Proč je Windows 8 lepší

Proč je Windows 8 lepší

Poslední dobou, vlastně, když to tak vezmu, od té doby, co se lidé dozvěděli o Windows 8 začali někteří lidé, kámoši říkat o Windows 8, že to je operační systém na nic, že Microsoft udělal chybu. Když se to tak vezme, znám jen málo lidí, kteří mají rádi Windows 8, tak jako já. Musím se tomu smát, lidé nebo kámoši, kteří o Windows 8 nic neví a viděli pouze nějaké screeny ze základní obrazovky režimu Metra, tvrdí, že je to nejhorší operační systém. Když ale poslouchám dál, co o Windows 8 říkají, už mi to moc k smíchu nepřijde. Proto jsem se rozhodl napsat takový článek, abych lidem vysvětlil a ukázal, proč je Windows 8 lepší než starší Sedmičky, a že není důvod nadávat Osmičkám.

Hlavní je rychlost

Vzpomínám na ty dny, kdy mi počítač nabíhal tak dlouho, že jsem se klidně mohl dojít najíst. Bylo to ovlivněné množstvím dat a počtem aplikací při stratu, ale také díky Windows 7. Nyní mi počítač startuje do 20ti sekund.

Dá se říct, že Windows 8 Pro startuje do 20ti sekund, s SSD jednotkou za 10 sekund a tablet s SSD ještě rychleji. Vzhledem k tomu, že i toto faktum mnozí lidé nebo kámoši neuznávají, přidávám naměřené hodnoty ze serveru PCmag:

Start (z vypnutého stavu): W7 - 38s; W8 - 17s
Vypnutí: W7: 12,2s; W8: 9,9s

Zapomeňte na BIOS

Ve Windows 8 můžete klidně zapomenout na klávesy F2 nebo F8, protože hlavním činitelem startu operačního systému je nové Boot Menu. Když se něco při startu nepodaří, spustí se Boot Menu. Můžete v něm také nastavit bootování např. z flash disku, obnovení ze zálohy nebo bitové kopie systému, opravit nebo kompletně vyčistit počítač a uvést do továrního stavu. Do tohoto Boot Menu se můžete jinak dostat třeba přes nastavení počítače v kartě Obecné (General), možnost Spuštění s upřesněným nastavením. Nebo pomocí příkazu Shutdown.exe /r /o.

Boot Menu v nastaveníBoot Menu

Nový vzhled

Dalším velmi důležitým faktem je nový vzhled, který většina lidí nesnáší a říká, že je na nic. To je to o čem jsem mluvil. Novým vzhledem ve Windows 8 je režim Metro. Je to základní obrazovka Windows 8, jsou to vlastně dlaždice různých Metro aplikací, programů na ploše atd. Metro je náhrada nabídky Start ze starších Windows a mnohem se liší od všech ostatních předešlých operačních systémů Microsoftu. Metro vyvoláváme klávesou Windows. Můj názor na tento režim je velice kladný. Zdá se mi přehledné, moderní a rychle se zde hledá to, co potřebuji. (Na obrázku je screen mého Metra)

Moje Metro

Následující odstavec je pro všechny, co nesnáší režim Metro. Pokud se vám tento režim nelíbí, přijde vám nepřehledný a prostě ho nechcete používat, nemusíte. K tomu vám postačí skvělá aplikace Start8, díky které dostanete nabídku Start zpět a nejen to. Chystám se napsat článek o zákazu Metra na Windows 8, jak nastavit plochu jako hlavní a jediný režim Windows 8.

Další systémové vychytávky

Charm BarMezi další důležité novinky Windows 8 patří Charm Bar a nový seznam otevřených aplikací. Charm Bar je postranní panel vpravo, který se objeví při vjetí kurzorem myši do pravého horního nebo dolního rohu obrazovky. Slouží k nastavení internet. připojení, jasu, hlasitosti, vypnutí, hledání, sdílení a třeba přechodu do Metra. Je toho opravdu mnoho. Seznam otevřených aplikací se ovládá zkratkou Win+Tab, něco jako Alt+Tab, ale přepíná Metrové aplikace s plochou.

Dotykové ovládání a vyhledávání

Musím uznat, že Windows 8 je opravdu podle mě lepší pro dotyková zařízení, např. tablety. Na takovém tabletu Surface s Windows 8 Pro to musí být ráj. Pro dotyk je tu vytvořená suprová klávesnice, podobně jako u Androidu. Ale i tak se na stolní počítači nebo notebooku s nedotykovou obrazovkou dobře ovládá. Vyhledávání ve Windows 8 je nyní mnohem snadnější, stačí být v Metru a začít normálně psát. Vyhledávání se dělí na 3 typy - mezi aplikacemi, v nastavení nebo hledat soubory. Vyhledávat také můžete třeba pouze v určité Metrové aplikaci.

Windows 8 Store

Nový internetový obchod Microsoftu s Metrovými aplikacemi pro Windows 8. Přes něj se nejen instalují, ale i aktualizují všechny Metrové aplikace. Je rozdělen do několika základních kategorií, jen mi tu chybí vyhledávání podle názvu.

