Budoucnost s Google roboty

Budoucnost s Google roboty

Zaujal mě dnes na internetu jeden zajímavý článek. Google začíná kupovat společnosti, které se zabývají vývojem robotů. V článku se zmiňují konkrétně o společnosti Boston Dynamics, což je společnost vytvářející extrémně rychlé a stabilní roboty, kteří se dobře pohybují i v náročném terénu. Docela mě to oslovilo, tak jsem se rozhodl o tom napsat článek, s takovou malou úvahou na konci.

Boston Dynamics

Společnost, která se zabývá vývojem rychlých robotů a robotů do terénu, jak jsem již psal. Firma také spolupracuje s agenturou americké armády DARPA, které vyvíjí nové moderní technologie. Google ve spolupráci hodlá pokračovat, ale nemá v plánu se stát dodavatelem robotů pro americkou armádu. Mezi produkty této společnosti patří Cheetah (robot, který dokáže běžet rychlostí přibližně 50 km/h), WildCat (velká čtyřnohá šelma) a třeba pochodující robot Atlas.

Robot PETMAN vytvořen společností Boston Dynamics:

Robotický gepard Cheetah společnosti Boston Dynamics v testu rychlosti (28,3 mph je přibližně 50 km/h):

Google má již koupené následující robotické společnosti: Schaft (humanoidní roboti), Industrial Perception (průmysloví roboti), Meka Robotics (humanoidní roboti), Redwood Robotics (humanoidní roboti), Bot & Dolly (robotický design, speciální robotická kamera, se kterou se natáčel film Gravity), Autofuss (design, průmyslový design), Holomni (technologie) a nyní tedy i Boston Dynamics.

Nedávno bylo řečeno, že internetový obchod Amazon chce v budoucnosti doručovat své zboží pomocí dronů s bezpilotními letouny. Google se asi rozhodl konkurovat, tak si koupil několik společností vytvářející roboty, aby asi mohl doručovat zboží roboty dřív než Amazon. V dnešní době Google vlastní několik aut bez řidiče, které jezdí různě po Americe. Nyní Google oznámil, že má oficiálně najeto přes 300 000 mil po rušných amerických silnicích a to bez nehody. Autonomní auta bez řidiče se tedy zdají bezpečnější než auta řízené člověkem.

Google auto bez řidiče Budoucí apokalypsa robotů od Googlu

Google však ještě oznámil, že nechce vyvíjet roboty pro armádu, takže se nemusíme bát robotické apokalypsy jako třeba ve filmu Terminátor. Ale také zmínil, že nehodlá vyvíjet roboty pro průmysl, tedy nechce dělat nějaké robotické stroje do továren, kde budou například vyrábět nějaké díly. Naopak chce vyvíjet humanoidní roboty, tedy autonomní roboty podobné člověku. Tento fakt mě trochu znepokojil. Čekal bych, že bude vyrábět roboty pro průmyslovou výrobu, ale humanoidní roboty bych od Googlu opravdu nečekal.

Když už se jedná o ty služby, pokud by Google chtěl vyrábět roboty například pro doručování zboží lidem, umíte si představit, že by vám třeba za deset let přinesl domů robot objednanou pizzu? Už teď mě děsí myšlenka, že zastavím na červenou, rozhlédnu se a najednou uvidím, že ve vedlejším autě nikdo nesedí. Ovšem je jen otázka času, jak tohle všechno dopadne a jestli se vůbec podaří Googlu vytvořit nějakého chytrého robota, který se bude chovat už trochu jako člověk. Nebo to taky dopadne apokalypsou, kdy nás roboti ovládnou a pak to budeme vše dávat za vinu právě Googlu. Kdo ví.


Podobné články

Poslední články

· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· Druhý rok studia oboru I... (12.09.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. alex

  dne 17. prosinec 2013 11:33

  O tom že google skupuje firmy zabívající se robotikou vím už delší dobu ale pokaždé když se objeví podobná zpráva tak začínám mít obavy kam to vše dojde ale na druhou stranu mě uklidňuje že už nejspíš naše generace (1991) nebude mezi živími

 2. Dominik Fryč

  dne 17. prosinec 2013 15:52

  Když jsem něco takového četl o prázdninách asi, tak jsem to bral jako "bulvár" a nijak jsem tomu nevěnoval pozornost. Teď však mě to začíná zajímat, kam až to poroste a jak se to bude vyvíjet. Možná se toho naše generace nedožije, možná jo. Na druhou stranu, byla by to docela sranda, teda až na to, že polovina lidí by přišla o práci..

 3. Tesy

  dne 17. prosinec 2013 21:13

  Aby to nedopadlo jako s ostatními firmami z jiných odvětví, které Google kupoval. Kdy firmu koupili a následně jejich produkt ukončili.

 4. Dominik Fryč

  dne 18. prosinec 2013 17:11

  Doufám, že ne. Roboti, navíc vyvíjející Googlem, mají podle mě budoucnost, takže snad to Google jen tak nezahodí. I kdyby je vyvíjeli jen pro průmyslové služby, tak by na tom podle mě vydělali.

 5. MrPierc

  dne 19. prosinec 2013 10:53

  Teď mi volali z Googlu a ptali se, jestli neprodám ten starý vysavač, co mám po babičce. Takže pozor! Začínají vykupovat i staré vysavače. Hlídejte si je a kontrolujte i sací pytlíky.

 6. Dominik Fryč

  dne 19. prosinec 2013 16:51

  Že by začali dělat už i do vysávacího průmyslu? Nebo možná chtějí předstihnout Apple s chytrými vysavači. Každopádně na tom určitě pěkně vydělají. Držíme palce.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45503)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (33001)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Android 6.0 Marshmal... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass