Nejotravnější věci internetu

Nejotravnější věci internetu

Rozhodl jsem se napsat krátký článek o těch nejotravnějších věcích, které se nám běžně dějí na PC a internetu. Několik věcí mě opravdu štve, a tomu, kdo to vymyslel, musí být jasné, že to štve i miliony dalších lidí. Je to dělané za účelem rozšířit danou věc a samozřejmě cpát reklamu, všude jen, kde to jde. Přečte si také, jak se tomu vyvarovat a neznepříjemňovat si tím život.

Nechtěné nainstalování

Pokud instalujete nějaký program (například aktualizace Javy) během instalace se vám nainstaluje také Ask toolbar a nastaví se jako výchozí vyhledávač s domovskou stránkou, pokud si toho nevšimnete. Stačí chvilka nepozornosti během instalace a už máte v počítači otravné toolbary, změněné výchozí vyhledávače, domovské stránky a dokonce i nějaký ten free antivirus. Stačí být tedy během instalace pozorný, pak se nemusíte složitě zbavovat nechtěně nainstalovaných věcí.

Povolení instalace Ask při instalaci aktualizace Javy Nastavení výchozího vyhledávače Ask a také domovské stránky

Otravné reklamy na webových stránkách

Určitě znáte takové ty reklamy, které vyskočí, když na něco kliknete, a pak se musíte trefovat na malý křížek někde v rohu. Reklama je jeden ze způsobů, jak autor webu může vydělávat. Většinou bývají reklamy v přijatelné míře, třeba za článkem, v panelu nebo po stranách. Ale v některých případech to tvůrci opravdu přeženou, že je reklama skoro po celém obsahu webu a až někde dole je konečně to, co jste hledali. Jediná rada proti webů s těmito otravnými weby je nechodit na ně. Najděte si lepší, příjemnější a bez reklam.

Složité zakládání účtu

Další věc, se kterou jste se také určitě setkali, je nutná registrace pro zobrazení nebo stažení určitého obsahu na webové stránce. To by nebyl až takový problém, ale když musíte vyplnit dlouhý formulář podobný životopisu, tak to už je trochu moc. A na závěr samozřejmě ten největší oříšek, captha pro ověření, jestli nejste robot. Na tom většinou ztroskotá nejvíce lidí. Nevýhodou pro majitele stránek je, že po několika neúspěšných pokusů se zaregistrovat to uživatele přestane bavit a stránky opustí. Rada na tento problém je jednoduchá, zkoušejte jiné a jiné obrázky, dokud nebude vám čitelný.

I to se může stát Složitější luštění obrázku captcha

Nečtené licenční podmínky

Věc, která každého nezajímá a většina lidí jí během vteřiny přeskočí. Dá se říct, že to lidi otravuje, ale nezabere jim to skoro žádný čas. I přesto jsou lidé, kteří si tyto podmínky čtou. Musíme pochopit, že firmy chtějí bránit svoje produkty před zneužíváním, ale psát to do několika kapitol o nespočetně odstavcích není nejlepší. Podle mě by bylo lepší, kdyby v úvodu bylo několik základních bodů, včetně toho, co daná služba ovlivňuje z naší strany a na zbylé podrobné podmínky bych dal odkaz. Nic méně, nebudu vám radit, aby jste tyto podmínky přeskakovali, zároveň neříkám, že byste je měli číst celé. Důležité je si číst alespoň kousek u služeb, které se týkají našich osobních údajů či financí.

Emailový spam a newslettery

Myslím si, že dnes už nikoho nepotěší, když mu přijde email o nějaké nové službě nebo práci. Když už to je několikrát denně a navíc více než polovina ani není v češtině, není to zrovna příjemné to každý den mazat. Pak člověk přemýšlí, kde na něj zaboha vzali email. Je to tak, že webové stránky, kde jste se zaregistrovali a sdělili svůj email, můžou posílat newslettery nebo prodat databázi emailů jiné firmě. Pokud vám chodí newslettery z různých firem a služeb a vy se jich chcete zbavit, je tu pár způsobů. U každého takového newsletteru by měla být někde na konci možnost odhlásit se z přijímaní, u anglicky psaných newsletterů bývá unsubscribe (from list).

Možnost odhlásit se z odběrů novinek

Snad někomu moje rady rady pomohou zbavit se několika otravných věcí, se kterými se nejen na internetu setkáváme. Nejdůležitější je tedy dávat si pozor při instalacích, vyhýbat se webům zamořených samými otravnými reklamami, trpělivě luštit obrázky captha při registracích, nenaletět na chytáky licenčních ustanovení a odhlašovat si nechtěné newslettery. Pak by měl být váš "pobyt" na internetu příjemnější. Pokud jsem tu nezmínil nějakou otravnou věc, která vám zásadně vadí a často se s ní setkáváte, určitě se o to podělte do komentářů.


Podobné články

Poslední články

· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· Druhý rok studia oboru I... (12.09.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. Jiří

  dne 22. prosinec 2013 08:54

  Proti reklamám přidat do prohlížeče AdBlock.

 2. MArtin

  dne 22. prosinec 2013 14:23

  No a pak chodí několik stále stejných spamů, ale pokaždé z jiné adresy, pokud se chcete odhlásit, hodí vás to na tyto stránky http://odhlaseni.com/

 3. Dominik Fryč

  dne 22. prosinec 2013 16:00

  AdBlock zabrání zobrazování reklam na webových stránkách, ale nevím, jestli pomůže při otevírání otravných vyskakovacích oken s reklamami o zvětšení penisu nebo nejvýhodnější půjčce. Já osobně jsem AdBlock nezkoušel, protože nechodím moc na takové weby zamořené reklamami, ale pokud opravdu funguje tak, jak má, tak je to dobrá varianta, jak se otravných reklam zbavit.

  Pokud chodí spam ve stále stejném tvaru nebo se stejným předmětem, ale z jiné adresy, možná by šlo v emailové schránce nalézt nastavení proti spamu, konkrétně určení třeba právě podle předmětu, pokud to tedy nastavení té schránky nabízí.

 4. MArtin

  dne 22. prosinec 2013 17:04

  Je to spam na různé produkty z různých adres, ale dle stylu mailu je jeden odesílatel.
  Ale podařilo se mi nastavit filtr, dle kterýho by se to měla mazat hned na serveru, nebo aspoň omezit množství (to ukáže čas).

 5. Tomáš

  dne 05. únor 2014 17:24

  A proto je máš na svojí stránce Líbí

 6. Dominik Fryč

  dne 05. únor 2014 18:51

  Asi jsem přesně nepochopil tvůj komentář. Jestli myslíš reklamy, tak si myslím, že malá reklama pod článkem a dvě reklamy v bočním panelu nejsou otravné a podle mě v přijatelné míře. Navíc si zatím nikdo nestěžoval, že by mu přišli vyloženě otravné, takže nevidím důvod je tu nemít, když z toho mám nějakou tu korunu.

 7. jinak kliďas

  dne 31. červenec 2014 23:23

  Dvě reklamy nesnáším:
  "skřeta" z Alzy
  a tlusťocha s nabídkou trigonu

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45502)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (32998)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Rozdíl mezi geekem ... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass