Co je to vlastně blogování?

Co je to vlastně blogování?

Aktivita, koníček a způsob, jak strávit hodně času sezením u počítače. Původní myšlenkou blogování byla možnost sdílení názorů s ostatními. V dnešní době je blogování hlavně o návodech, novinkách a názorech na určitou věc. Blogy se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří firemní blogy. Většinou píší o novinkách v odvětví dané firmy a také články, podle nejvyhledávanějších dotazů v internetových vyhledávačích. Druhou skupinu, o poznání větší, tvoří osobní blogy. V dnešní době existuje hodně osobních blogů, které píší návody, názory, recenze, články o novinkách ve světě internetu a tak dále.

Blog je webová stránka obsahující příspěvky autora, který se nazývá bloger. Slovo blog vzniklo z anglického slova web log, neboli webový zápisník. V podstatě autor na blog může napsat článek o čemkoliv, někteří používají blog i jako deník. U každého článku by měla být možnost přidat vlastní komentář, čímž na blogu vzniká komunita. Každý blog by měl obsahovat archiv všech napsaných článků.

Na internetu vzniká čím dál tím větší množství blogů, kde autor napíše pár článků a poté blog zanikne. Kvalitních blogů je na české půdě poměrně málo. Blog je závazek na dlouhou dobu, vybudovat dobrý blog s kvalitními články trvá i několik let. Bloger musí vědět o čem chce psát a hlavně ho to musí bavit. Osobní blog je vizitkou autora.

Blogování

Psaní článků není tak jednoduché, jak se mnohým lidem zdá. Většina lidí si přečte článek během pěti minut, ale neuvědomuje si, že autor na něm pracoval třeba tři hodiny. Časté psaní není blogování, ale práce. Sám jsem zkoušel psát pravidelně každý den, ale po pár týdnech to nebyla zábava, ale práce a povinnost. Bloger by měl psát, když má o čem a má na to náladu. Ne vždy sednu k počítači a chce se mi trávit hodiny psaním článku. Když si vezmete, kolik hodin bloger obětuje psaní článků a kolik má na blogu napsaných článků, dojde vám, jak mají blogeři silnou vůli. Blogování je prostě náročný koníček.

Komentáře na blogu hrají významnou roli. Pokud píšete zajímavé články, aspoň pro určitou skupinu lidí, časem narazíte na pravidelné čtenáře vašich článků. Důležité je také komentovat články na jiných blozích, aby se o vás dozvědělo více lidí. Z komentářů můžou vést odkazy na váš blog, což může přilákat nové návštěvníky. Je to jeden ze způsobů, jak budovat zpětné odkazy, díky kterým zlepšujete blog. Blogování nikdy nebylo hlavním terčem pozornosti na internetu, takže návštěvnost na blozích není největší. Nejlepší české blogy mají návštěvnost přes tisíc lidí za den, což není málo, ale ani moc. Někteří blogeři spoléhají na taktiku, čím víc článků, tím větší návštěvnost, ale tak to nefunguje.

Blogování není o penězích. Z reklam na blogu nejsou opravdu takové výdělky, jaké si asi představujete. Pokud někdo zakládá blog, aby na tom vydělával, docela ho lituji. Pokud se mu nepodaří prorazit, vypracovat se a mít aspoň nějakou stálou návštěvnost, bude mít mnohem větší výdaje za doménu a hosting než příjmy z reklam. Úspěšné blogy mohou vydělat na pokrytí výdajů za blog a trochu něco navíc, ale živit se tím opravdu nedá.

Psaní článků na blog

Nevýhodou blogování je hlavně dlouhé sezení u počítače. Po takovém dlouhém článku docela pěkně bolí záda a oči. Většina lidí v křesle u počítače stejně nesedí, tak jak by se správně mělo, takže vám to pomalu ničí záda. Jsou přece i jiné aktivity mimo sezení u počítače a proto je důležité to často střídat. Na druhou stranu, výhodou blogování je, že se časem naučíte psát poměrně rychle na klávesnici. Také možná trochu obohatíte vaší slovní zásobu a naučíte se psát kvalitní články. Když se zpětně podívám, jaké články jsem psal před půl rokem, nedají se porovnat s těmi dnešními.

Blogování je také způsob, jak se dobře zviditelnit na internetu. Můžete poznat více lidí s podobnými názory a stejným koníčkem. Úspěšné blogy mohou také ovlivňovat ostatní lidi a jiné blogy. Osobní blog může sloužit také jako osobní propagace, třeba u budoucího klienta či zaměstnavatele. Pokud je blog udržovaný a dlouhodobý, hodně o autorovi vypovídá a tím ho mohou čtenáři lépe poznat.

Na závěr něco o mně a blogování. Články píšu skoro dva roky, nyní už půl roku na svém osobním blogu. Za celou dobu jsem napsal určitě více než sto článků, z čehož můžu říct, že asi jen pětina jsou dobré, kvalitní články. Když vezmu jen ty povedené články, tak jejich tvorbou a přípravou jsem strávil celkem přes 90 hodin. Za poslední měsíc (říjen 2013) mám průměrnou návštěvnost 50 lidí denně, asi polovina jsou vracející se návštěvníci. Dříve jsem psal kvůli lidem a jejich názorům. Nyní to dělám hlavně proto, že mě to baví.


Podobné články

Poslední články

· Druhé narozeniny blogu (04.04.2015)
· První narozeniny blogu (04.04.2014)
· Co plánuji na rok 2014 (04.01.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Tesy

    dne 09. listopadu 2013 19:45

    Fajn článek, sdílím Úsměv

    Myslím si, že blogováním se dá "živit", ale to je jen pro pár vyvolených. Doba, než se blog dostane do takového stavu, že měsíčně vydělává pravidelný příjem je neskutečně dlouhá.

    Na druhou stranu, pokud blog vydělává tak většinou vypadá i "jinak" - tím myslím především (hodně) reklamy.

  2. Dominik Fryč

    dne 09. listopadu 2013 20:38

    Díky za pochvalu. Úsměv

    V Česku jsem snad ještě nikoho neviděl, ale ve světě asi možná někdo je, pro koho je blog živnost. Samozřejmě, čím víc reklam, tím víc peněz (většinou). Na tom je pak krásně vidět, komu jde hlavně o peníze.

  3. Jokol

    dne 10. listopadu 2013 11:08

    Blogováním se živí třeba Franta Fuka na http://www.fffilm.... Ne reklamou, ale dokonce přímými dobrovolnými platbami od čtenářů.
    Má i jiné příjmy, ale podle jeho reportů by to i na uživení stačilo.
    Svůj okruh fanoušků si ale budoval dlouhé roky a to nejen blogováním.

  4. Marek Černák

    dne 13. listopadu 2013 22:10

    Pěkně napsaný článek. Velmi čtivý. Na toto téma by se dalo diskutovat velmi dlouho a zároveň by šlo vést dost rozsáhlou diskuzi. Mám k tomu několik postřehů / dotazů, ale radši to rozdělím na víc částí, ke kterým se budu v budoucnu vracet.

    1. Psát článek zabere i tři hodiny. Když si to představím u sebe, zabere mi to někdy i 6-7 hodin Úsměv Jak probíhá u tebe psaní článku?

    U mě se těch 6-7 hodin totálně rozkouskuje a není to jen o samotném textu. Napadne mě téma, a když mám slinu, mám za 20 minut napsanou hrubou verzi. Tu si pak pročítám, několikrát upravím a odladím na 1. provizorní verzi. Tu dám přečíst přítelkyni, ta mi ji vždy zkritizuje a já udělám druhou úpravu. V této chvíli už jsme někdy i na dvou hodinách. 2. verzi dám přečíst bratrově přítelkyni (žurnalistka), která mi opraví poslední maličkosti, slovosled, správné užití slov, chyby apod.

    Pak mi trvá než vyrobím (vyfotím) nějaký obrázek, což mnohdy zabere i dvě hodiny času, než naformátuji text na web.. Zakládám si na tom, že všechny obrázky/fotky k článkům musí být originální. Poslední korektura a hurá do éteru.

    Asi jsem blázen, nebo to máš nějak podobně? Šklebící se Jinak psaní článků musí opravdu bavit, jinak bych nad tím tolik času netrávil Úsměv Ale já jsem přece teprve v začátcích.

  5. Dominik Fryč

    dne 14. listopadu 2013 20:26

    Můj průběh psaní článku je poměrně jednoduchý. Myšlenku již mám, takže nemusím dlouhé hodiny přemýšlet nad tím, o čem vlastně budu psát. Pak jdu vytvořit nějaký úvodní obrázek toho článku. Taky si připravím všechny potřebné obrázky, které ještě v článku chci použít. Napíšu si základní verzi textu, což trvá asi nejdéle, po tom přidám ty předpřipravené obrázky, pak si text znova přečtu a opravím popřípadě chyby, kterých jsem si všiml a hurá s článkem ven. Šklebící se

    Rozhodně ty tři hodiny jsou dost, víc hodin, jak ty píšeš třeba 6-7, to bych asi nevydržel. Šklebící se Samozřejmě, píšeme dokud nás to baví, jinak by se taky ty články nedaly číst. A samozřejmě díky za pochvalu článku. Úsměv

  6. Marek Černák

    dne 24. listopadu 2013 20:22

    K těm komentářům, to je pravda. Možnost přidat URL adresu svých stránek hraje taky svoji roli. Zrovna ale z tebe to je trošičku nešťastně řešené, nemyslíš? Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, že URL svých stránek se vždy schovává pod nickem. Někdo by na to ani nemusel přijít

  7. Dominik Fryč

    dne 25. listopadu 2013 17:48

    Je to důležité i proto, že když čtu nějaký komentář a třeba mě zaujme nebo mám stejný názor na danou věc, můžu jednoduše přejít na blog daného člověka, tedy pokud ho má a v komentáři ho uvede. Přijde mi, že většina lidí to má udělané jako já, že jméno odkazuje na web autora komentáře. Nejde o to, že by na to někdo nemusel přijít, ale ty odkazy tu nejsou pro reklamu, takže nemusí být nijak extra vystavené.

  8. kateřina

    dne 11. prosince 2015 19:23

    Inspirativní Úsměv

  9. Jose

    dne 28. března 2016 23:57

    Aktivní diskuzní fora a diskuze pod články jsou důležitým ukazatelem pro vyhledávače Google, Seznam - demonstrují oblíbenost obsahu webu a to je nezanedbatelným SEO markerem

  10. mirin

    dne 17. prosince 2016 00:51

    každý blog bude časem vydělávat. :-)

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55441)
První zkušenost ... (53852)
Zombie apokalyps... (50185)
Rozdíl mezi geek... (50107)
Recenze autokemp... (40353)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...