PS #3: kapky deště na listech

PS #3: kapky deště na listech

V dnešním krátkém Photoshop tutoriálu si ukážeme jak vytvořit kapky deště na listech. Postup je velice jednoduchý, psaný i pro úplné začátečníky. Je to první tutoriál v kategorii Vodní efekty, do které budu postupem času přidávat nové návody týkající se vody a vodních efektů. Pro věrohodný efekt záleží na výběru pozadí, proto musíme vybrat zaostřený list tam, kde chceme mít kapky.

V prvním kroku si otevřeme vybraný obrázek jako pozadí. Na něj vytvoříme novou vrstvu pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+N. V panelu nástrojů klikneme pravým tlačítkem na druhou ikonu od shora, tedy Nástroj pro výběr a klikneme na možnost Nástroj eliptický výběr. Přidržíme klávesu Shift a vytvoříme malé kolečko o velikosti kapky.

Pro vybrání nástroje přechod stiskneme klávesu G a v horní části vybereme přechod z černé do bílé barvy (ne z černé do prázdna). Držíme klávesu Shift a táhneme od horního levého okraje po dolní pravý. Přes celé kolečko by nyní měl být šikmý přechod z černé do bílé barvy. Pro odstranění výběru použijeme klávesovou zkratku Ctrl+D.

Krok 1 Krok 2

V panelu vrstev je výběr možností zobrazení (nad vrstvami, mělo by tam být původně Normální), vybereme možnost Překrýt. Dvakrát klikneme na vrstvu kapky. Nyní povolíme v levém menu okna Vnitřní stín s režimem Lineárně ztmavit, průhledností 40 %, zrušíme možnost Použít globální světlo a vybereme úhel -30°. Vzdálenost nastavíme na 2 body a velikost na 5 bodů.

Povolíme Vržený stín opět v levém menu v okně, nastavíme režim Lineárně ztmavit s průhledností 30 %, zakážeme možnost Použít globální světlo a nastavíme úhel 127°. Vzdálenost nastavíme na 10 bodů a velikost 14 bodů. Poté stiskneme OK. Nyní vytvoříme malou bílou tečku v horní levé části kapky. Proto vytvoříme novou vrstvu pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+N.

Krok 3 Krok 4

Vybereme bílou barvu a zmáčkneme klávesu B pro vybrání nástroje štětec. Poté klikneme na možnosti štětce a nastavíme velikost asi 12 bodů a tvrdost 90 %. Jednou klikneme do levé horní části kapky. Kapku máme nyní hotovou. Klikneme na vrstvu bílé tečky a s podržením klávesy Shift klikneme na druhou vrstvu. Nyní bychom měli mít označené obě vrstvy a tak použijeme klávesovou zkratku Ctrl+G pro vytvoření skupiny.

Skupinu duplikujeme pomocí klávesové zkratky Ctrl+J. Nyní pomocí nástroje přesun nebo zmáčknutí klávesy V posuneme duplikovanou kapku z kapky původní na jiné místo. Využijeme další klávesovou zkratku Ctrl+T pro transformaci. Držíme klávesu Shift a pomocí tažení za okraj kapku zvětšujeme. Nyní můžeme skupinu opět duplikovat pomocí Ctrl+J, posunout mimo původní kapku a tentokrát jí zmenšíme, opět pomocí Ctrl+T.

Krok 5 Krok 6

Zkusíme ještě vytvořit tekoucí kapku. Duplikujeme třeba tu největší kapku (měla by to být ta druhá skupina) pomocí Ctrl+J. Poté přesuneme na jiné místo a otevřeme tuto složku, vybereme druhou vrstvu (kapku, ne bílou tečku). Jdeme do horního menu a vybereme Filtr > Zkapalnění... nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl+Shift+X. Velikost štětce musí být stejná jako velikost kapky. Přiložíme štětec přesně na kapku a držením vytvoříme rozmáznutí, které představuje tok kapky.

Krok 7

A máme hotovo. Takto si může vytvářet svoje vlastní kapky o různých velikostech s různými efekty. Pokud použijete správné pozadí, obrázek může být velice věrohodný. V příštích tutoriálech si určitě ukážeme další zajímavé vodní efekty, které vám pomohu například k upravení nebo oživení vašich fotografií. V případě jakýchkoliv komplikací nebo nebo problémů piště do komentářů.

Původní verze Upravená verze

Podobné články

Poslední články

· Oprava kamerky Nexusu 5 (04.02.2015)
· Tip na vylepšení Windows... (08.02.2014)
· PS #4: efekt povodeň (01.02.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. MrPierc

    dne 05. prosince 2013 18:22

    Ahoj, děkuji za tutoriál. Mě by spíše zajímalo, jak si udělal to zoomování při najetí myši na obrázek u článku :-).

  2. Dominik Fryč

    dne 05. prosince 2013 20:11

    Ahoj, není za co. Klikni na ten obrázek pravým tlačítkem a dej Zkontrolovat prvek (v Google Chrome). Zobrazí se ti zdrojový kód, to zoomování jsem vytvořil přes kaskádové styly, žádný JavaScript.

Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55452)
První zkušenost ... (53873)
Zombie apokalyps... (50205)
Rozdíl mezi geek... (50150)
Recenze autokemp... (40388)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Petr Kopinec u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Mariee u článku
Co je to vlastně blogování...
Majka u článku
Co je to vlastně blogování...
Svoby u článku
Zahraniční stáž v Anglii #...
Iu u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...