Oprava kamerky Nexusu 5

Oprava kamerky Nexusu 5

Stala se mi nehezká věc, která se však dala očekávat. Nešťastnou náhodou se mi promáčklo sklíčko zadní kamerky mého smartphonu Nexus 5. Telefon je celkově perfektní, ale mezi jeho hlavní zápory patří vystouplá kamerka, která si o zničení přímo říká. Nevím ani, jak se mi to povedlo, ale promáčknutí bylo přímo ve středu sklíčka kamerky, takže mělo fatální následky. Ještě k tomu se celá hororová scéna odehrála týden před Vánoci.

Kamerku neuchrání ani pevné kryty, které se na tento kousek prodávají, protože každý má na zadní části díru na kamerku, která není nijak chráněná. Problému se tak více méně nedá zabránit, je to jen otázka času, kdy se o něco opřete s mobilem v kapse. Bral jsem to z té lepší stránky, pořád je to lepší, než kdyby se mi rozbilo přední sklo mobilu. Tento problém mě omezoval jen v používání fotoaparátu, rozbité přední sklo by mi omezilo kompletní používání telefonu.

Ihned po zjištění jsem zkusil fotoaparát,který byl však plně rozostřený, a při stisku na předmět pro zaostření čočka projevila pokus o zaostření, bohužel ihned po něm autofocus přestal nadobro pracovat. Původně byly dovnitř promáčklé malé střepy skla, které jsem opatrně vyklepal. Po jejich odstranění fotoaparát přestal být rozostřený a fotil jako dříve, ovšem bez autofocusu. Fotoaparát se snažil sám zaostřovat, ale pouze měnil úroveň jasu, ostření blízkých předmětů nebylo vůbec možné.

Rozbité sklíčko fotoaparátu Nexus 5 Rozbité sklíčko fotoaparátu Nexus 5

Rozhodl jsem se podělit se s problémem v několika diskuzích na internetu. Polovina názorů byla taková, že na jejich místě bych měl telefon co nejrychleji odvézt do servisu, aby se čočka nezaprášila a nezanesla. Druhá polovina mi radila, abych si sklíčko popřípadě i kamerku koupil na internetu a vyměnil sám, při nejhorším jen zaplatím o něco víc v servisu. Nakonec jsem se spíše dozvěděl, že samotná výměna sklíčka by byla podle komunity k ničemu, autofocus by prý pravděpodobně neopravila.

Napsal jsem na eshop, ve kterém jsem smartphone kupoval, ale ti mi odpověděli, že toto poškození samozřejmě na záruku uznat nejde. Obrátil jsem se tedy na několik různých servisů. Více méně mi všichni psali, že oprava se bude pohybovat kolem 1 500 - 2 000 Kč. To se mi zdálo trochu moc, tak jsem změnil názor. Rozhodl jsem se, že se bez autofocusu obejdu a zatím tedy aspoň koupím jen nové ochranné sklíčko, které vlastnoručně vyměním.

Vybral jsem tedy na eBay přesný kousek, který pasuje na oba typy Nexusu 5 (D820 i D821). Jedná se o kryt základní desky smartphonu, na kterém je nové sklíčko pro zadní kamerku. Pro zájemce o koupi přidávám odkaz. Celá část mě vyšla na 200 Kč i s poštovným a za dva týdny byla doma. Pro vyčistění čočky kamerky od prachu a nečistot jsem si od kamaráda půjčil stlačený vzduch. Při opravě Nexusu 5 narazíte i na malý problém, a to neoddělitelný zadní kryt. Baterii normálně nemůžete vyndat a vyměnit.

Proto, abyste bezpečně oddělili zadní kryt od zařízení potřebujete vhodné pomůcky. Můžete si na internetu levně koupit přímo sadu na opravu mobilů, ovšem já jsem improvizoval s nástroji, které jsem našel doma. Použil jsem pinzety, pilníček na nehty, ale hlavně plastový nůž, kterým to jde nejlépe. Nástroje (kromě nože) jsem používal zadní stranou, která není ostrá, abych nepoškodil součásti zadního krytu a hlavně cvoky, na kterých tato část drží. Celý postup jsem dělal podle následujícího videa, které pěkně ukazuje celý postup opravy Nexusu 5.

Postup výměny zadní kamerky smartphonu Nexus 5:

Vnitřek Nexus 5 Použité nástroje Rozbité sklíčko na krytu základní desky Nové sklíčko na krytu základní desky Vnitřek Nexus 5 Vnitřek Nexus 5

Já jsem však nevyměňoval celou kamerku, pouze kryt základní desky. Ten je přidělaný šesti malými šroubky s křížovými hlavičkami. Při výměně součásti jsem kamerku čistil stlačeným vzduchem a hádejte, co se nestalo. Samozřejmě jsem si nedal pozor a stlačený vzduch nahnul moc, tím pádem se místo vzduchu z trubičky vyřítila kapalina. S kaluží, která se na čočce fotoaparátu a základní desce rychle vypařila a jen zašuměla, jsem se ocitl na dně a začal málem oplakávat svého miláčka.

Uvědomil jsem se, že se však jedná jen o kapalinu ze stlačeného vzduchu, takže snad nemůže spáchat tolik škod, zvlášť když kapalina naštěstí minula baterii. Desku jsem vyměnil, mobil sestavil a modlil se, aby vše fungovalo jako dříve. Díky bohu se po delším stisknutí objevilo logo Googlu a já si mohl v klidu oddychnout. Ještě jsem se trochu bál, jestli vůbec půjde zapnout fotoaparát, ale můj strach byl zbytečný.

Porovnání rozbitého a nového sklíčka Nové sklíčko fotoaparátu Nexus 5

Po zkoušce fotoaparátu jsem nevěřil svým očím. Autofocus funguje! Perfektní ostření blízkých předmětů opět fungovalo na jedničku jako dříve. Byl jsem nesmírně šťastný, že jsem možná díky své banální chybě odstranil malé střípky z čočky fotoaparátu a opět rozchodil ostření, za což jsem místo dvou tisíců zaplatil pouze dvě stovky. Telefon funguje jak má a fotoaparát jakbysmet. Nechci se teď vydávat za profíka, který tomu rozumí, ale kdyby měl někdo podobný problém či chtěl s něčím poradit, určitě mi můžete napsat.


Podobné články

Poslední články

· Tip na vylepšení Windows... (08.02.2014)
· PS #4: efekt povodeň (01.02.2014)
· PS #3: kapky deště na li... (30.11.2013)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Michal

    dne 04. února 2015 19:13

    Zdravím, zajímavý článek, určitě kdyby se mi něco takového stalo, tak se hned mrknu sem, samozřejmě bych zkouknul nějaké to videjko, ale myslím že tento článek by mi hodně pomohl.... Přeji ať tvůj Nexus je v pořádku, dávej na něj větší pozor! Šklebící se
    Jinak bych chtěl poděkovat za zmínění ve článku.

  2. Martin

    dne 04. února 2015 22:22

    Hlavně se zbavit strachu. Už jsem měnil LCD v notebooku, LCD v mobilu, tlačítko iphonu, všechno funguje.
    Scénář je všude stejný - najít na youtube návod, na ebay objednat potřebný díl, rozebrat, vyměnit, smontovat.
    Je to nečekaně jednoduché a ušetřit se dají fakt významné peníze.

  3. Petr

    dne 26. dubna 2015 16:23

    Ahoj, tak jsem právě zjistil, že mám sklíčko ruplý, ale ne tak jako ty, pouze jsou tam praskliny, ale háže to do foťáku takový divný odlesky. Vypadá to jednoduše, tak to asi vyměním sám...

  4. Petr

    dne 13. července 2016 15:10

    Týden starý Nexus 5x ležel zdánlivě bezpečně na stole v pergole, děti si hrály vybíjenou. Míč přistál přesně na telefon a doslova ho odstřelil na zem. S hrůzou jsem ho sebral a velmi si oddechl, displej byl celý. Sklo zadní kamery bohužel ne. Sklo rozbité, autofokus nefunkční. Díky návodu zde, je měsíc po urazu zase v pořádku. Jen Dodám, že při ofukování bylo nutné držet tu pohyblivou část k kamery (asi objektiv) přimáčknutou párátkem v dolní poloze, což umožnilo proudu vzduchu odstranit drobounké střepy, které bránili ostření. Bez toho bylo ofukování neúčinné. Včetně čisticího plynu mě oprava vyšla na 300kč. Díky za návod.

  5. Dominik Fryč

    dne 13. července 2016 23:24

    Petře gratuluju k úspěšné opravě. Jsem rád, že alespoň pro někoho byl můj článek přínosem. Tvůj dodatek je na místě. Já jsem se o tom ofukování ani moc nerozepisoval, člověk si s tím musí vyhrát a brzo pochopí, jak to vystříkat tak, aby všechny malé střípky byly pryč. Mně asi hlavně pomohla ta kapalina, díky které doslova vytekl všechen bordel.
    Mimochodem už se mi podařilo rozbít i zdánlivě nerozbitné přední sklo. Chystám se na vlastnoruční opravu, ovšem ještě váhám, jestli to má cenu nebo si raději počkat pár měsíců na nové Nexusy.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55341)
První zkušenost ... (53484)
Zombie apokalyps... (49784)
Rozdíl mezi geek... (49133)
Recenze autokemp... (39596)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...