Recenze Xiaomi MiBand

Recenze Xiaomi MiBand

Nedávno jsem si koupil chytrý náramek MiBand od Xiaomi. Jsem nadšenec pro všechny vychytávky, takže jsem ho prostě musel vyzkoušet. Je to nejlevnější varianta chytrého náramku na trhu, trochu dražší zařízení jsou pak chytré hodinky. Wearables aneb chytré příslušenství, které můžeme nosit "na sobě", se pomalu začíná šířit mezi lidmi. Dva měsíce jsem náramek nepřetržitě testoval, pojďme se podívat, co toto zařízení dokáže.

Obsah balení

Přišla mi jen malá krabička s logem Xiaomi. Čekal jsem trochu větší, ovšem vše se do ní výrobcům v pohodě vešlo. Při prvním otevření si ihned všimneme kovové části náramku. Je vsazená uprostřed do kartonu, pod ním nalezneme černý náramek a speciální USB kabel pro napájení náramku. Ještě tu je přibalený návod k obsluze, bohužel pouze v čínštině. Mimo to jsem si koupil ještě modrý náramek, který však v balení nenaleznete.

Krabička od Xiaomi Krabička od Xiaomi Krabička od Xiaomi Kabel pro napájení náramku Černý vyměnitelný náramek Modrý vyměnitelný náramek

Vzhled a zpracování

Náramek se mi líbí už od pohledu, přijde mi hezčí než některé mnohem dražší chytré náramky. Základní tělo náramku je vyrobeno z kovového materiálu, který je ale náchylný na poškrábání. Za moji dvou měsíční dobu testování jsou na náramku vidět malá škrábnutí, která však nejsou nijak moc viditelná a vůbec nekazí vzhled náramku. Na přední straně těla jsou 3 malé diody, které splývají s povrchem. Zadní stranu zdobí logo Xiaomi, které však během nošení pochopitelně není vidět.

Samotný originální náramek je vyroben z pružného plastového materiálu. Je opatřen jednoduchým zapínáním na 8 děr. Samotné zapnutí je trochu tužší, ovšem díky tomu se sám jen tak nerozepne. Díry se zapínáním se skoro vůbec neopotřebovaly, ovšem to nemohu za tak krátkou dobu testování přesně určit. S tímto náramkem se mi nestalo, že by mi kovová část z náramku vypadla. Zatímco u druhého se mi to přihodilo hned několikrát.

Pohled ze shora Pohled zespoda Konektory pro napájení Pohled na náramek Náramek na ruce Zapínání náramku

Koupil jsem si totiž ještě druhý vyměnitelný náramek modré barvy. Xiaomi poskytuje standardně černou, dále pak oranžovou, růžovou, tyrkysovou, zelenou a modrou. Nevím, zda je náramek z originální distribuce, ovšem je z jiného materiálu. Ohebná silikonová guma je podle mě nevhodným materiálem pro tento náramek. Na dotek je sice příjemný, ovšem kovové tělo z tohoto náramku lehce vypadne a díry na zapínání se rychle opotřebují.

Aplikace k náramku

K zobrazení informací, které váš chytrý náramek nastřádal, je třeba aplikace, která je dostupná pro Android, ale i iOS. Oficiální aplikace Vám nabídne základní funkce jako zobrazení nachozených kroků a denních aktivit, spánku, podrobných grafů, vašeho profilu, budíku a to je asi vše. Na Android je možné ještě stáhnout upravenou neoficiální aplikaci, která Vám umožní posílat upozornění na notifikace z mobilu do náramku. Nabídne také možnost skákání přes švihadlo, sedů lehů a sledování trasy.

Denní aktivity a kroky Denní aktivity a kroky Denní aktivity a kroky Denní aktivity a kroky

Na úvodní obrazovce aplikace je kruhový graf kroků, které jste za den nachodili. Můžete si všimnout informace o nachozených kilometrech a spálených kaloriích. Při přejetí doprava se zobrazí stejný graf, ovšem pro poslední noc. Je vidět délka posledního spánku a z toho délka hlubokého spánku. Při kliknutí na graf se zobrazí podrobnější graf. Ve dne se zobrazí podrobně průběh dne po hodinách, v nočním režimu se zobrazí průběh noci po hodinách.

V levém horním rohu je ikona statistik, která vám zobrazí statistiky všech dnů. Pod kruhovým grafem na úvodní stránce je souhrn aktivit podle času. Při kliknutí na aktivitu se zobrazí v podrobném grafu dne. Denní statistky je možné sdílet na sociálních sítí pomocí pravé horní ikony. Na úvodní stránce aplikace je v pravém horním roku ikona s třemi tečkami pro zobrazení možností.

