Android 6.0 Marshmallow

Android 6.0 Marshmallow

Není to tak dávno, co vyšel nový Android 5.0 s označením Lollipop. Popravdě, ještě to není ani rok. Většina lidí nemá právě ani zmiňovanou verzi a už tu máme novější, 6.0 s názvem Marshmallow. Má toho nový Android tolik co nabídnout, aby mohl být označen jako primární verze 6.0? Aktualizace by měla přijít i mobilům střední třídy, ovšem asi jen těm, které ještě nespatřili světlo světa. Už čekáte, až vám přijde?

Aktuální systém Android 5.0 Lollipop běží podle statistik z 3. srpna na 18,1% všech Android zařízeních. Na to, že byl vydán před necelým rokem, se to někomu může zdát jako malé číslo. Mohou za to výrobci zařízení, kterým trvá "předělání" nové verze podle jejich představ a uvolněním balíčků do všech jejich zařízení. Někteří výrobci nevydali aktualizaci na Android 5.0 dodnes, co potom na nový Android Marshmallow.

Představení nové sochy Androidu 6.0 Marshmallow v Googleplexu:

Android 5.0 oproti staršímu 4.4 přinesl hlavně nový vzhled uživatelského prostředí, zatímco u verze 6.0 zůstal stejný. Starý vzhled Holo nyní nahradil Material design, který se prosadil v mnoha Android aplikacích. Také přinesl novinku zobrazování notifikací na zamčené obrazovce, což jsem si velice oblíbil. Díky několika dalším unikátním novinkám se z něho stala nová primární verze 5.0, nikoliv 4.5.

Během roku vyšlo pár opravných verzí, jako například 5.0.1, které opravovaly chyby zabezpečení, nadměrné plnění paměti RAM a hlavně malou výdrž baterie. Později vyšla nová verze 5.1, která však nepřinesla příliš mnoho viditelných změn. Obyčejný uživatel by si snad ani nevšiml. Hlavní novinkou byla větší plynulost systému a větší výdrž baterie. Musím říci, že aktualizace opravdu telefonu pomohla.

Nová animace při spuštění v Androidu 6.0:

Android 6.0 boot animation

Během letošní Google I/O 2015 byly představeny nové zkušební verze pro vývojáře Android M. Stejný krok Google udělal rok před tím s Androidem 5.0, v té době Android L. Bylo trochu divné, proč by na další verzi (5.2) vydával tyto zkušební verze, když aktualizace na 5.1 přišla jen tak bez nějakého oznámení. Dokonce i v této zkušební verzi byl skrytý čas 5:20, což jistě naznačovalo číslo této verze.

Google však před dvěma dny oznámil, že nová verze ponese označení Marshmallow a číslovku 6.0. V sídle společnosti Google byla odhalena socha držící právě marshmallow. Většina lidí právě spekulovalo o novém jméně aktualizace, která měla začínat na písmeno M. Nejčastěji zmiňovaný byl Muffin, Macaron, Milkshake, ale i vítězný Marshmallow.

Shrnutí novinek

Abych tu jen nepsal samé nepodstatné věci o tom, co předcházelo nové verzi, také napíšu, čím se může pochlubit Android 6.0 Marshmallow. Jak jsem již psal, nové uživatelské rozhraní nečekejte. Na co se však můžete těšit jsou nové tapety, které si můžete stáhnout. Změnil se i launcher neboli vaše plocha. Nyní se nahoře zobrazuje vyhledávací lišta a rolování je nyní vertikální. Launcher umí i širokoúhlý mód. Také je nová nabídka pro přidání widgetů na plochu, už nebudete muset pro poslední widget v abecedě rolovat několik desítek sekund.

Nový launcher v Androidu 6.0 Nový vzhled widgetu v Androidu 6.0

Novinkou bude hlavně podpora otisků prstů, systém by měl vaše otisky používat místo hesel, což by usnadnilo používání telefonu. Stejně tak přibude podpora napájení oboustranným konektorem USB typu C. Také přibudou možnosti oprávnění pro různé vstupy a výstupy telefonu. Budete moct různým aplikacím zakázat a povolit například využívání mikrofonu, zjišťování vaší polohy a třeba přístup k vašim kontaktům.

Android 6.0 vás možná zaujme tím, jak šetří baterii. Je tu nový mód Doze, který uspí všechny procesy v dobu, kdy telefon nevyužíváte. Nový úsporný režim byl testován na Nexusu 9, který s novým Androidem vydržel dvakrát déle při normálním používání. Další inovací je ukládání dat aplikací do cloudu od Googlu, což by usnadnilo přechod na nový mobil. Novinka, která zatím v České republice nebude funkční, je služba Android Pay.

Je tu nově vylepšený mód Nerušit, zjednodušené ovládání hlasitosti, možnost odstranit snímek obrazovky po vyfocení rovnou z notifikace, Material design widgetu pro zjištění skladby a měli bychom se dočkat i lepší podpory hlasové schránky přímo v aplikaci pro volání. Nejen pro vývojáře tu je nový mód System UI tuner, který při zapnutí přizpůsobí notifikační lištu například pro natáčení. Odstraní všechny notifikace, nastaví určitý čas, zvýší signál a dosah WiFi na maximum a ukáže 100% kapacity baterie.

20 nejlepších novinek v Androidu M (anglicky):

Nový Android toho nabídne ještě více. Nezbývá nám nic jiného než počkat si na finální verzi, která by měla podle očekávání vyjít v říjnu spolu s novými Nexus zařízeními. Spekuluje se o dvou nových mobilech, jeden s úhlopříčkou 5,2" palců od LG a druhý 5,7" od Huawei. Nedávno se dostala na internet fotka prvního zmíněného mobilu od LG, tak uvidíme, jestli se nejedná o podvrh. Na fotografii si však můžeme všimnout loga Nexus, čočky s laserovým ostřením a čtečky otisků prstů. Díky tomu by se mohlo jednat o mobil s Androidem 6.0 Marshmallow. Vzhledem k tomu, že jsem majitelem Nexusu 5, tak čekám, že mi přijde aktualizace hned, jakmile bude dostupná. A jak se na nový systém těšíte vy?


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 užitečných aplika... (28.02.2016)
· Krabicová virtuální real... (17.03.2015)
· Byl jsem na Android Road... (18.11.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Oldřich Balatka

    dne 01. října 2017 11:06

    Dá se stáhnout Android 6.0 do Moto Lenovo X Play. Po provedení akce "Tovární nastavení" nejde spustit WiFi internet, i kdyyž předtím bylo vše v pořádku. K provedení továrího nastavení mně vedla skutečnost, že po připojení k nooteboku vyskočilo hlášení, že neobsahuje žádná data, vůbec ho systém nenašel.
    Děkuji.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55075)
První zkušenost ... (52591)
Zombie apokalyps... (49051)
Rozdíl mezi geek... (47475)
Android 6.0 Mars... (38709)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Reklamy kolem nás (15)
První rok studia ob... (13)
Komentáře
Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Aleš Jan u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...