Googlím, proč nejde Google

Googlím, proč nejde Google

Pokud jste v úterý večer brouzdali na netu, tak jste si nejspíš všimli, že nejde Google a všechny jeho služby. Řekli jste si: "No co, zkusím to najít na Seznamu." Pro někoho výpadek služeb Googlu znamenal jen použít alternativní službu, někdo si toho ani nevšiml a někdo kvůli tomu dokonce ani nemohl pracovat. Pozdvižení bylo pouze na 2 hodiny, ale jak dlouho může trvat příště?

Rád bych prvně zasvětil do problému ty, kteří o tom nic neví. V úterý 22. 11. 2016 přibližně od 19:30 do 21:30 vypadl na území střední Evropy Google a všechny jeho služby. Výpadek se týkal především České republiky, Slovenska, ale také částí sousedících zemí. Všemi službami myslím hlavně vyhledávání, YouTube, které patří Googlu, Gmail, ale také Google Drive.

Mapa výpadku Googlu dle serveru Down Detector

Kde nastal problém a co způsobil?

A teď trochu konkrétněji. Podle mých informací příčinou byla chyba na kořenovém nebo sekundárním DNS serveru Googlu při běžné údržbě. Takové problémy se normálně dějí, jenže tento byl specifický tím, že si systém neporadil a nedokázal komunikaci vést jinou cestou. Nedostali jsme se tedy ani na veřejné DNS servery na adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4, což zapříčinilo i odříznutí některých lidí od celého internetu.

České zastoupení Googlu se k problému samo přiznalo, že vznikl výpadek v důsledku údržby části sítě. Když nešlo vyhledávat na Googlu, lidé hned přesedlali na českou alternativu Seznam.cz. Tomu se prý dvojnásobně zvýšila návštěvnost, avšak nápor českého internetu neustál a po nějaké době také spadl. Vyhledávání pak zobrazovalo pouze chybovou hlášku 500, která značí interní problém na serveru.

Mezitím v Seznam.cz: Mezitím v Seznam.cz

Největším problémem však nebylo to, že jsme nemohli vyhledávat nebo koukat na videa. Celý český internet se radikálně zpomalil a některé weby se začaly špatně zobrazovat nebo se dokonce ani nezobrazily. Ke zpomalení došlo hlavně kvůli tomu, že se čeští operátoři a poskytovatelé internetového připojení snažili přemostit svoje proudy na jiné zahraniční servery. Webové stránky navíc zpomalila i snaha zobrazovat reklamy od společnosti Google, což se jim pochopitelně nedařilo, a tak bylo hezké na chvíli vidět stránky vesměs bez reklam. Některé weby byly opravdu k nepoznání.

Důvodem nefunkčnosti některých webů je fakt, že webové stránky občas používají například knihovny jQuery hostující právě na Google serverech. To zapříčiní, že akce a prvky tvořené JavaScriptem nebudou funkční a můžou tak dokonce proměnit web ve zcela nefunkční. Problém se nejčastěji objevoval u rozbalovací navigace. K vidění mohly být také jiné fonty, protože Google taktéž hostuje Google Fonts. Chyb si však všimlo jen minimum lidí, protože většina má jak scripty, tak fonty uložené v cache paměti prohlížeče.

Z mého úhlu pohledu

V prvních minutách výpadku jsem díky jiným běžícím službám zjistil, že se nejedná o problém mé sítě, dokonce ani mého poskytovatele, ale právě na straně Googlu. Po té bylo vtipné pozorovat, jak se český národ stáhl na sociální sítě a hned si začal stěžovat. Prvně každý nadával, že asi 20x zkoušel restartovat router a nepomohlo to, pak proč sakra nejde YouTube, že nemůže koukat na videa a nakonec zjistil, že problém nemůže ani vygooglit, protože nejde Google, který nečekaně vlastní YouTube.

Na akci se začalo přiživovat mnoho jedinců i firem, které celou událost sledovaly a průběžně podávaly všelijaké informace. Objevily se miliony odborníků, kteří sváděli výpadek na hackerský útok či dokonce teroristickou akci. Druhou velkou skupinu tvořila řada lidí, co si začala z celého problému dělat legraci a také vtipně vykládat celou situaci. Poznamenal jsem si pro vás seznam toho nejlepšího:

  • Vše, co mělo být nalezeno, nalezeno už bylo. Google proto ukončuje svou činnost.
  • ... Vypukl chaos, lidé začali rabovat obchody a používat Seznam.
  • Google konečně vyvinul umělou inteligenci. Ta ihned opustila planetu Zemi a vypnula Google.
  • Tak jsem šel do obýváku za přítelkyní a zjistil, že je to celkem fajn holka a dá se s ní i povídat.
  • V ČR se už začalo s cenzurou. Bude tu jenom Seznam a Novinky.cz.
  • Babiš zapnul EET a Google to raději vzdal.
  • Google inženýři v době výpadku:

Co v takové situaci dělat?

Pokud se ujistíte, že vaše domácí síť jede a načítají se vám jiné stránky, na této adrese se můžete podívat na mapu výpadků společnosti Google, v jakém jsou rozsahu. V případě, že vám vůbec nejde internet a výpadek není u vašeho poskytovatele, můžete zkusit změnit nastavení DNS serverů místo klasických veřejných serverů Googlu (8.8.8.8 a 8.8.4.4) na 217.31.204.130 a 193.29.206.206. Tyto servery doporučuje společnost CZ.NIC.

Pokud se vám tedy podařilo dostat na internet a Google služby opravdu nefungují, máte 3 možnosti, co dělat. Můžete použít alternativní služby od jiných společností, zkusit se ke Googlu připojit z jiné země pomocí VPN nebo čekat, než to spraví a opět nahodí. Pro vyhledávání můžete použít třeba české vyhledávače, jako je Seznam.cz, pokud se s nimi nespokojíte, můžete sáhnout třeba po Bing.com od Microsoftu nebo poměrně povedeném DuckDuckGo. Pokud se na Google za každou cenu chcete dostat, můžete zkusit VPN zdarma od Opery, ovšem má to svoje nevýhody.

Na závěr trochu úvahy

Tento den pro nás mohl být osudným. Jak jsem již psal, malé výpadky se občas stávají, ale dvou hodinový jsme dlouho nezažili. Otázkou je, pokud se to stalo teď, proč by se situace nemohla opakovat třeba zítra? Před desíti lety by výpadek zaznamenal jen málo kdo a vesměs by se dotkl jen vyhledávání a hlavních služeb. Dnes poměrně otřásl s českým internetem a co třeba za takových 10 let?

Představte si, že třeba pojedete autonomně řízeným vozidlem od Googlu a najednou se stane tohle. Auto se nebude moct připojit k mapám, ztratí spojení se serverem a pokud nebude mít "offline" manuální režim, tak jste v maléru. Internet je čím dál tím složitější ekosystém, ve kterém je hodně služeb provázaných a vzájemně závislých. Celý problém však ukázal, jak je zranitelný a že funguje jako jedno velké domino. Pokud začne padat jeden server, spadnou i ostatní. Přiznejte se, zkoušeli jste googlit, proč nejde Google?


Podobné články

Poslední články

· Tvorba nového webu SPŠ M... (19.01.2016)
· Co to jsou emoji (31.10.2015)
· The Walking Dead 6. séri... (11.10.2015)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)
· TOP 10 užitečných aplika... (28.02.2016)

Komentáře

  1. šišiko

    dne 10. prosince 2016 23:56

    Nefunkčnosti Google jsem si všimla hned v to krizové úterý, ale nijak mě to nevykolejilo - snažím se totiž být na podobných věcech co nejméně závislá. Navíc si myslím si, že současná počítačová vyspělost naší společnosti nám nepřinese do budoucna nic moc dobrého. Takže v to úterý jsem si řekla, máme tu první vlaštovku, dobrý nácvik na větší krizovky tohoto typu. Pak jsem se už jen více méně bavila různými reakcemi a zajímala se o to, co bylo příčinou výpadku. Tenhle článek mi, (jako člověku ne příliš zběhlému v zákulisí IT) udělal radost pro srozumitelné vysvětlení situace, navíc pěknou formou. Nejcenější pro mě byly informace o tom, jak se operátoři snažili řešit problém směrem k uživatelům. Díky, Dominiku.

  2. Lucie

    dne 16. března 2017 19:32

    No vida, trvalo to jen chvíli a všichni z toho měli apokalypsu..

  3. Daniel

    dne 05. července 2017 09:04

    Mám už pár dní pocit, že s Google není něco v pořádku. Nevyhledává. Seznam ale ano. V čem to vězí?

  4. Roman

    dne 23. října 2017 22:57

    Nejde mi google už půl roku na chatě, v práci 25 km ok.
    Nejde mi na notebooku , a ipodu a iphone, žena má huaiwei telefon a jí to jde... jsem z toho na prášky.
    Prosím o pomoc

  5. Mirdo

    dne 26. února 2018 22:23

    Google už těch výpadku tolik nemá...ale spíše, proč ho používat, když nás tolik šmíruje???

  6. Dominik Fryč

    dne 26. února 2018 23:48

    V dnešní době je téměř nemožné zabránit aplikacím a zařízením, aby nás "nešmírovaly". A proto jsem rád, že nám výměnou za tyto data zprostředkují kvalitní služby, kdy většina z nich je ještě k tomu zdarma. Ty bys raději platil za služby typu Gmail, YouTube, Mapy nebo Překladač, abys měl "zaručené" soukromí?

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55440)
První zkušenost ... (53848)
Zombie apokalyps... (50180)
Rozdíl mezi geek... (50105)
Recenze autokemp... (40349)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...