Spánek předchozí noci Spánek předchozí noci Spánek předchozích nocí Spánek předchozích nocí

První je položka s názvem My devices. Zobrazí, kolik zbývá procent baterie náramku a před kolika dny byl MiBand naposledy dobit. Dále můžete najít náramek tím, že při kliknutí začne vibrovat. Nečekejte, že Vám ukáže náramek na mapě. Bez spojení s mobilem není připojen k internetu, tak ho není možné najít. Můžete si zvolit výchozí barvu pro upozornění, na výběr je modrá, oranžová, zelená a červená.

Měli byste vybrat, na jaké ruce máte náramek připnutý. Dále můžete nastavit automatické odemykání přítomností náramku na vaší ruce, ale to jen na smartphonech značky Xiaomi či na Androidu 5.0 a novějším.Možné je také nastavit upozornění na příchozí hovor. V upravené neoficiální aplikaci je možnost nastavení upozornění pro jednotlivé notifikace. Vyberete si aplikace, nastavíte počet a délku vibrací, jakoukoliv barvu, počet a délku bliknutí upozornění a v jakém čase vás může vyrušit.

Pohled ze shora Pohled zespoda Konektory pro napájení 3 barevné diody

Pak také můžete nastavit, že každé vibrování se bude zobrazovat i jako notifikace na vašem smartphonu. Můžete zapnout večerní upozornění na shrnutí aktivit celého dne a také můžete zařízení odebrat od smartphonu. V možnosti Alarm je možné nastavit budík, který vás bude pomocí vibrací v daný čas budit. Nastaveno mám buzení dvakrát po sobě v pracovní dny a vždy mě náramek vzbudí. Někteří lidé si však stěžují, že je nevzbudí, takže je to individuální.

V záložce Profile naleznete pochopitelně svůj profil, ve kterém se nacházejí statistiky o celkovém používání vašeho chytrého náramku. Patří sem například průměrný počet nachozených kroků, počet dní, jak dlouho MiBand používáte a třeba celkový počet nachozených kilometrů. Zde také můžete uvést svoje pohlaví, datum narození, vaši výšku a váhu, denní cíl a jednotky. Vaše údaje jsou třeba k přesnějšímu vypočítávání spálených kalorií a tak podobně.

Možnosti neoficiální aplikace Možnosti neoficiální aplikace Možnosti neoficiální aplikace Možnosti neoficiální aplikace

Další záložkou je Route tracker, který umožní sledovat vaši trasu na mapě. K tomu je však nutné pochopitelně zapnout GPS, tím pádem více spotřebovává vaši baterii. Můžete tak například sledovat běh nebo trénink, ukáže vám i vaše tempo. V záložce Additional features naleznete dvě aktivity, a to skákání přes švihadlo a počítání sedů lehů. Obě funkce pracují slušně. Záložka Services nabízí dodatkové služby, které však v našich končinách nevyužijeme. Poslední záložky jsou Share, kde můžete sdílet vaše aktivity na sociálních sítích, a záložka About, kde je možné vyhledat aktualizace aplikace.

Propojení s aplikací

Je to úplně jednoduché. Stačí zapnout Bluetooth a v aplikaci jednoduše přidat vlastní MiBand. Zařízení se chvíli vyhledává a po několika sekundách propojí. Náramek má zapnuté Bluetooth více méně pořád, dokud je nabitý. Aby Vám chodily notifikace z mobilu do náramku v reálném čase, musíte mít neustále zapnuté Bluetooth. Ovšem verze 4.0 šetří baterii, takže se nemusíte bát, že by vám to viditelně ždímalo baterii.

Také se nemusíte bát, že by vás mohl přes zapnuté Bluetooth napadnout hacker, protože jste viditelní, jen když jste v nastavení Bluetooth. Aplikace zaznamenává vaše kroky a aktivitu, i když nejste propojení přes Bluetooth s vaším mobilem. Má paměť, takže pokud zařízení později propojíte, vše se zpětně synchronizuje. Já mám zapnuté Bluetooth kdykoliv, když odcházím z domova, aby mi chodily notifikace do náramku, protože mám zapnutý tichý režim. Doma mám však Bluetooth vypnuté, poněvadž mi přijde zbytečné, aby mi chodily notifikace, když mám zapnutý hlasitý režim.

Výdrž baterie a dobíjení

Chytrý náramek MiBand od Xiaomi se pyšní tím, že vydrží měsíc na jedno nabití. A opravdu tomu tak je. Nebál bych se dokonce napsat, že vydrží i déle než 30 dnů a to používám neoficiální aplikaci, která využívá baterii náramku díky notifikacím více než aplikace oficiální. Nabíjení je z cela jednoduché, stačí z krabičky vybalit speciální nabíjecí kabel, vyjmout z vašeho náramku kovový střed a jednoduše ho zasadit do kabelu, který se díky USB připojí k PC nebo pomocí adaptéru do zásuvky. Náramek je nabitý velmi rychle.

