Tvorba nového webu SPŠ MB

Tvorba nového webu SPŠ MB

Na Tři krále byl konečně spuštěn nový web Střední průmyslové školy Mladá Boleslav. Vedení školy mi před rokem nabídlo, zda bych nechtěl vytvořit tento projekt jako dlouhodobou praktickou maturitní práci a taková nabídka se nedala odmítnout. Moje práce zahrnuje pouze hlavní web školy, ostatní služby jako je systém pro známky a rozvrhy nikoliv. Po několika měsících dlouhé práce je nový web relativně dokončen.

Proč píšu relativně? Na správném webu práce nikdy nekončí, vždy je co zlepšovat. Nejkvalitnější web může být jen ten, který je udržovaný a pravidelně zlepšovaný. A o to se právě snažím. Momentálně již pracuji na nových vychytávkách a opravách chyb, které se vyskytly. Při vývoji jsem se soustředil spíše na to, aby se mohl nový web co nejdříve spustit. Nyní je čas na věci, které dosud nedostaly tolik místa. Kompletní dokončení plánuji až na období svých maturitních zkoušek, tedy za rok, kdy budu svojí práci obhajovat před komisí.

Trefný návrh

Každý web má svojí cílovou skupinu návštěvníků. U většiny firemních webů je to jednoduché, skupinu totiž tvoří hlavně zákazníci. Zatímco u školního webu je situace trochu těžší, protože na web vyhledávají teoretické 4 skupiny. Tou největší jsou samozřejmě žáci školy, kteří míří za informacemi o svém prospěchu, rozvrhy a suplováním na další dny. Hned za nimi jsou určitě jejich rodiče, kteří se taktéž zajímají o prospěch. Na web ale také chodí veřejnost, zvláště tedy zájemci o studium a nesmíme zapomenout na samotné učitele školy. Proto je těžké web přizpůsobit tak, aby každé této pomyslné skupině vyhovoval.

Dlouho mi trvalo vymyslet návrh, se kterým bych byl já sám spokojen. Inspiroval jsem stylem zvaným Material Design, který je poměrně vhodný pro technický web a zároveň je také uživatelsky přívětivý. Opatrně jsem volil barvy a jejich kontrast, aby jednotlivé prvky působily formálně, ale také neodpudily návštěvníka od důležitých informací. Web jsem celkově tvořil moderní, čímž se zásadně liší od své předchozí verze.

Původní web Nový web

Tvorba šablony

Ať se to zdá pro většinu lidí jako ta nejtěžší část při vývoji webu, pro mě je to naopak asi ta nejsnazší. Využil jsem jak jinak než webové standardy HTML5 a CSS3, web je samozřejmě naprosto validní a responzivní, přizpůsobí se všem různým rozlišením, od mobilu až po počítače. Ještě pracuji na verzi pro Full HD monitory, zatím se obsah zobrazuje trochu "úsporně". Pro školní web, na kterém jsou více méně jen příspěvky a stránky textů či obrázků, jsem se rozhodl použít nejznámější redakční systém WordPress. Pracuji v něm více než rok, a tak pro mě tvorba plně funkční šablony nebyla problém.

Musel jsem se zamyslet, které pluginy na webu použiji. Nainstaloval jsem pouze ty nejnutnější, aby se web zbytečně nezpomaloval. Mezi nejdůležitější patří například plugin pro SEO optimalizaci, kvalitnější textový editor pro psaní článků, správce souborů, upravené možnosti uživatelů s vlastními kategoriemi pro učitele a další. Web neobsahuje intranet, protože veškeré dokumenty a další věci se nacházejí na školní síti. Administrace je velmi jednoduchá, aby vedení a učitelé neměli problém s přidáváním nových textů a aktualit.

Na co jsem se zvláště zaměřil byla rychlost načítání. Původně se web načítal bez jakékoliv optimalizace asi 4 vteřiny, což se mi podařilo zredukovat přibližně na hezkých 500 milisekund. Vzhledem k tomu, že ne při každé návštěvě člověk chce podpořit školu na Facebooku, objeví se tlačítko "To se mi líbí" až po najetí myši. Podobně jsou řešené Google Mapy před koncem úvodní stránky, které se nyní načítají až při rolování do poloviny stránky. Zdálo se mi zbytečné je načítat při každé návštěvě, když většina lidí při příchodu na úvodní stránku neroluje až úplně dolů. Web také využívá metodu "critical css", která výrazně vylepšuje načítání viditelných prvků stránky.

