Rozdíl mezi geekem a nerdem

Rozdíl mezi geekem a nerdem

Víte, co to je geek a nerd? Dokázali byste vysvětlit význam těchto slov? A jaký je mezi nimi rozdíl? Poměrně jednoduché otázky, na které je však mnohem těžší odpovědět. Všiml jsem si, že na českém internetu není celkem jasné vysvětlení těchto pojmů a uvedení rozdílu mezi nimi. Dnes jsem se dokonce dozvěděl, že nerd je člověk, co nosí brýle. Právě to mě přinutilo co nejdříve napsat tento článek.

Zajímá vás, jestli věty typu "Ty jsi ale geek!" nebo "Ty nerde!" brát jako urážku nebo kompliment? Záleží na tom, jestli danou osobou opravdu jste. Řekl bych, že hodně lidí používá slovo nerd jako urážku. Vcelku to nic urážejícího není, a pokud jste opravdu nerd, tak vás to vůbec štvát nemusí. Občas spíše geeky nebo nerdy štve, když je daná osoba nazve právě tím opačným názvem.

Geek

Moje definice zní asi nějak takto. Geek je počítačový nadšenec s všeobecným přehledem v IT. Tím myslím, že se třeba takový geek vyzná v nejnovějších smartphonech, tabletech a moderních technologií, umí pokročile pracovat s PC a svůj volný čas tráví právě na počítači nebo jiných zařízeních. Záleží však na konkrétním zaměření daného člověka, ale většinou mají geekové přehled takřka o všem.

Geekové často nosí tričko s ironickým potiskem nebo logem své oblíbené IT firmy/společnosti. Různé stránky píší, že nejraději používají Mac a produkty Apple. To se mi moc nezdá, spíš bych řekl, že výběr je v tomto případě individuální. Přesto, že mají všeobecný přehled, jsou specializovaní na určitý obor, ve kterém vynikají. Mají rádi nejnovější a nejmodernější trendy, zařízení a technologie.

Mezi nejčastější zájmy geeků patří hraní her, sledování filmů, sbírání věcí, mobilní zařízení, webové programování a grafika, hacking a oblíbený hudební žánr bývá většinou techno. Geekové nemusí být vždy jen zaměřeni na svět IT, jsou tu i geekové na auta nebo třeba geekové trilogie Pána prstenů.

Geek vs. nerd

Nerd

Slovo nerd podle mě označuje osobu, která je na něčem závislá (nemyslím tím návykové látky) a svůj obor nebo danou věc naprosto žere. V nejčastější podobě (i v angličtině) je slovo nerd používáno jako šprt. Není to však podmínkou. Nerdi mají často vědecké sklony a jsou zaměřeni na jeden určitý obor nebo věc, ve které jsou naprostými experty. Ke své práci používají PC, naopak nemají rádi mobilní zařízení.

Nerdi jsou asociální introverti. Společnost se jim nelíbí a také se v ní neumějí moc dobře chovat. Mohou být fascinováni vědou, často jsou to lidé s nadprůměrným IQ a mají velice dobré studijní výsledky. Pokud si nerda pořád nedokážete představit, zkráceně je to pokročilé stádium geeka. Nerdi však nemusí být jen v akademických odvětvích, mohou být i herní nerdi, programátorští nerdi nebo třeba sci-fi nerdi.

Rozdíly a porovnání

Hlavním rozdílem je podle mě šířka a hloubka zaměření. Tím myslím, že geekové jsou více všeobecní, zatímco nerdi jsou zaměřeni na jednu věc. Hloubka je myšleno, jak moc jsou do daného oboru zblázněni. Takže u geeků to všeobecně nebude moc silné, u nerdů to však bude naopak. Geekové jsou zaměřeni spíše na hraní a zábavu, nerdi jedou podle pravidel na správnost a funkčnost.

Dále se rozcházejí i v určitých zájmech. Nerd se raději podívá na Star Wars, zatímco geek na Já, robot. Geek hraje počítačové hry, nerd radši sudoku nebo šachy. Knihy jsou pro nerdy, iBooks nebo eBooks spíše pro geeky. Takových zájmů je ale mnoho. Myslím si, že k pochopení rozdílu mezi těmito osobami můj popis bohatě stačí. Nyní byste měli být schopni rozpoznat geeka od nerda.

Není vždy zcela jasné, jestli je člověk spíše nerd nebo geek. U některých zájmů a činností to může být přesně mezi. Já osobně se počítám spíše za geeka, většina faktů na mě sedí. Mám rád moderní trendy a technologie, mám všeobecný přehled a jsem zaměřený na tvorbu grafiky a webových stránek. Nikdy nevíte, jestli vám nějaký nerd nebude dělat v budoucnosti šéfa a takový geek může být třeba váš spolužák ze střední školy.

Zdroje: wikiHow, Slackpropagation a Daily Infographic


Podobné články

Poslední články

· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Tvorba nového webu SPŠ M... (19.01.2016)
· Co to jsou emoji (31.10.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. slanecek

  dne 21. duben 2014 18:54

  Četl jsem několik článečků na téma "Geek vs. Nerd". Nejlépe to shrnuje tahle infografika: http://dev.stderr...k-nerd.jpg

 2. Dominik Fryč

  dne 21. duben 2014 19:04

  Z ní jsem také čerpal. Odkaz je jako zdroj uveden v závěru článku.

 3. slanecek

  dne 21. duben 2014 21:45

  Pravda, teď to máš i v komentářech Úsměv

 4. Xsoft

  dne 29. duben 2014 15:52

  Pěkně to i vysvětluje vtipné hudební video: https://www.youtu...Tvy_Pbe5NA

 5. Tercais

  dne 30. říjen 2014 14:44

  No, tak teď nevím... Baví mě věda (konkrétně chemie), fantasy - od knih až po seriály (pokud mě nějaký seriál zaujmě, okamžitě zjišťuju zákulisní informace, mám přehled o hercích, štábu, scénáristech...) a jezdím na conventions... což ze mě dělá nerda (podle definice). Na druhou stranu jsem společenská, nemám problém navazovat nové známosti, nežiju v bubinoidním světe a dokážu se věnovat i jiným věcem, než jen mým koníčkům. Což ze mě z definice dělá geeka... tak babo raď, co teda jsem :-) osobně preferuju geeka, ale myslím, že si zvyknu i na nerda :-D

 6. Wimshurst

  dne 11. červenec 2015 09:48

  Premyslim, kam se radi duchodce, ktery kdysi nasel v popelnici notebok, opravil ho, pripojil se jednou kdesi na wifi a uvidel svet jinak.
  Pokud nekdo holduje kazdodennimu survival-ingu, hraje realne bojove hry v realnem prostredi mesta, je to geek, nebo nerd? Je nejaka snadnejsi definice, ktera oddeluje od moderniho sveta, prevazne mladych lidi, treba pokrokove duchodce?
  A co se stane z geeky a nerdy, krome toho ze zestarnou?

 7. Svatava

  dne 16. květen 2016 11:40

  Tak už vím, že náš zeť i vnuk jsou občas geek, občas nerd a já jsem určitě obyč. babka důchodka, která za úspěch považuje že ví, že nějaké soc. sítě
  existují.

 8. honza

  dne 19. leden 2017 14:21

  Podle mě je to jedno, já bych to moc nerozděloval. Hlavně, že si rozumíme, no ne?Úsměv

 9. Vladimír Weissman

  dne 09. duben 2017 15:08

  Zajímavý! Ale jak se tihle dva jmenují česky? Šprt? Babla slovní uvádí dokonce "blbeček", což je ošklivé a tak omyl.
  Předem děkuji za pomoc obyčejnému cizinci.

 10. Samuel

  dne 25. červenec 2019 20:01

  Ja sa ale neviem rozhodnúť čo som.Rád hrám hry zbieram figurky čítam komiksy výsledky v škole ujdú.Už dlho sa touto problematikov zaoberám ale neviem si rady.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 20 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
Doporučuji
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (52391)
Zombie apokalyps... (40908)
První zkušenost ... (40134)
Android 6.0 Mars... (33021)
Proč je Windows ... (23470)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (43)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Android 6.0 Marshmal... (11)
První rok studia ob... (11)
Komentáře
Samuel u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...
petr u článku
První zkušenost s eBay
Milan u článku
The Walking Dead 6. série...
Dominik Fryč u článku
První zkušenost s eBay
Petr u článku
První zkušenost s eBay
Reklama