Budoucnost chytré domácnosti

Budoucnost chytré domácnosti

Nikdy mě moderní vychytávky typu chytrá konvice nezajímaly, ale poslední dobou přemýšlím nad budoucností chytré domácnosti aneb co všechno mohu ovládat smartphonem z pohodlí gauče v obýváku. Ona to vlastně není až taková budoucnost, některé věci, například rozsvícení pokoje pomocí smartphonu, je již dnes využívaných. Pojďme se tedy podívat, co by nám mohlo usnadnit život.

V posledních dnech jsem pracoval na seznamu chytrých vychytávek, které bychom mohli doma uvítat. Přemýšlel jsem nad praktickým využitím a zároveň nad tím, aby daná věc byla reálná a ne robot, který za nás dá nádobí do myčky a následně ho utře. K myšlence mě vlastně dostal článek o Google bytu v Praze. Čekal jsem od ukázky moderního bytu nejnovějších vychytávek domácnosti mnohem více "next-gen" věcí.

Google byt

Společnost Google v Praze na Václavském náměstí vytvořila byt právě na ukázku nejmodernějších inovací do domácnosti. V kuchyni využívají smartphone či tablet pro snadné zjištění potřebných ingrediencí, vyhledání receptu nebo YouTube videa. Pro nákup použití aplikace Google Keep jako nákupní lístek. Ložnici měla obohatit hlavně elektronická knihovna Knihy Google Play, kde jsou už i české knihy.

Google byt Google byt

V obývacím pokoji hrála hlavní roli technologie Chromecast, která umožňuje snadný bezdrátový přenos obrazu ze smartphonu či tabletu přímo do televize, ale i další funkce. Google zde použil i svojí službu Hudba Play pro přehrávání milionů písniček z celého světa. Také možnost využití fotografií Google+ v tabletu místo fotorámečku. Mně osobně tento byt úplně neoslnil. Většinu z těchto zařízení již bohatší lidé normálně vlastní a používají, čekal jsem spíš nějaké zatím nepředstavené zařízení a vychytávky.

Jak to vidím já

Asi si dokážete představit hned několik věcí, které byste mohli ovládat smartphonem ve svém bytě. Podle mě mezi takové ty základní určitě patří rozsvícení a zhasnutí světel v místnosti, i když to bych možná řešil i automatickými senzory pohybu ve dveřích. Dále bych určitě ocenil možnost změny teploty v pokoji ovládáním topení (nebo klimatizace). Další jednodušší funkce je ovládání televize. Tím myslím zapínání, vypínání, změna hlasitosti, přepínání kanálů a tak dále.

Napadlo mě i ovládání rolet či žaluzií, což by šlo zautomatizovat podle východu/západu slunce. Nyní přicházejí trochu nebezpečnější vychytávky. Možnost otevírání a zavírání oken. Pokud by se smartphone dostal do cizích rukou, mohl by si kdokoli s vaším bytem i na dálku dělat cokoliv. To platí i u otevírání dveří a garáže. Rozhodně bych mezi chytrá zařízení nezařadil troubu, pračku nebo myčku na nádobí, protože nádobí nebo prádlo tam za vás stroj nedá. Zatím. A spouštění smartphonem mi v tuto chvíli přijde zbytečné, když už u přístroje stojíte. To se týká i záchodu.

Chytrá domácnost

Otázka bezpečnosti

Zabezpečení by v tomto případě muselo být opravdu na vysoké úrovni. To zvláště u daného otevírání dveří, oken a garáže. Dveře bych řešil pravděpodobně otiskem prstů, je to jednoduché a rychlé, bez nutnosti hledat klíče, protože máte teoreticky "klíč" vždy u sebe. Přemýšlel jsem i možnosti použít NFC čip, který by bylo nutno přiložit při vchodu, ale to se mi zdá jako nebezpečná, zneužitelná varianta.

Důležitou otázkou by bylo i celkové zabezpečení domácí bezdrátové sítě, protože je jasné, že by zařízení musela být neustále připojena k internetu. Díky tomu by se ale asi zvýšily výdaje za elektřinu a možná i internet. A co když vypadne internet či elektřina? Nutno počítat i s tímto faktem, který bych asi řešil tak, že každé zařízení by mělo samozřejmě i offline manuální ovládání, jako dnes. Ani nezmiňuji nebezpečné hackery, kteří by si s vaším domem mohli hrát jako v Sims.

Podle mě se jedná o velice zajímavé téma, o kterém by se dalo spekulovat hodiny. Většina lidí středního věku si to ani nedokáže představit a předem to raději odmítá. Můj názor je vcelku optimistický. Pokud by se dokonale vyřešila bezpečnost, určitě bych chytrou domácnost rád uvítal. A nemyslete si, že jsem tak líný, že chci z gauče ovládat rolety. Jen ocením každý moderní krok kupředu. Jaký máte názor na takovou domácnost vy?


Podobné články

Poslední články

· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· Druhý rok studia oboru I... (12.09.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. mrtnzlml

    dne 11. června 2014 23:52

    Nemyslím si, že možnost otevírání oken by měla být vůbec uvažovaná. To už hraničí s maximální leností...

    Spíš jak píšeš klasické ovládání prvků, ale také třeba alarmy a automatické regulace teplot, zalévání zahrady, noční světlo podle pohybu atd. To vše je relativně jednoduché a není potřeba pořád držet telefon a něco ťukat. To už je jen taková přidaná hodnota. Jinak by to nebyla chytrá domácnost, ale hloupá domácnost ovládaná telefonem...

    Mimochodem všechno toto už celkem běžně funguje.

  2. tdvorak

    dne 12. června 2014 12:30

    Asi už jsem taky středního věku (28) a v zásadě mám rád jednoduchost, kde to jen jde. Na co bych ovládal světlo mobilem, když mám vypínač na zdi. A vypínač fungoval před padesáti lety stejně, jako dnes. A s největší pravděpodobností bude fungovat i za další desítky let. Nepotřebuje bootovat, nežere baterky, nerozbíjí se.

    Zámek s čtečkou otisků prstů? A až vypadne proud, počkám pár hodin na chodbě? Nebo se budu starat o záložní zdroj, který mi případně dveře otevře?

    Když si dnes člověk zadrátuje do bytu tyhle moderní a složitý systémy, co s nima bude za dva, pět, deset let? Jak často vyměníme mobil, počítač, operační systém. Za pár let už výrobce nemusí existovat, náhradní díly nebudou, proprietární sw a hw nikdo neopraví.

    Pro příklady nemusíme chodit daleko. Kdejaký dražší auto má integrovaný rádio a navigaci. A když si teď chce majitel přehrát hudbu z flash disku, má smůlu. Jeho rádio umí jen audiocd. A navigaci si přilepí druhou na okno, protože nemusí řešit, že v autě jsou deset let starý mapy.

    Krom toho, v době, kdy populace znatelně přibývá na váze by bylo rozumné lidi k pohybu motivovat, ne jim dát do ruky další dálkový ovladač všeho.

  3. Dominik Fryč

    dne 15. června 2014 14:25

    Možnost otevírání a zavírání oken by náhodou mohla být užitečná například při opouštění domu, člověk by nemusel obcházet všechny místnosti a kontrolovat, zda-li jsou všechna okna zavřená. Tyhle vychytávky mohou působit jako věci pro líné lidi, ale mně šlo hlavně o to ukázat, jak jde každodenní činnost ulehčit. A třeba ovládání světel z mobilu by se třeba mohlo hodit zdravotně postiženým. Ovšem je pravda, že mnoho takových zařízení už dnes normálně existuje.

    Kdyby jsi četl článek pořádně všiml by sis, že jsem psal, že by každé zařízení muselo mít i manuální offline ovládání právě pro dané situace, například výpadek proudu. U dveří je jasné, že by fungovaly normálně na klíče, jen by byla možnost je otevřít i otiskem prstu. Ale máš pravdu, elektronika nevydrží věčně, po čase by bylo nutné ji opravovat či kupovat novou a to by se časem prodražilo. Určitě by bylo dobré lidi motivovat k pohybu, ale sám víš, kam technika spěje. Článek jsem psal realisticky. Každopádně děkuji za názory, je důležité to vidět i z jiných úhlů osob.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55443)
První zkušenost ... (53858)
Zombie apokalyps... (50185)
Rozdíl mezi geek... (50115)
Recenze autokemp... (40359)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...