Co to jsou emoji
V dávných dobách psali lidé básně, kterými projevovali své pocity a dojmy. Dnes emoce lidé vyjadřují pomocí moderního trendu, zvaného emoji (v češtině psáno jako emodži). Doslovně to znamená e (obrázek) a modži (charakter). Zkráceně, jedná se o vylepšenou verzi smajlíků nebo také emotikon, která se začíná rozšiřovat po celém světě. Je několik různých grafických druhů a každá služba či platforma používá svoje.
Emoji se používají hlavně ke krátkému vystižení aktuálních emocí, ale i aktivit a předmětů. Mohou být použity i v textu pro náhradu slov, většinou tedy pro nahrazení konkrétních podstatných jmen. Používají je spíše mladší generace a většinou v neformálních konverzacích. Nejčastěji se vyskytují na konci zprávy, popřípadě věty. Dokonce se může stát, že pokud emoji nepíšete a druhá strana ano, může vás druhá strana brát jako naštvaného, právě kvůli tomu, že žádné emoji nepíšete.
S emoji se nejčastěji setkáte asi v mobilních aplikacích, jako je WhatsApp, Messenger či Snapchat. Ovšem není to jen záležitost několika aplikací. Emoji jsou dnes již dokonce součástí Unicode, což je mezinárodní soustava všech znaků abeced. To pro nás znamená, že část z nich je možné používat univerzálně kdekoliv v psaném textu spolu s písmeny a jinými znaky. Kompatibilita však není dokonalá, stále je tu spousta ikon, které se druhému uživateli zobrazí jako prázdný čtvereček.
Samotné emoji se na různých zařízeních může zobrazovat jinak. Ve starších verzích Androidu se například emoji v textu zobrazovaly pouze černobíle, zatímco ve verzi 5.0+ by se měly zobrazovat na všech zařízeních barevně. U iOS byly barevné vždy. Z obrázku nad odstavcem si lze všimnout, že se mohou vykreslovat i jako komplikovanější a jednodušší. To vše záleží na tom, kterou sadu emoji používáte. Dnes už dokonce Apple smajlíci mohou měnit barvu pleti (světlejší a tmavší odstíny).
Mimo barevné a černobílé varianty, rozlišujeme několik druhů emoji. Jedná se o vlastní sady aplikací či platforem. Na obrázku níže můžete vidět srovnání nejčastějších sad emoji, se kterými se můžete setkat. Patří mezi ně smajlíci z Facebook Messengeru, nový smajlíci ze Snapchatu (oficiálně Twitter smajlíci), pak také Google emoji (které naleznete v Androidu 4.4+), WhatsApp smajlíci (z iOS), Samsung, LG, Mozilla, Microsoft a další. Různé sady smajlíků si můžete projít v této encyklopedii.
Smajlíky na smartphonech můžete psát pomocí malého tlačítka se symbolem smajlíka dole vpravo na klávesnici, pokud to vaše klávesnice podporuje. Pokud ne, není problém si stáhnout alternativní, jako je například Google Keyboard nebo SwiftKey. Některé aplikace mají dokonce svoje tlačítko v textovém poli pro vložení smajlíků (například WhatsApp či Hangouts). Ve Windows 10 můžete psát smajlíky pomocí softwarové klávesnice, kterou zobrazíte pravým kliknutím na hlavní dolní panel a zvolíte zobrazit dotykovou klávesnici. Vpravo u hodin by vám pak měla naskočit ikona klávesnice, ve které pak najdete i smajlíky.
Na sociálních sítích můžete většinou zareagovat na nějaký příspěvek pouze tlačítkem To se mi líbí, +1 nebo srdíčkem. Ovšem to by se mělo brzo změnit. Facebook měl nedávno začít pracovat na tlačítku To se mi nelíbí, ale místo něj teď zveřejnil Mark Zuckerberg novou podobu tlačítka To se mi líbí. Disponuje několika hlavními emoji, díky kterým můžete hlouběji vyjádřit vaše pocity na daný příspěvek. Zdá se mi to jako velký krok vpřed, protože nyní nastala třeba situace, kdy člověk sdílel příspěvek, že mu umřel domácí mazlíček, a na to jen asi těžko dáte To se mi líbí. Připravovanou funkci můžete vidět na videu:
Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, October 8, 2015
Závěrem tedy jen chci říct, abyste emoji nebrali jako úplný standard, který můžete použít kdekoliv. Smajlíci z této sady, pokud zkopírujete a někam vložíte, by se měli zobrazit více méně všude. Ale emoji, které vložíte z klávesnice smartphonu, se zobrazí třeba v Gmailu, ale u jiných správců pošty bych byl opatrný. Může se stát, že druhá strana dostane jen prázdný čtvereček. Každopádně díky emoji může být vaše konverzace mnohem živější.
Tweet |
Matěj
dne 04. listopadu 2015 11:47
Nejvíce se mi líbí EMOJI od Twitteru :3