Něco málo o stárnutí člověka

Něco málo o stárnutí člověka

Nedávno jsem viděl video o tom, jak starý může člověk být. Přišlo mi to velice zajímavé, takže jsem se rozhodl o tom napsat krátký článek. Je to takové zamyšlení o tom, jak jsme staří a kolika by jsme se mohli v budoucnosti dožít se zmínkou o téměř nesmrtelných živočiších a stromech. Vcelku je to vlastně překlad zajímavého videa o stárnutí od Vsauce.

Nejdéle žijící osoba na světě je Jeanne Calmet. Žena, původem z Francie, která žila 122 let. Právě teď žije 37 lidí, kteří prožili tři různá století, narodili se tedy v 19. století. Vzhledem k tomu, jak se zlepšují znalosti medicíny a biologie, lidé se dožívají čím dál tím vyššího věku. Vědci tvrdí, že osoba, která se dožije 150 let se již narodila. Prý by to měl být někdo, kdo se narodil minulý rok. Podle následujícího grafu je vidět, že s vyšším věkem přichází také větší pravděpodobnost smrti.

Úmrtnost ve věkových skupinách

Existují druhy zvířat, u kterých se vyskytuje takzvané zanedbatelné stárnutí, což je vlastně biologická nesmrtelnost. Například Nezmar umírá pouze, pokud je napaden nějakým škůdcem nebo nemocí. Nejstarší strom na světě se jmenuje Metuzalém, tají se, kde se nachází a je starší více než 4600 let.

Zpět k lidem. Zaměříme se na to, jak pociťujeme čas. Důležité momenty našeho života si pamatuje velmi dlouho, ale nudné chvíle spíše ne. Mozek podle psychologů vnímá důležitější momenty našeho života hlouběji a bohatěji, než ty ostatní. Proto si tyto zajímavé momenty pamatujeme jako delší. To nás dovádí k překvapivému měřítku. Nejprve to vysvětlím. Pokud jste 1 rok staré mimino, onen jeden rok tvoří 100% vašeho života. Pokud jste dvouletí, onen druhý rok tvoří 50% vašeho života a další rok jen třetinou. Když je vám osmdesát, jeden rok je pouhou osmdesátinou vašeho života.

Díky tomu, se vám může zdát, že vaše dětství trvalo poměrně dlouho a čím jste starší, tím rychleji čas ubíhá. V mladí máte mnoho nových poznatků a zkušeností, poprvé mluvíte, učíte se chodit, vidíte blízké osoby, seznamujete se a tak dále. Proto se vám může zdát, že vaše dětství trvalo dlouho.

Graf stárnutí člověka a vnímání času

Díky tomuto grafu je vidět, že pokud se dožijete osmdesáti a podíváte se zpět na bod, který se zdá být polovina, není ve 40-ti letech, ale asi ve 20-ti. Dobrá zpráva je, že čím víc nových věcí děláte či vidíte, místa, které navštívíte, lidi, které poznáte, tím pomaleji pociťujete čas a bude se vám zdát delší. Tak jděte ven a udělejte něco super, nového.


Podobné články

Poslední články

· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· Druhý rok studia oboru I... (12.09.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Hack

    dne 27. duben 2014 18:32

    Skvělej a zajímavej článek. Naprosto souhlasím.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45503)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (32999)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Android 6.0 Marshmal... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass