Co je to vlastně blogování?

Co je to vlastně blogování?

Aktivita, koníček a způsob, jak strávit hodně času sezením u počítače. Původní myšlenkou blogování byla možnost sdílení názorů s ostatními. V dnešní době je blogování hlavně o návodech, novinkách a názorech na určitou věc. Blogy se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří firemní blogy. Většinou píší o novinkách v odvětví dané firmy a také články, podle nejvyhledávanějších dotazů v internetových vyhledávačích. Druhou skupinu, o poznání větší, tvoří osobní blogy. V dnešní době existuje hodně osobních blogů, které píší návody, názory, recenze, články o novinkách ve světě internetu a tak dále.

Blog je webová stránka obsahující příspěvky autora, který se nazývá bloger. Slovo blog vzniklo z anglického slova web log, neboli webový zápisník. V podstatě autor na blog může napsat článek o čemkoliv, někteří používají blog i jako deník. U každého článku by měla být možnost přidat vlastní komentář, čímž na blogu vzniká komunita. Každý blog by měl obsahovat archiv všech napsaných článků.

Na internetu vzniká čím dál tím větší množství blogů, kde autor napíše pár článků a poté blog zanikne. Kvalitních blogů je na české půdě poměrně málo. Blog je závazek na dlouhou dobu, vybudovat dobrý blog s kvalitními články trvá i několik let. Bloger musí vědět o čem chce psát a hlavně ho to musí bavit. Osobní blog je vizitkou autora.

Blogování

Psaní článků není tak jednoduché, jak se mnohým lidem zdá. Většina lidí si přečte článek během pěti minut, ale neuvědomuje si, že autor na něm pracoval třeba tři hodiny. Časté psaní není blogování, ale práce. Sám jsem zkoušel psát pravidelně každý den, ale po pár týdnech to nebyla zábava, ale práce a povinnost. Bloger by měl psát, když má o čem a má na to náladu. Ne vždy sednu k počítači a chce se mi trávit hodiny psaním článku. Když si vezmete, kolik hodin bloger obětuje psaní článků a kolik má na blogu napsaných článků, dojde vám, jak mají blogeři silnou vůli. Blogování je prostě náročný koníček.

Komentáře na blogu hrají významnou roli. Pokud píšete zajímavé články, aspoň pro určitou skupinu lidí, časem narazíte na pravidelné čtenáře vašich článků. Důležité je také komentovat články na jiných blozích, aby se o vás dozvědělo více lidí. Z komentářů můžou vést odkazy na váš blog, což může přilákat nové návštěvníky. Je to jeden ze způsobů, jak budovat zpětné odkazy, díky kterým zlepšujete blog. Blogování nikdy nebylo hlavním terčem pozornosti na internetu, takže návštěvnost na blozích není největší. Nejlepší české blogy mají návštěvnost přes tisíc lidí za den, což není málo, ale ani moc. Někteří blogeři spoléhají na taktiku, čím víc článků, tím větší návštěvnost, ale tak to nefunguje.

Blogování není o penězích. Z reklam na blogu nejsou opravdu takové výdělky, jaké si asi představujete. Pokud někdo zakládá blog, aby na tom vydělával, docela ho lituji. Pokud se mu nepodaří prorazit, vypracovat se a mít aspoň nějakou stálou návštěvnost, bude mít mnohem větší výdaje za doménu a hosting než příjmy z reklam. Úspěšné blogy mohou vydělat na pokrytí výdajů za blog a trochu něco navíc, ale živit se tím opravdu nedá.

Psaní článků na blog

Nevýhodou blogování je hlavně dlouhé sezení u počítače. Po takovém dlouhém článku docela pěkně bolí záda a oči. Většina lidí v křesle u počítače stejně nesedí, tak jak by se správně mělo, takže vám to pomalu ničí záda. Jsou přece i jiné aktivity mimo sezení u počítače a proto je důležité to často střídat. Na druhou stranu, výhodou blogování je, že se časem naučíte psát poměrně rychle na klávesnici. Také možná trochu obohatíte vaší slovní zásobu a naučíte se psát kvalitní články. Když se zpětně podívám, jaké články jsem psal před půl rokem, nedají se porovnat s těmi dnešními.

Blogování je také způsob, jak se dobře zviditelnit na internetu. Můžete poznat více lidí s podobnými názory a stejným koníčkem. Úspěšné blogy mohou také ovlivňovat ostatní lidi a jiné blogy. Osobní blog může sloužit také jako osobní propagace, třeba u budoucího klienta či zaměstnavatele. Pokud je blog udržovaný a dlouhodobý, hodně o autorovi vypovídá a tím ho mohou čtenáři lépe poznat.

Na závěr něco o mně a blogování. Články píšu skoro dva roky, nyní už půl roku na svém osobním blogu. Za celou dobu jsem napsal určitě více než sto článků, z čehož můžu říct, že asi jen pětina jsou dobré, kvalitní články. Když vezmu jen ty povedené články, tak jejich tvorbou a přípravou jsem strávil celkem přes 90 hodin. Za poslední měsíc (říjen 2013) mám průměrnou návštěvnost 50 lidí denně, asi polovina jsou vracející se návštěvníci. Dříve jsem psal kvůli lidem a jejich názorům. Nyní to dělám hlavně proto, že mě to baví.


Podobné články

Poslední články

· Druhé narozeniny blogu (04.04.2015)
· První narozeniny blogu (04.04.2014)
· Co plánuji na rok 2014 (04.01.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Majka

    dne 30. července 2023 17:10

    Blogování může být i styl života, ráda dávám vědět, jaký je můj život.

  2. Mariee

    dne 23. ledna 2024 16:29

    Dneska uz jsou blogy vicemene mrtve, lide jsou lini cist, mnohem vetsi smysl dava delat tiktok, instagram a dalsi obrazove site...

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55440)
První zkušenost ... (53848)
Zombie apokalyps... (50180)
Rozdíl mezi geek... (50104)
Recenze autokemp... (40349)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...