Můj názor na CES 2015
Tak jako každý rok, tak i letos v lednu se konal největší světový veletrh spotřební elektroniky. Je to akce, na které se dozvíme, co nás tento rok čeká za nové technologie. Od smartphonů, tabletů a počítačů až po kompletní chytré domácnosti. Tento rok se mezi hlavní trendy dostaly hlavně chytrá auta a televize, různé vychytávky, které můžeme mít na sobě a v neposlední řadě také létající drony.
Wearables
Tento rok v porovnání s minulým přinesl mnohem více wearables, tedy vychytávek, které můžete mít na sobě. Mezi ně patří například chytré hodinky či náramky, ovšem také různé části oblečení. Hodinky jsou podle mě nejlepší volbou mezi těmito chytrými vychytávkami, ve spojení se smartphonem se jedná o suprový doplněk, který může zastávat i funkci chytrého náramku. Ovšem ostatní nositelné části oblečení, které by byly připojené k mobilu pomocí Bluetooth, se mi zdají více méně jako zbytečné. Píšu tady třeba o chytrých rukavicích, čepicích či dokonce botách.
Vesměs všechna tato zařízení vám nabídnou to samé, a to posílání informací o vaší tělesné teplotě, tepu nebo krocích. Ale takový chytrý kulich není úplně zbytečný, spíš by musela baterka dlouho vydržet na jedno nabití a celá elektronika by musela být vodotěsná. Mezi wearables můžeme počítat třeba i známé Google Glass. Na nich je přesně vidět, že využití není špatné, ale na druhou stranu se bez nich v pohodě obejdeme. Jejich cena je pro běžného člověka příliš vysoká, a tak se po nějaké době, což se nedávno stalo, tato vychytávka přestane prodávat a její vývoj nepokračuje již v takovém tempu jako dříve.
Osobně vidím budoucnost hlavně v chytrých hodinkách, které usnadní spoustu věcí díky užitečným aplikacím, které pomalu začínají vznikat. Každopádně chytré hodinky zatím nejsou příliš levné, i když se mi zdá, že jejich cena se začíná snižovat. Taková alternativa, bohužel ale bez displaye, je chytrý náramek, který alespoň disponuje základními funkcemi wearables a díky poměrně nízkým cenám je dostupný i pro běžné uživatele.
Chytrá auta
Dalším trendem, kterého si všiml snad každý návštěvník veletrhu, jsou chytré automobily. Spíše tedy auta, vybavená operačním systémem, který propojuje ovládání auta s chytrým telefonem. Chytrá auta začínala už dříve, posunula je i vlna vyvolaná konferencí Google I/O v minulém roce, kdy byla představena platforma Android Auto. Většina lidí by si pod tím asi jen představila palubní počítač ovládaný hlasem, kdy budete moct přehrávat oblíbená alba z mobilu či využívat internet z mobilu pro navigaci.
První pohled z CES 2015 na platformu Android Auto od mobilenet.cz:
To samozřejmě platí, ovšem chytrá auta toho umí mnohem více. Představte si klasický film plný futuristických zařízení budoucnosti, například James Bond. Pamatujete si jeho auto? To, abyste poslali své auto samo zaparkovat či naopak zavolali, aby pro vás přijelo, není sci-fi, ale dění na CES 2015. Auta se prezentovala jízdou bez řidiče po Las Vegas, Audi dokonce přijelo bez řidiče z Los Angeles vzdálené asi 500 mil. To je budoucnost, která se mi líbí.
Má to však i své stinné stránky. Mezi nimi podle mého názoru je třeba krádež špatně zabezpečeného mobilu, díky čemuž by vám mohl zloděj v pohodě odjet s autem. Na druhou stranu, jelikož bude mít auto operační systém, určitě budou vznikat aplikace pro zabezpečení, tedy například umožní sledování GPS polohy a další. Nebo takové odemykání auta bez klíčů telefonem díky NFC čipu se zdá jako super věc, ale má to i své mouchy. Uvidíme časem, jak vše bude vyřešené. Každopádně této technologii velice fandím.