Moje hodnocení

V první řadě musím uvést, že náramek je vodotěsný s certifikací IP67, může být tedy 30 minut ponořen pod vodou. Můžete se s náramkem tedy sprchovat, mýt ruce a nádobí nebo klidně na chvíli plavat. Další věc, která se mi velmi líbí, je inteligentní budík, který si nastavíte na daný čas, ale náramek vás začne budit vibracemi v poslední etapě lehkého spánku před daným časem, aby se vám vstávalo co nejlépe.

Líbí se mi i možnost vypnout upozorňování během noci, aby mě ve dvě ráno nebudila notifikace, že mi píše nějaký opilý kamarád. Také je užitečné odemykání bez hesla, pokud mám náramek v blízkosti mobilu. Super je také upozorňování na notifikace díky různým barvám, počtem vibrací a blikání. Tuto funkci však podporuje pouze neoficiální aplikace. Originální aplikace umí upozornit pouze na hovor. Proto zahrnuji aplikaci do záporů hodnocení tohoto produktu.

3 barevné diody svítící různými barvami Pohled na náramek

Mezi nevýhody bych určitě zařadil odfláknuté "podrobné grafy". Pokud se podíváte na graf zobrazující noční spánek, zjistíte jen, od kolika do kolika byl hluboký či lehký spánek. Lepší zpracování spánku umí třeba aplikace Runtastic Sleep. Ovšem MiBand přesně rozpozná, kdy jsem usnul a kdy vstal. Tuto funkci musím pochválit, že krásně funguje, protože pro mě je to černá magie. Aplikace je pouze pro Xiaomi telefony nebo pro zařízení s Androidem 4.4 a novější, pro mě to problém není, ovšem pro starší modely je to velké mínus.

U krokoměru nemůžu určit, jestli měří kroky přesně, ovšem naměří určitě více než aplikace Google Fit na mobilu. To je pochopitelné, protože nemám mobil celý den neustále u sebe. Občas MiBand započítává jako kroky i mávání rukou, proto se přesnost podle mě zmenšuje a je spíše jen orientační. Navíc nelze zaznamenávat jednotlivě sportovní aktivity. Pro to je lepší například aplikace Runtastic či Endomondo.

Závěr

Chytrý náramek MiBand od Xiaomi je dnes nejlevnější wearable vychytávka, dá se koupit okolo 500 Kč, což je podle mě docela dobrá cena. Když si však uvědomíte, že náramek v celku funguje jen jako orientační krokoměr a upozorňuje na notifikace z mobilu, začnete váhat, zda se vůbec vyplatí si ho kupovat. Díky výdrži se však nemusíte starat o jeho dobíjení, takže o něm v celku ani nevíte. Upozorňuje vás během dne na notifikace a večer se podíváte, kolik jste nachodili kilometrů a ráno, jak dlouho jste spali. Někomu to může stačit. Jaký je váš názor na chytrý náramek?


Podobné články

Poslední články

· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Tvorba nového webu SPŠ M... (19.01.2016)
· Co to jsou emoji (31.10.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Tesy

    dne 24. května 2015 22:19

    Nad ním už taky nějakou dobu uvažuji. Kdyby měl displej, nebo něco kde by zobrazoval čas tak už ho mám. Ale moc se mi nechce nosit hodinky + ještě náramek a chodit tak ověšený jako vánoční stromeček. Druhá věc, které se bojím je funkčnost s WP 8.1 (existují neoficiální aplikace, ale kdoví jak to s nimi bude).

  2. Dominik Fryč

    dne 28. května 2015 21:31

    Přesně tak. Také by chybí alespoň zobrazování času, když už nic jiného. Hodinky já nemám, proto mi to na ruce nepřekáží. Jak je to s funkčností na WP 8.1 nevím, ovšem dnes na Android vyšla podpora Google Fit, což musím do článku připsat, protože to je velké plus pro tento náramek. Ovšem pro tebe jako uživatele WP to asi není přínosná novinka. Úsměv

  3. Zdeněk Dvořák

    dne 08. února 2016 16:05

    Nedávno jsem si ho taky koupil. Napřed mě odrazoval design, ve srovnání s Fitbitem, co jsem nosil rok, mi na obrázcích přišel takový šuntový. Ale v reálu je to lepší.
    Koupil jsem ho hlavně kvůli buzení vibracemi a notifikacím, které se dají skvěle nastavit přes českou appku Mi Band Tools.
    Moje dojmy jsou tady http://www.geeklife.cz/hardware/fitness-trackery/xiaomi-miband-recenze-a-tipy/.

  4. Radim

    dne 12. ledna 2018 11:16

    S tímhle produktem mám docela zásadní problém, nelze mi spárovat se zařízením Xiaomi Redmi 4X, měl jste někdo stejný problém? Nechci zasílat na reklamaci, možná je to moje chyba, tak se prvně ptám.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55342)
První zkušenost ... (53484)
Zombie apokalyps... (49784)
Rozdíl mezi geek... (49133)
Recenze autokemp... (39596)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...