Proč je Windows 8 lepší

Proč je Windows 8 lepší

Poslední dobou, vlastně, když to tak vezmu, od té doby, co se lidé dozvěděli o Windows 8 začali někteří lidé, kámoši říkat o Windows 8, že to je operační systém na nic, že Microsoft udělal chybu. Když se to tak vezme, znám jen málo lidí, kteří mají rádi Windows 8, tak jako já. Musím se tomu smát, lidé nebo kámoši, kteří o Windows 8 nic neví a viděli pouze nějaké screeny ze základní obrazovky režimu Metra, tvrdí, že je to nejhorší operační systém. Když ale poslouchám dál, co o Windows 8 říkají, už mi to moc k smíchu nepřijde. Proto jsem se rozhodl napsat takový článek, abych lidem vysvětlil a ukázal, proč je Windows 8 lepší než starší Sedmičky, a že není důvod nadávat Osmičkám.

Hlavní je rychlost

Vzpomínám na ty dny, kdy mi počítač nabíhal tak dlouho, že jsem se klidně mohl dojít najíst. Bylo to ovlivněné množstvím dat a počtem aplikací při stratu, ale také díky Windows 7. Nyní mi počítač startuje do 20ti sekund.

Dá se říct, že Windows 8 Pro startuje do 20ti sekund, s SSD jednotkou za 10 sekund a tablet s SSD ještě rychleji. Vzhledem k tomu, že i toto faktum mnozí lidé nebo kámoši neuznávají, přidávám naměřené hodnoty ze serveru PCmag:

Start (z vypnutého stavu): W7 - 38s; W8 - 17s
Vypnutí: W7: 12,2s; W8: 9,9s

Zapomeňte na BIOS

Ve Windows 8 můžete klidně zapomenout na klávesy F2 nebo F8, protože hlavním činitelem startu operačního systému je nové Boot Menu. Když se něco při startu nepodaří, spustí se Boot Menu. Můžete v něm také nastavit bootování např. z flash disku, obnovení ze zálohy nebo bitové kopie systému, opravit nebo kompletně vyčistit počítač a uvést do továrního stavu. Do tohoto Boot Menu se můžete jinak dostat třeba přes nastavení počítače v kartě Obecné (General), možnost Spuštění s upřesněným nastavením. Nebo pomocí příkazu Shutdown.exe /r /o.

Boot Menu v nastaveníBoot Menu

Nový vzhled

Dalším velmi důležitým faktem je nový vzhled, který většina lidí nesnáší a říká, že je na nic. To je to o čem jsem mluvil. Novým vzhledem ve Windows 8 je režim Metro. Je to základní obrazovka Windows 8, jsou to vlastně dlaždice různých Metro aplikací, programů na ploše atd. Metro je náhrada nabídky Start ze starších Windows a mnohem se liší od všech ostatních předešlých operačních systémů Microsoftu. Metro vyvoláváme klávesou Windows. Můj názor na tento režim je velice kladný. Zdá se mi přehledné, moderní a rychle se zde hledá to, co potřebuji. (Na obrázku je screen mého Metra)

Moje Metro

Následující odstavec je pro všechny, co nesnáší režim Metro. Pokud se vám tento režim nelíbí, přijde vám nepřehledný a prostě ho nechcete používat, nemusíte. K tomu vám postačí skvělá aplikace Start8, díky které dostanete nabídku Start zpět a nejen to. Chystám se napsat článek o zákazu Metra na Windows 8, jak nastavit plochu jako hlavní a jediný režim Windows 8.

Další systémové vychytávky

Charm BarMezi další důležité novinky Windows 8 patří Charm Bar a nový seznam otevřených aplikací. Charm Bar je postranní panel vpravo, který se objeví při vjetí kurzorem myši do pravého horního nebo dolního rohu obrazovky. Slouží k nastavení internet. připojení, jasu, hlasitosti, vypnutí, hledání, sdílení a třeba přechodu do Metra. Je toho opravdu mnoho. Seznam otevřených aplikací se ovládá zkratkou Win+Tab, něco jako Alt+Tab, ale přepíná Metrové aplikace s plochou.

Dotykové ovládání a vyhledávání

Musím uznat, že Windows 8 je opravdu podle mě lepší pro dotyková zařízení, např. tablety. Na takovém tabletu Surface s Windows 8 Pro to musí být ráj. Pro dotyk je tu vytvořená suprová klávesnice, podobně jako u Androidu. Ale i tak se na stolní počítači nebo notebooku s nedotykovou obrazovkou dobře ovládá. Vyhledávání ve Windows 8 je nyní mnohem snadnější, stačí být v Metru a začít normálně psát. Vyhledávání se dělí na 3 typy - mezi aplikacemi, v nastavení nebo hledat soubory. Vyhledávat také můžete třeba pouze v určité Metrové aplikaci.

Windows 8 Store

Nový internetový obchod Microsoftu s Metrovými aplikacemi pro Windows 8. Přes něj se nejen instalují, ale i aktualizují všechny Metrové aplikace. Je rozdělen do několika základních kategorií, jen mi tu chybí vyhledávání podle názvu.

Windows 8 Store

Propojení s cloudem

Váš účet může běžet na účtu Microsoft, což plně zajišťuje připojení ke cloudovému úložišti Skydrive, ale také kompletní synchronizace s jinými zařízeními. Díky účtu Microsoft můžete na jiných zařízeních mít to, co máte ve svém počítači/tabletu, což se týká hlavně Metro aplikací a souborů v cloudu, tedy třeba Skydrive. Navíc váš účet Microsoft synchronizuje také všechny vaše nastavení, které jste si nastavili v nastavení počítače. Na Skydrive má každý zákazník volných 7 GB zdarma, více se dá dokoupit. Není to moc, ale pro vaše obrázky, fotografie, videa, písničky a třeba nějaké dokumenty nebo programy to docela stačí.

Poslední věci, které musím zmínit

Mezi opravdu poslední věci patří možnost reinstalace a obnovení, nový správce úloh a celkový výkon. Reinstalace a obnovení systému Windows 8 je velice jednoduché, stačí pouze v nastavení počítače zabrousit do části Obecné (General) a najít předposlední dvě možnosti. Při obnovení systému se mohou ponechat vaše osobní dokumenty nebo obnovit tovární verzi. Není potřeba instalační disk. Správce úloh se dotklo poměrně hodně změn, nyní je úplně jiný. Samozřejmě zobrazuje všechny spuštěné procesy a programy, využití disku, procesoru nebo paměti v pěkném grafu, můžete zde nastavit aplikace po spuštění a další.

Celkový výkon Windows 8 je opravdu překvapivý. Nejen, že je rychlý, co se týče startu, ale i v běhu a při spuštěných programech. Má vylepšené jádro a lépe pracuje s procesorem a pamětí. Plocha je nyní mnohem rychlejší, při hraní nejnovějších her je vidět mnohem větší zvýšení FPS.

Závěr

Na konec mi nezbývá nic jiného než říct, že Windows 8 je absolutní vítěz. Z mé stránky nejlepší operační systém, který zatím znám. Doporučuji nejen pro každodenní práci na počítači s dokumenty a grafy, ale také i pro zábavu a nejnovější hry s vysokými požadavky nebo třeba pro poslouchání písniček a listování stránkami. Pokud jsem něco ve článku napsal špatně, napište mi, já to co nejdříve opravím.

Zajímal by mě váš názor na Windows 8, vaše připomínky, co se vám nejvíce líbí a co třeba nejméně. Podělte se s vašimi názory do komentářů.

(Zdroje: vlastní, Živě.cz, 4webmaster.cz)


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 Windows 8 aplikac... (27.10.2013)
· Windows 8.1 oficiálně (16.08.2013)
· Co přinese Windows 8.1 #... (28.05.2013)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Chupacabra

    dne 25. ledna 2014 19:49

    Nevím, jaké výhody bych na stolním PC mohl mít z Metra a jeho aplikací. Žádné nejsou.

  2. Dominik Fryč

    dne 26. ledna 2014 15:32

    Když nechceš využívat Metro, ve verzi 8.1 podle mě není problém ho obejít, jak už při zapnutí PC, tak i při práci a zmáčknutí tlačítka Windows.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55148)
První zkušenost ... (52838)
Zombie apokalyps... (49283)
Rozdíl mezi geek... (47986)
Android 6.0 Mars... (38823)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Reklamy kolem nás (16)
První rok studia ob... (13)
Komentáře
bermudez u článku
Reklamy kolem nás
Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Aleš Jan u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás