Windows 8.1 oficiálně

Windows 8.1 oficiálně

Dřívější články o updatu Windows 8.1 byly pouze domněnky a spekulace. Nyní se Microsoft vyjádřil a známe oficiální a definitivní fakta. Také bylo už prozrazeno oficiální datum vydání updatu Windows 8.1. Bude to rok od uvedení Windows 8 do prodeje. Nebudu to déle tajit, Windows 8.1 oficiálně vyjde 18. října 2013. Windows 8.1 bude zdarma pro všechny uživatele Windows 8 prostřednictvím Windows Store.

Prozradil jsem vám nejdůležitější fakta kdy, kde a za kolik. Ale něco tu pořád chybí. A to oficiální novinky updatu, aneb co všechno nám přinese Windows 8.1. Novinek je tu poměrně dost, ale většina jsou opravy chyb, kterými se ale vývojáři samozřejmě nechlubí. Rozdělil jsem je do několika odstavců, novinek víceméně na ploše a potom v Metru.

Plocha systému Windows 8.1 Preview

Novinky na ploše

Jednou z hlavních novinek na ploše je vrácení tlačítka Start. To byla jedna z věcí, která vadila mnoha lidem. Nyní je zpět, ale s jinou funkcí. Po kliknutí se objevíte v režimu Metro, což se dalo čekat. Nabídka Start nepřibyla a zatím to vypadá, že ani nepřibude. Další důležitou věcí je start systému rovnou na plochu, pokud budete chtít. Nyní se vždy spouštělo první Metro, ale díky několika aplikacím šla při startu spouštět rovnou plocha. Mimo to Windows 8.1 budou více optimalizovány pro menší úhlopříčky, a to 7" a 8".

Novinky v režimu Metro

Nové rozměry dlaždic jsou občas považovány za takové označení Windows 8.1. Přibude větší, složená ze čtyř dosavadních čtvercových a menší, čtvrtina dosavadní čtvercové. Na pozadí Metra budete moct mít jakýkoliv obrázek, pravděpodobně se bude odvíjet od pozadí plochy. Ohledně vzhledu budete moci nastavovat i barevné složky Metra a celého uživatelského prostředí. Také si budete moci z uzamčené obrazovky udělat fotorámeček s více fotkami. Další novinkou je multitasking, což je možnost mít v Metru otevřené třeba 4 aplikace najednou (pokud máte velké rozlišení monitoru).

Metro systému Windows 8.1 Preview

Další novinkou bude větší integrace aplikace Bing. Při hledání v Metru například New York vám hledání propojené s Bingem zobrazí informace o hledaném výrazu na internetu. Bing má nové mapy s některými městy ve 3D. Bohužel, to se českých uživatelů netýká. V aplikaci fotoaparát přibude možnost panorama a jednoduchý editor fotek. Xbox Music bude mít novou funkci rádia, ale toho se také čeští uživatelé nedočkají.

Velké vylepšení a nové funkce dostane také Windows Store. Bude mít více možností filtrování aplikací a to, na co většina uživatelů čekala, automatické aktualizace Metrových aplikací. Samozřejmě s novým Windows 8.1 přijde i nový Internet Explorer 11 s podporou WebGL. Také bude mít časem Facebook oficiální aplikaci, kterou ocení jistě řada uživatelů Windows 8. V základu jsou ještě předinstalovány nové pomocné aplikace jako je třeba kalkulačka, budík nebo převod jednotek.

Závěrem

Pokud si chcete Windows 8.1 vyzkoušet, do vydání oficiální verze je ještě čas. Na konci června vyšla verze Preview, kterou si můžete stáhnout na oficiálním webu. Zkušební verzi si můžete vyzkoušet třeba ve virtuálním počítači ve VirtualBoxu pomocí mého nedávného článku Jak na počítač ve VirtualBoxu, kde píšu zrovna o tom, jak nainstalovat zkušební verzi Windows 8.1 Preview.

Windows 8 byl kritizován za nedostatek kvalitních aplikací, proto by se Microsoft měl snažit, aby se nový update dostal k vývojářům co nejdříve. Aplikací pro Windows 8 není moc, podle průzkumů je pro Windows 8 asi jen polovina nejoblíbenějších aplikací iOS od Applu. Microsoft věří, že update zvýší zájem o Windows 8, protože nyní Windows 8 tvoří asi jen 6 % ze všech systémů Windows používaných na zařízeních s připojením k internetu. Tak uvidíme, jak se to vyvine.

(Zdroje: Computerworld.cz, Win8.cz)


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 Windows 8 aplikac... (27.10.2013)
· Co přinese Windows 8.1 #... (28.05.2013)
· Co přinese Windows 8.1 #... (11.05.2013)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. Václav Málek

  dne 18. listopad 2013 17:09

  Tak cca po měsíci testování nové verze jsem s Windows 8.1 maximálně spokojen. Instaloval jsem na 4 roky starý notebook a systém i přesto běží velmi svižně a stabilně. Moje hodnocení je ale možná ovlivněno tím, že jsem přecházel ze starších Windows 7.

  Jinak kdyby měl někdo zájem o návod, jak instalovat Windows 8.1 z USB disku, stručný návod jsem sepsal zde: http://www.servis...disku.html. Omlouvám se za odkaz, ale třeba to bude pro někoho užitečné.

  Jaké jsou Vaše zkušenosti s používáním Windows 8.1.?

  VM

 2. Dominik Fryč

  dne 20. listopad 2013 17:45

  Mě Windows 8 vyhovují, nový Windows 8.1 je podle mě také perfektní. Zatím s novou verzí nemám žádný problém, oproti starší Windows 7 je to změna, samozřejmě k lepšímu. Celkově můj názor jsem již psal v jednom článku, i po aktualizaci zůstává kladný.

  Za odkaz se neomlouvejte, je to napsané pěkně i srozumitelně pro ty, co se o to moc nezajímají. Pokud někdo bude chtít instalovat Windows 8.1 z USB, určitě mu to pomůže.

 3. lední brtník

  dne 01. prosinec 2013 14:11

  "Další novinkou je multitasking"
  ano, to byla bolest už windows 3.1 před 20 lety.
  takže díky za ty noviny, ani jsem netušil, že metro zvládne něco tak mimořádného.

 4. Dominik Fryč

  dne 01. prosinec 2013 16:46

  Autor komentáře asi nečetl dále nebo nepochopil, že to je novinka režimu Metro a jde o to, že může být otevřeno vedle sebe již více než 2 "metrové" aplikace, což v první verzi Windows 8 nešlo. Samozřejmě není zač, rád čtenáře obohatím o nové poznatky.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 22 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
Doporučuji
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53020)
První zkušenost ... (43163)
Zombie apokalyps... (42529)
Android 6.0 Mars... (35483)
Recenze autokemp... (26022)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (43)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Android 6.0 Marshmal... (11)
První rok studia ob... (11)
Komentáře
Veverka Čiperka123 u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...
Samuel u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...
petr u článku
První zkušenost s eBay
Milan u článku
The Walking Dead 6. série...
Dominik Fryč u článku
První zkušenost s eBay