PS #3: kapky deště na listech

PS #3: kapky deště na listech

V dnešním krátkém Photoshop tutoriálu si ukážeme jak vytvořit kapky deště na listech. Postup je velice jednoduchý, psaný i pro úplné začátečníky. Je to první tutoriál v kategorii Vodní efekty, do které budu postupem času přidávat nové návody týkající se vody a vodních efektů. Pro věrohodný efekt záleží na výběru pozadí, proto musíme vybrat zaostřený list tam, kde chceme mít kapky.

V prvním kroku si otevřeme vybraný obrázek jako pozadí. Na něj vytvoříme novou vrstvu pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+N. V panelu nástrojů klikneme pravým tlačítkem na druhou ikonu od shora, tedy Nástroj pro výběr a klikneme na možnost Nástroj eliptický výběr. Přidržíme klávesu Shift a vytvoříme malé kolečko o velikosti kapky.

Pro vybrání nástroje přechod stiskneme klávesu G a v horní části vybereme přechod z černé do bílé barvy (ne z černé do prázdna). Držíme klávesu Shift a táhneme od horního levého okraje po dolní pravý. Přes celé kolečko by nyní měl být šikmý přechod z černé do bílé barvy. Pro odstranění výběru použijeme klávesovou zkratku Ctrl+D.

Krok 1 Krok 2

V panelu vrstev je výběr možností zobrazení (nad vrstvami, mělo by tam být původně Normální), vybereme možnost Překrýt. Dvakrát klikneme na vrstvu kapky. Nyní povolíme v levém menu okna Vnitřní stín s režimem Lineárně ztmavit, průhledností 40 %, zrušíme možnost Použít globální světlo a vybereme úhel -30°. Vzdálenost nastavíme na 2 body a velikost na 5 bodů.

Povolíme Vržený stín opět v levém menu v okně, nastavíme režim Lineárně ztmavit s průhledností 30 %, zakážeme možnost Použít globální světlo a nastavíme úhel 127°. Vzdálenost nastavíme na 10 bodů a velikost 14 bodů. Poté stiskneme OK. Nyní vytvoříme malou bílou tečku v horní levé části kapky. Proto vytvoříme novou vrstvu pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+N.

Krok 3 Krok 4

Vybereme bílou barvu a zmáčkneme klávesu B pro vybrání nástroje štětec. Poté klikneme na možnosti štětce a nastavíme velikost asi 12 bodů a tvrdost 90 %. Jednou klikneme do levé horní části kapky. Kapku máme nyní hotovou. Klikneme na vrstvu bílé tečky a s podržením klávesy Shift klikneme na druhou vrstvu. Nyní bychom měli mít označené obě vrstvy a tak použijeme klávesovou zkratku Ctrl+G pro vytvoření skupiny.

Skupinu duplikujeme pomocí klávesové zkratky Ctrl+J. Nyní pomocí nástroje přesun nebo zmáčknutí klávesy V posuneme duplikovanou kapku z kapky původní na jiné místo. Využijeme další klávesovou zkratku Ctrl+T pro transformaci. Držíme klávesu Shift a pomocí tažení za okraj kapku zvětšujeme. Nyní můžeme skupinu opět duplikovat pomocí Ctrl+J, posunout mimo původní kapku a tentokrát jí zmenšíme, opět pomocí Ctrl+T.

Krok 5 Krok 6

Zkusíme ještě vytvořit tekoucí kapku. Duplikujeme třeba tu největší kapku (měla by to být ta druhá skupina) pomocí Ctrl+J. Poté přesuneme na jiné místo a otevřeme tuto složku, vybereme druhou vrstvu (kapku, ne bílou tečku). Jdeme do horního menu a vybereme Filtr > Zkapalnění... nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl+Shift+X. Velikost štětce musí být stejná jako velikost kapky. Přiložíme štětec přesně na kapku a držením vytvoříme rozmáznutí, které představuje tok kapky.

Krok 7

A máme hotovo. Takto si může vytvářet svoje vlastní kapky o různých velikostech s různými efekty. Pokud použijete správné pozadí, obrázek může být velice věrohodný. V příštích tutoriálech si určitě ukážeme další zajímavé vodní efekty, které vám pomohu například k upravení nebo oživení vašich fotografií. V případě jakýchkoliv komplikací nebo nebo problémů piště do komentářů.

Původní verze Upravená verze

Podobné články

Poslední články

· Oprava kamerky Nexusu 5 (04.02.2015)
· Tip na vylepšení Windows... (08.02.2014)
· PS #4: efekt povodeň (01.02.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. MrPierc

    dne 05. prosinec 2013 18:22

    Ahoj, děkuji za tutoriál. Mě by spíše zajímalo, jak si udělal to zoomování při najetí myši na obrázek u článku :-).

  2. Dominik Fryč

    dne 05. prosinec 2013 20:11

    Ahoj, není za co. Klikni na ten obrázek pravým tlačítkem a dej Zkontrolovat prvek (v Google Chrome). Zobrazí se ti zdrojový kód, to zoomování jsem vytvořil přes kaskádové styly, žádný JavaScript.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 22 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
Doporučuji
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53019)
První zkušenost ... (43162)
Zombie apokalyps... (42529)
Android 6.0 Mars... (35480)
Recenze autokemp... (26021)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (43)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Rozdíl mezi geekem ... (11)
Android 6.0 Marshmal... (11)
Komentáře
Veverka Čiperka123 u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...
Samuel u článku
Rozdíl mezi geekem a nerde...
petr u článku
První zkušenost s eBay
Milan u článku
The Walking Dead 6. série...
Dominik Fryč u článku
První zkušenost s eBay