Průběžné fáze načítání webu s metodou Critical CSS a bez ní

Testování webu

Po vytvoření funkční a optimalizované stránky jsem web naplnil obsahem ze starého webu a přidal některé nové texty a fotografie. Po té mohlo začít testování, kdy jsem si vybral dvacetičlennou skupinu lidí, obyčejných uživatelů, ale také zkušených IT odborníků, a poslal jsem jim krátký dotazník ohledně nového webu. Sešlo se mnoho velmi užitečných názorů a nápadů na vylepšení, a tak jsem začal pracovat a dále testovat. Po vyladění všech důležitých chyb byl web připraven pro veřejnost.

Jak jsem již psal v úvodu, na webu stále pracuji a mám toho dost připraveno. Vše ale musím nějakou dobu testovat a teprve pak se změny objeví na ostré verzi webu. Připravujeme například oživení stránek animacemi, přidání a zviditelnění důležitých informací a také se snažím, aby mi učitelé a vedení školy pomohlo s inovací textů, přidáváním více aktualit a nových fotografií například u studijních oborů.

Samozřejmě jsem otevřen všem novým návrhům na zlepšení webu a uvítám i hlášení případných problémů. Stačí mě kontaktovat buď zde do komentářů, na email či na sociálních sítích. Web se stal zatím mojí největší referencí, a tak ho chci vylepšit na co nejvyšší úroveň. Zajímal by mne i Váš názor na web, jakékoliv připomínky jsou vítány. Je to vlastně takový můj dárek pro školu ke 150. výročí založení, které bude slavit v době mých maturitních zkoušek. Tak doufám, že všem studentům, rodičům a učitelům bude vyhovovat a že třeba přiláká i nové zájemce o studium na naší škole.


Podobné články

Poslední články

· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Co to jsou emoji (31.10.2015)
· The Walking Dead 6. séri... (11.10.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Michal

    dne 19. ledna 2016 19:45

    Dobrá práce, to načítání mapy až tam lidi dojedou se mi skutečně líbí, budu muset pořádně prozkoumat, jak se toto dělá :-)

  2. Ebooky.cz

    dne 19. ledna 2016 22:31

    Skvělá práce, nemohl byste se rozepsat jak jste řešil critical css u Wordpressu, material design nějaký css framework? Děkuji.

  3. Dominik Fryč

    dne 21. ledna 2016 19:30

    Díky moc za pochvaly, jsem rád, že se web líbí. To načítání map je velice jednoduché, stačí krátký JavaScript. Úsměv
    Na webu sice je aplikovaná metoda critical CSS, ovšem mám ještě menší problémy se starými mobilními zařízeními, kde se nenačte poslední script. Až vše doladím a bude to plně funkční, možná bych o tom mohl napsat článek. Díky za nápad! Jinak design jsem tvořil sám, je to stavěné na frameworku Bootstrap. Není to vyloženě Material Design, jen jsem se z něj inspiroval, protože na školní webu je zapotřebí zobrazit více informací pohromadě a to se příčí s minimalistikou právě Material Designu.

  4. David Nádvorník

    dne 05. prosince 2016 03:49

    Na webu školy zase Wordpress, proč neuděláš vlastní redakční systém? je to lepší přináší víc možností Úsměv

  5. Dominik Fryč

    dne 05. prosince 2016 16:49

    David: WordPress jsem zvolil hlavně kvůli jednoduché administraci pro učitele, bezpečnosti (na školním webu je to dost potřeba) a celkově jsem neměl důvod tvořit svůj vlastní, protože WordPress má v podstatě vše, co na školním webu je potřeba. Více méně se jedná jen o texty, proto je to ideální volba. Úsměv

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (54961)
První zkušenost ... (52273)
Zombie apokalyps... (48757)
Rozdíl mezi geek... (46747)
Android 6.0 Mars... (38513)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Rozdíl mezi geekem ... (12)
Komentáře
Agnes Flora u článku
Reklamy kolem nás
Nová Půjčka u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
liz u článku
Reklamy kolem nás