Chytré televize
Před rokem na veletrhu CES bylo 4K novinkou, tento rok to byl spíše takový standard. Dokonce se tu objevily i televize s neuvěřitelným rozlišením 8K, což už je podle mě trochu moc. Podle mého názoru, nebo spíš doslova pohledu, je 4K ostřejší, pouhým lidským okem je určitě vidět rozdíl. Ovšem u vyšších rozlišení to už bude podle mě jen o tom, kterému výrobci pod lupou rozlišíme okem pixel od pixelu a kterému ne. Nejsem konzervativní typ, kterému třeba stačí 4K a dost, ovšem chtěl bych na vlastní oči vidět rozdíl mezi 4K a 8K.
Samozřejmě nešlo jen o rozlišení, na veletrhu byly vidět různé typy televizí, jak velké, úzké, tak prohnuté. Ale hlavním lákadlem byl operační systém uvnitř. S operačním systémem televize získává plnou řadu dalších funkcí, které televizi dělají chytrou. Můžete například pouštět hudbu, filmy, promítat obrazovku a to vše z vašeho mobilu nebo tabletu. Mobilní zařízení můžete použít kompletně jako ovladač pro vaši televizi. Nemusíte se tedy již vztekat nad zadáváním textu z klasického ovladače, dokonce můžete použít zadávání hlasem.
Tyto možnosti se mi velice líbí, samotný nápad používat mobil jako ovladač pro televizi jsem měl již před několika lety. Dnes už je možné vytvořit vaši televizi chytrou, aniž byste museli kupovat novou. Stačí si koupit některý box, který běží na nějakém operačním systému pro televize, a jednoduše ho připojit k vaší televizi přes HDMI. Jako příklad můžu použít Nexus Player, který do vaší televize může přidat platformu Android TV. Jediné, co mě trochu zklamalo, je, že na televizích od různých výrobců běží i různé operační systémy. Čekal jsem, že na většině bude Android TV, ovšem toho jsem se dočkal jen u Sony.
Další zařízení
Samozřejmě byly představeny také nové modely smartphonů, tabletů a počítačů. Nejvíce mě zaujal notebook Dell XPS 13, který nabídne opravdu úzké rámečky displaye a velmi slušný výkon. Ale v našich vodách dostupný asi jen tak nebude, také se bojím jeho ceny. Pěkná novinka byla od společnosti Asus a to Zenfone Zoom s nádherným fotoaparátem, který není skoro vůbec vystouplý. Zmínit bych mohl také Acer Chromebook 15, Lenovo ThinkPad Yoga 11 nebo Asus Transformer Book Chi.
Novinkou byly i nové levnější varianty chytrých hodinek, jako třeba Alcatel OneTouch Watch nebo Whithings Activité Pop. Také bylo vidět, že se výrobci zaměřili na propojování domácích spotřebičů. Chytrá domácnost se blíží a výrobci se snaží sjednotit ovládání všech spotřebičů do jedné aplikace. V tomto směru spolu spolupracují, aby dokázali vytvořit chytrou domácnost, která bude pro uživatelské použití co nejjednodušší. Právě tomuto tématu jsem se věnoval ve svém článku Budoucnost chytré domácnosti, doporučuji přečíst, pokud vás toto téma zajímá.
Závěr
Rozhodně tedy jsem fanoušek směru, kterým se budoucnost elektroniky ubírá i přes možná rizika. Člověk to podle mě musí brát jako cestu ke zjednodušení běžného života a ne strach o soukromí a všechny ostatní věci, kvůli kterým raději o těchto inovacích nechce slyšet. Proto bychom měli jít s dobou. Otázka je, kdy tyto technologie budou levnější, aby se masově prodávaly a staly součástí našeho života. Bojím se, aby to zas nebylo takové bum, které si kvůli ceně jen tak někdo nemůže dovolit, tím pádem zájem opadne a novinka skončí jako nyní Google Glass. Jaký máte názor na nově představené technologie vy?
Tweet |
Petr Kirchhof
dne 18. ledna 2015 20:17
Konečně další článek! Dlouho jsem čekal a tak si dovolím konstatovat, že mi to za to stálo. Přesto si myslím, že tomuto článku chybí seznam těch nejzajímavějších novinek a inovací.
Dominik Fryč
dne 19. ledna 2015 21:27
No vidíš. Raději napíšu kvalitní článek jednou za uherský rok, než abych psal každý týden nějakou rychlovku. Jinak si myslím, že jsem vyjmenoval pár těch zajímavých novinek, ke kterým jsem měl co napsat, protože cílem nebylo shrnout ty nejlepší.