Jak na počítač ve VirtualBoxu

Jak na počítač ve VirtualBoxu

Dříve, myslím ještě na Diffixu, jsem psal o tom, že se dá vytvořit virtuální počítač s vlastním operačním systémem. Mám dojem, že jsem se o tom více nezmiňoval, a právě proto vám dnes chci ukázat, jak si můžete takový virtuální počítač vytvořit. Shodou okolností zrovna chci zkusit zkušební verzi Windows 8.1, tak vám to na tom aspoň ukážu. Zas tak často si s operačními systémy nehraji, takže pokud udělám něco někde špatně, klidně mě opravte do komentářů.

Nejdříve by bylo dobré si stáhnout VirtualBox. Pokud již program máte, můžete klidně tento odstavec přeskočit. VirtualBox je freeware aplikace zdarma, takže si můžete v klidu stáhnout nejnovější verzi z oficiálního webu. Po stažení jednoduše nainstalujte jako každou jinou aplikaci. Možná bude chtít nějaké speciální povolení pro určité drivery/ovladače, tak vše povolte.

Virtuální Windows 8.1 Preview v okně

Vytvoření virtuálního počítače

Pro vytvoření virtuálního počítače potřebujeme několik věcí. Nejdůležitější je mít .iso soubor daného operačního systému. Pokud rozjíždíte jako já Windows 8.1 Preview, můžete si ho stáhnout z oficiálního webu. (Vzhledem k tomu, že je to zkušební verze aktuální právě teď, takže pokud budete tento článek číst třeba za půl roku, stažení už pravděpodobně nebude možné). Další věc, kterou budete potřebovat je volné místo na disku. Pokud instalujete Windows 8.1 Preview, mělo by vám stačit 25 GB. Další věci budu psát postupně při vytváření.

Pokud máte místo a .iso soubor operačního systému připravené, můžeme začít. Ve VirtualBoxu klikneme na Počítač > Nový... (nebo Ctrl + N), pak zadáme jméno virtuálního počítače, typ podle toho, jaký OS instalujeme (v mém případě Microsoft Windows) a vybereme verzi (Windows 8.1 64 bit). Velikost paměti RAM stačí 2 GB (2048 MB), po té zvolíme Vytvořit virtuální pevný disk nyní. Vytvoříme pevný disk VDI s pevnou velikostí. Vybereme umístění pevného disku a velikost, tedy těch 25 GB. Nyní se bude nějakou dobu vytvářet náš virtuální pevný disk.

Nastavení virtuálního počítače

Po vytvoření klikneme na Nastavení (Ctrl + S), jdeme do složky Úložiště a zde klikneme na Možnost Žádný s ikonkou CD. Po té klikneme v atributech na ikonku CD s titulkem Nastaví virtuální CD/DVD mechaniku a nyní Vybrat soubor s obrazem virtuálního CD/DVD. Vybereme nás .iso soubor operačního systému a potvrdíme. Nyní klikneme na složku Systém, záložku Procesor a povolíme možnost PAE/NX. Pak můžeme kliknout na OK, čímž uložíme nastavení. Nyní je virtuální počítač připraven ke spuštění.

První spuštění počítače

Virtuální počítač spustíme kliknutím na Spustit nebo dvojklikem na počítač. Pokud nastane nějaká chyba, počítač se nepodaří spustit, zkuste to znovu. Například mě to poprvé napsalo error, na po druhé to šlo v pohodě. Pokud instalujete Windows 8.1 Preview, vyberte jazyk, časovou zónu a klávesnici, poté klikněte na tlačítko Instalovat. Bude to po vás chtít kód Product Key:

NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F

Pak musíte souhlasit s podmínkami, vybrat dolní možnost Custom, dále vybrat pevný disk a nyní už se Windows 8.1 Preview instaluje. Po nainstalování vyberte barevné schéma, které chcete používat a přihlašte se do svého účtu Microsoft. Dále povolíte SkyDrive jako cloudové úložiště. Pak bude ještě stahovat a instalovat nejnovější updaty systému a systémové aplikace.

Režim Metro Windows 8.1 Preview

Používání virtuálního počítače

Po úspěšné kompletní instalaci bych vám doporučoval nainstalovat Přídavky pro hosta. A to tak, že se vydáte do horního menu VirtualBoxu, záložka Zařízení > Instalovat Přídavky pro hosta. (nebo pravým Ctrl + D) Po té jděte na plochu, spusťte průzkumníka a jděte do složky Tento počítač (This PC) a zde klikněte na disk (D:) VirtualBox Guest Additions. Zvolte instalaci, při které budete muset povolit nainstalování několika driverů/ovladačů. Po dokončení virtuální počítač restartujte a nyní máte Přídavky pro hosta nainstalované. Asi se ptáte, na co jsou. Je to kvůli lepšímu rozlišení, nyní když kliknete na pravý Ctrl + F, budete mít váš virtuální PC na celé obrazovce v poměru jako je váš PC (např. 16:9). Váš virtuální PC budete vždy vypínat přes dolní menu (pravý Crtl + Q) a zapínat přes VirtualBox.

Verze Windows 8.1 Preview

Na závěr bych ještě chtěl napsat, že takto si můžete rozjet jakýkoliv operační systém, ke kterému máte .iso soubor. Je to dobrá aplikace, ale když běží nějaký ten operační systém, dost to žere paměť RAM a váš normální PC se možná začne trochu sekat. Pokud nemáte počítač s více než 8 GB pamětí RAM, bude vám trochu sekat i prostředí virtuálního počítače. Je to dobré pro seznámení s daným OS, poznání jeho funkcí, prostředí, ale pracovat v tom denně bych nedokázal. Mě se to hodí třeba na omrknutí novinek ve Windows 8.1, které dostanu někdy v příštích měsících. Pokud byste v článku našli nějakou chybu nebo špatné vysvětlení, určitě mi napište do komentářů.


Podobné články

Poslední články

· Můj názor na CES 2015 (18.01.2015)
· Recenze Google Nexus 5 (25.05.2014)
· Jak dnes využívám cloud... (25.01.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo vloží svůj komentář.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (54956)
První zkušenost ... (52253)
Zombie apokalyps... (48748)
Rozdíl mezi geek... (46692)
Android 6.0 Mars... (38510)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Agnes Flora u článku
Reklamy kolem nás
Nová Půjčka u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
liz u článku
Reklamy kolem nás