Můj pohled na Google I/O 2014
Po roce Google opět pořádal v San Francisku vývojářskou konferenci Google I/O 2014. Ještě před konferencí mnoho portálů spekulovalo o tom, co nového Google představí a na co se můžeme těšit. Samotná konference proběhla 25. a 26. června, několik částí jsem sledoval v živém přenosu na oficiálních stránkách. Zajímaly mne hlavně přednášky o Androidu, který byl v podstatě hlavním tématem celé konference.
Nejdůležitější částí celé konference je Keynote. V této části jsou obecně představeny hlavní novinky celé konference. V dalších částí se těmito novinkami zabývají podrobněji a hlavně pohledem vývojáře. Keynote nezahájil nikdo jiný než Sundar Pichai, senior viceprezident Googlu, přezdívaný jako "král Androidu". Letošní I/O nám přinesla mnoho novinek, pojďme se na ně podívat.
Android L
Většina uživatelů určitě čekala představení nové verze Androidu a to se také stalo. Zatím se jedná jen o vývojářskou verzi, která by měla oficiálně vyjít za několik měsíců. Mluvíme o Android L, verzi bez sladkosti v názvu i bez číselného označení. Je možné, že verzi Google ještě při vydání konkrétně pojmenuje. Bude to však obrovská aktualizace, která poběží na smartphonech, tabletech, hodinkách, počítačích, televizích a dokonce i v autech.
Hlavní změnou, na kterou si hodně uživatelů bude těžko zvykat, je nových vzhled operačního systému i aplikací. Google ho pojmenoval Material design, v překladu "materiálový vzhled". Využívá jednoduchost a moderní barvy, dokonce i stínování. Některé barevné kombinace jsou poměrně "divoké". Z mého pohledu se Google snažil vytvořit nový módní trend, který se však podle mě uživatelům prvně nebude moc líbit.
Můžeme si všimnout velkého množství animací, které by spolu s barvami měly celý systém a jeho používaní oživit. Vývojáři se snaží všechny aplikace Googlu sjednotit a propojit. Novinkou je upravená notifikační lišta, která mění barvy podle aplikace, což podle mě není vždy úplně optimální. Jsou tu i nová tři tlačítka v dolním panelu (zpět, domů, běžící aplikace), která také silně změnila svůj vzhled. Nová je i zamykací obrazovka a možnosti odemykání.
Podle mě Google občas používá podivné barevné kombinace, které občas bijí do očí. Nepochopil jsem občasné používání stínů, které někdy narušuje čistý minimalistický vzhled. Také mne udivila zmiňované tři dolní tlačítka, ale po nějaké době jsem si na ně zvykl. Pozitivně vidím větší úsporu energie a výpočet doby do vybití/nabití zařízení, nové prostředí ART využívající 64-bitové procesory a aktualizace operačního systému skrze Google Play.
Android One
Jedná se o nový projekt, který by měl rozšířit smartphony hlavně v rozvojových zemích. Docílí toho snad nízká cena, přibližně kolem 2 000 Kč. Telefon bude zatím vyrábět indická společnost Micromax, v budoucnu snad další firmy. Najdeme tu všechny základní funkce s čistým Androidem, ideální pro začínající uživatele bez zkušeností s Androidem, například děti nebo důchodci. Osobně věřím, že by se smartphone mohl rozšířit právě díky nízké ceně a jednoduchosti celého zařízení.
Android Wear
Je to nový operační systém, který se vyskytuje na chytrých hodinkách a dalších nositelných zařízeních (náramky). Značí se jednoduchým ovládáním gesty a hlasem, taky co jiného byste čekali na 1,6" displayi. Tyto hodinky budou hodně propojovány se smartphony, navzájem by se měly využívat. Osobně nevidím potřebu mít ke svému smartphonu chytré hodinky, abych ho mohl ovládat mezitím, co si leží v kapse. Přemýšlím i nad řešením psaní zpráv bez použití hlasového diktování. Navíc mě zaráží poměrně vyšší cena, která se v ČR bude pohybovat kolem 5 000 Kč.
Android TV
Po neúspěšné Google TV se společnost rozhodla zkusit šanci v tomto odvětví znovu. Android TV by měl být operační systém ovládaný hlasem a smartphonem místo ovladače. Mezi nejdůležitější body samozřejmě patří sledování a kupování filmů z Google Play a originálně i možnost hraní her. Spolupráci již potvrdily společnosti Asus a Razer, v budoucnu by měly Android TV vyrábět i Sony, Sharp a Philips. Podle mě je to pěkný krok kupředu. Líbí se mi, že budu mít ovladač vždy u sebe a možnost promítání obrazu ze smartphonu bez použití technologie Chromecast.
Android Auto
Android Auto je operační systém palubních displayů automobilů. Tato novinka mě opravdu překvapila, spekulacím před konferencí jsem vůbec nevěřil. Cílem je omezit používání smartphonu při jízdě. Technologie nabízí Google Maps jako navigaci, Google Play Music pro přehrávání hudby, uskutečnění hovorů a psaní zpráv během jízdy díky hlasovému diktování. Krajní ovládání bude dotykem a platforma může být propojena se smartphonem. Ruku k dílu přidala i Škoda, tak snad se technologie Android Auto dočkáme i v Čechách.
Google představil i propojení Androidu s Chrome OS. Například pokud budete mít smartphone s Androidem nedaleko chromebooku, budou se vám na počítači zobrazovat notifikace ze smartphonu. Další možnosti se budou týkat zobrazováním aplikací z Androidu přímo v chromebooku, display však není vždy dotykový, a tak bude problém s ovládáním za pomoci myši. Ovšem i to je krok kupředu. Já osobně používám aplikaci Pushbullet, díky které se mi na počítači zobrazují notifikace ze smartphonu, a tato služba také nabízí snadné a rychlé vzájemné přeposílání souborů.
Google I/O 2014 Keynote:
Letošní Google I/O přinesla opravdu mnoho nových technologií najednou. Ale i tak nebyl představen žádný nový tablet z řady Nexus, o kterém se poměrně dost spekulovalo. Android L je nyní dostupný ke stažení, zatím ve vývojářské verzi. Oficiálně by měl vyjít za několik měsíců a jsem rád, že díky svému Nexus 5 budu mít upgrade jako jeden z prvních. Android Wear mě zatím nijak nezajímá, Android One já "nexusák" nevyužiji a novou chytrou televizi si v dohledné době určitě kupovat nehodlám. Jediné, co bych mohl využít, je systém Android Auto, který bych mohl za pár let ve svém autě mít.
Tweet |