Windows 8 Store

Propojení s cloudem

Váš účet může běžet na účtu Microsoft, což plně zajišťuje připojení ke cloudovému úložišti Skydrive, ale také kompletní synchronizace s jinými zařízeními. Díky účtu Microsoft můžete na jiných zařízeních mít to, co máte ve svém počítači/tabletu, což se týká hlavně Metro aplikací a souborů v cloudu, tedy třeba Skydrive. Navíc váš účet Microsoft synchronizuje také všechny vaše nastavení, které jste si nastavili v nastavení počítače. Na Skydrive má každý zákazník volných 7 GB zdarma, více se dá dokoupit. Není to moc, ale pro vaše obrázky, fotografie, videa, písničky a třeba nějaké dokumenty nebo programy to docela stačí.

Poslední věci, které musím zmínit

Mezi opravdu poslední věci patří možnost reinstalace a obnovení, nový správce úloh a celkový výkon. Reinstalace a obnovení systému Windows 8 je velice jednoduché, stačí pouze v nastavení počítače zabrousit do části Obecné (General) a najít předposlední dvě možnosti. Při obnovení systému se mohou ponechat vaše osobní dokumenty nebo obnovit tovární verzi. Není potřeba instalační disk. Správce úloh se dotklo poměrně hodně změn, nyní je úplně jiný. Samozřejmě zobrazuje všechny spuštěné procesy a programy, využití disku, procesoru nebo paměti v pěkném grafu, můžete zde nastavit aplikace po spuštění a další.

Celkový výkon Windows 8 je opravdu překvapivý. Nejen, že je rychlý, co se týče startu, ale i v běhu a při spuštěných programech. Má vylepšené jádro a lépe pracuje s procesorem a pamětí. Plocha je nyní mnohem rychlejší, při hraní nejnovějších her je vidět mnohem větší zvýšení FPS.

Závěr

Na konec mi nezbývá nic jiného než říct, že Windows 8 je absolutní vítěz. Z mé stránky nejlepší operační systém, který zatím znám. Doporučuji nejen pro každodenní práci na počítači s dokumenty a grafy, ale také i pro zábavu a nejnovější hry s vysokými požadavky nebo třeba pro poslouchání písniček a listování stránkami. Pokud jsem něco ve článku napsal špatně, napište mi, já to co nejdříve opravím.

Zajímal by mě váš názor na Windows 8, vaše připomínky, co se vám nejvíce líbí a co třeba nejméně. Podělte se s vašimi názory do komentářů.

(Zdroje: vlastní, Živě.cz, 4webmaster.cz)


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 Windows 8 aplikac... (27.10.2013)
· Windows 8.1 oficiálně (16.08.2013)
· Co přinese Windows 8.1 #... (28.05.2013)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. MrShuffle

  dne 06. duben 2013 10:06

  Já osobně jsem si dlouho myslel že Windows 8 je složitý a nepřehledný, ale díky tvému článku jsem zjistil že je Win 8 daleko lepší než Win 7! O některých věcech, které jsou v Osmičkách jsem ani nevěděl. Díky za skvělý článek, určitě pomůžeš změnit názor i spousta jiným!

 2. Dominik Fryč

  dne 06. duben 2013 13:53

  Díky za komentář. Jsem rád za každého, kdo to pochopí a uzná, že je Windows 8 lepší. Doufám, že to bude více lidí.

 3. JeDDy

  dne 06. duben 2013 15:08

  S převážnou většinou souhlasím, ale z mého pohledu jsou nějaký věci o něco horší, než jsi tady napsal.
  Začal bych nejspíš s "Metrem" (nevím jak se to jmenuje teď). Píšeš že je to přehlednější, ale jak to může být přehlednější než původní Start menu, ze starších windows, (nemluvim o sedmičkovým, to je kromě úžasnýho vyhledánvání úplně nanic Mrknutí ), kde jsi to měl srovnaný podle složek a daly se v tom vyhledávat i soubory související s určitým programem. Tohle má akorát tak veliké ikonky, takže se na ně dá dobře makat. Tohle bych nechal jenom na dotykové notebooky nebo tablety, kam se také osmičky chystaj. Dále bych řekl svůj názor obchod, který se mi nezdá jako výtečný nápad. Jde tady o to, že už se několik firem nechalo slyšet, že uvažují o tom, že v budoucnosti nebudou podporovat Windows, protože mají vlastní obchody (např. Valve a jejich Steam) a Windows Store by je vlastně obíral o zisky. Nekonec jsem si nechal to vyjjíždění "Charm bar", na kterým mi ale nepřipadá vůbec nic dobrýho (až zase na to klikání na dotykáče, jako u Metra). Když to rozklikneš, nemáš tam moc možností, akorát ti to zabere čtvrt obrazovky obdelníkem jedný barvy, kde máš 5 nastevení. ...
  To je asi tak moje kritika W8, nakonec bych ale chtěl říct, že W8 jsou podle mě dobrý OS, který se hodí na dotykový nebo pomalejší notebooky, ale na stolním počítači jejich využití moc nevidim.
  Článek rozhodně pěkný, jenom bych si to být tebou ještě jednou projel a opravil chyby/doplnil čárky (někdy jsem se kvůli tomu v tom textu ztratil) Úsměv

 4. Dominik Fryč

  dne 06. duben 2013 15:46

  V první řadě díky za komentář, vážím si toho.
  K tomu Metru, no, když jsem ho první týden používal, taky se mi zdálo, že je to nepřehledný, a že si na to nikdy nezvyknu. Ale po nějaký době jsem zjistil, že Metro nemá sloužit jako "kompenzace" nabídky Start, ale spíš něco jako hlavní obrazovka těch Metro aplikací. Vlastně mám Metro rozdělený do skupin: Metro aplikace, Metro hry, Programy na ploše a Hry na ploše. Samozřejmě na tabletech je Metro určitě stokrát lepší a pro stolní počítače je to trochu nevýhoda.

  A s tou nabídkou Start, na to jsem si nezvykl, že tam chybí, tak jsem si nainstaloval Start8. Slouží to skoro stejně navíc právě pro ty, co nechtějí Metro, se dá zablokovat tak, že ho už neuvidí. Teda kromě toho Charm panelu. O tom Charm panelu si ale myslím, že je docela užitečný, rychle se dostaneš třeba do nastavení, hned můžeš hledat v počítači, upravit jas, vypnout nebo uspat počítač atd.

  Taky jsem to slyšel, že ty nějaký firmy nechtěj a nebudou pro Metro dělat aplikace, ale tak ze strany třeba Valve to chápu, vyvíjejí různý 3D hry, který v Metru nejsou a myslím, že ani nebudou. V Metru máš takový ty javascriptový hry typu Fruit Ninja.

  A díky za upozornění na chyby, něco jsem opravil, kdybych na něco narazil, opravím.

 5. JeDDy

  dne 06. duben 2013 16:34

  K tomu Start Menu: Vím o tom, že existují prográmky, který dokážou upravit upravit Start menu, ale přece jenom článek se zaměřuje na čistý W8, tak jsem podle toho i psal Úsměv

  K "Charm Bar": Nejspíš jsem se nevyjádřil přesně. Celá kritika "Charm Baru" byla mířená hlavně na to, že to zabírá zbytečně moc místa oproti tomu, kolik funkcí obsahuje + nechtěný vyjjíždění při náhodným najetí do rohu obrazovky (když už, dal bych to jako tlačítko na Lištu, něco jako je zobrazení čisté plochy Úsměv )

  Taky bych měl malou otázku: Přepracovali ve W8 Explorer (Průzkumník windows, po česky Úsměv) )?? Protože ten, co je ve W7, je naprosto tragický a bez přídavných prográmků nejde pomalu používat.

  A nakonec ještě 1 malá připomínka k webu. Nebylo by lepší, aby označování textu bylo vyladěný do modra, než do červena? Oproti webu, který je sladěný do modra, mi to přijde do očí bijící Úsměv

 6. Dominik Fryč

  dne 06. duben 2013 17:18

  Jo to chápu, jen sem chtěl uvést program, který tu nabídku Start může nahradit.

  S tím musím souhlasit, mohli ho udělat určitě menší a bylo by to lepší. To nechtěné vyjíždění mě také někdy vadí, u her se to většinou nestává, ale jinak se to někdy stane. A to tlačítko, to je taky docela dobrý nápad pro stolní a nedotykové počítače.

  K tvé otázce, průzkumník se podle mě docela dost změnil, sice jsem ve W7 v něm tolik nepracoval, ale myslím, že tu přibylo několik funkcí:
  dominikfryc.cz/images/articles/explorer.jpg
  Je tady vidět, že přidali několik funkcí v těch kartách nahoře, dál tam jsou třeba možnosti sdílení v síti, zabalení do .zip, zobrazení velikostí a u různých typů souborů jsou různý možnosti.

  A k té barvě výběru, zkoušel jsem jiný barvy, samozřejmě tam dám modrou. Tohle byl jenom pokus. Šklebící se

 7. JeDDy

  dne 06. duben 2013 17:44

  Díky za screenshot, nakone ještě 1 malá otázka k Exploreru: Když otevíráš složky, rozevírá se s tím i strom vedle?? Tohle mě na W7 Exploreru štve asi nejvíc Úsměv

 8. Dominik Fryč

  dne 06. duben 2013 20:40

  Automaticky se to nerozevírá.. to mě na tom taky štve.

 9. Rikudou_Sennin

  dne 20. květen 2013 18:53

  Proč mi to připadá, že to kopíruje vlastnosti Ubuntu?

 10. Dominik Fryč

  dne 26. květen 2013 19:15

  Ubuntu? To mi teda fakt nepřipadá. Proč by dělal Microsoft operační systém s vlastnostmi Ubuntu?

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48163)
Zombie apokalyps... (45503)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (33001)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Rozdíl mezi geekem ... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass