Jak si vybíráme smartphone

Jak si vybíráme smartphone

Vánoce jsou dávno za námi a ceny smartphonů klesají. Lidé teď kupují nové chytré telefony, ale občas mě zaráží jejich preference a vůbec výběr. Proto jsem si přečetl několik článků a studií o tom, jak dnes lidé vybírají smartphony a hlavně podle čeho. Třeba mě zaráží, že hlavním faktorem při výběru je výrobce telefonu. Jako kdyby ostatní výrobci vyvíjeli pouze nekvalitní mobily.

Mezi hlavní kritéria pro výběr smartphonu patří cena, vzhled, výrobce a operační systém. Při koupi prvního smartphonu nás nejvíce zajímá cena, jednoduchost ovládání, nabídka operátora, ale i doporučení od našich známých či obsluhy v prodejně. Myslím si, že nedílnou součástí při výběru vůbec svého prvního telefonu by měly být recenze, protože prodejce vám může říct vychválený názor a kvůli prodeji zamlčet nevýhody a chyby zařízení, s čímž jsem se nedávno setkal.

Zkušenějšího uživatele už při výběru méně zajímá cena, jednoduchost i nabídka operátora a dá spíše na svůj pohled. Přičemž hlavními faktory jsou výrobce telefonu a operační systém. Právě proto však nechápu některé lidi, kteří si vybírají nový smartphone hlavně podle značky výrobce a o jiném telefonu méně známější značky, který má za stejnou cenu mnohem lepší parametry, nechtějí ani slyšet.

Výběr operačního systému je podle mě velice důležitý právě při koupi prvního chytrého telefonu. Na operační systém si totiž zvyknete, začnete ho bezproblémově ovládat a za čas nebudete chtít jiný. A při výběru dalšího smartphonu už budete vybírat právě mezi přístroji s tím vaším oblíbeným operačním systémem (podle statistik asi 80 % lidí vybírá stejný operační systém). Občas v tomto bodě vzniká jistá nenávist k jiným operačním systémům právě kvůli zvyku a lenosti učit se v novém prostředí.

Výběr operačního systému je důležitý

Kolikátý smartphone již máme? Právě tato otázka mě docela zajímala, tak jsem jí položil i do své ankety v pravém panelu, kde můžete hlasovat. Z ostatních statistik jsem zjistil, že polovina všech smartphonistů má svůj první chytrý telefon, čtvrtina druhý a zbylá čtvrtina třetí nebo další. Já osobně mám zatím svůj první smartphone, ale v nejbližší době se chystám koupit novou mašinu.

Další důležitou informací při výběru smartphonu činí dostupnost aplikací. Více než 60% lidí (a to je podle mě velice dobře) záleží na kompatibilitě konkrétní aplikace na vybíraný smartphone. To právě spočívá hlavně na verzi operačního systému, zejména u Androidu. Hodně aplikací je dostupných i pro starší verze jako je Froyo 2.2 a Gingerbread 2.3, ale některé potřebné a kvalitní aplikace jsou dostupné až na Ice Cream Sandwich 4.0 nebo dokonce Jelly Bean 4.1.

Výběr Androidu

Přece jen nejvíce majitelů smartphonů používá právě operační systém Android. Důvody vytrvání u Androidu jsou zřetelné. Nejvíce spokojenost, zvyk, exkluzivita služeb a aplikací, synchronizace mezi zařízeními, nastavení, ale i nakoupené aplikace. Hlavním důvodem setrvání u Androidu je množství dostupných aplikací na rozdíl od iOS, kde hlavním poutem je jednoduchost.

Důvody, proč zůstat u iOS, jsou podle lidí hlavně funkčnost, rychlost, a bezpečnost. U Windows Phone hraje roli možnost synchronizace, jednoduchost a také rychlost. Část uživatelů však chce změnit operační systém kvůli nespokojenosti, zastaralému systému, ale i chuti na změnu. Více než 60 % uživatelů zvolilo stejný operační systém na smartphonu podle svého tabletu, ale za to může spíše stejná značka zařízení.

Tak to byl přehled výběrů a preferencí uživatelů kupující nové smartphony, který jsem sepsal hlavně na základě tohoto výzkumu, ale i jiných článků a svých znalostí a zkušeností. Za sebe mohu říci, že bych si koupil jednoznačně smartphone s Androidem, už jen kvůli dostupnosti určitých aplikací, ale i celkově možnostem tohoto operačního systému oproti jiným. Zajímal by mě i váš názor a vaše preference, co nejvíce hraje roli při koupi nového smartphonu, který operační systém jste si oblíbili a z jakého důvodu.


Podobné články

Poslední články

· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· Druhý rok studia oboru I... (12.09.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo vloží svůj komentář.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45503)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (32998)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Rozdíl mezi geekem ... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass