestli tak aby byly vypouknuté na mobil nebo na oči, doufám že mě chápeš, díky za odpověď

  4. Dominik Fryč

    dne 30. ledna 2016 13:05

    Ahoj, chápu tě, měl jsem úplně stejný problém. Mám je "vypouknutou" částí směrem k mobilu a zdá se to být v pořádku. Nikde jsem ale nenašel, jak to přesně má být. Tak to zkus na jednu stranu, pak na druhou a rozhodni, přes kterou byl obraz kvalitnější/nezkreslený.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55341)
První zkušenost ... (53483)
Zombie apokalyps... (49783)
Rozdíl mezi geek... (49132)
Recenze autokemp... (39594)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...