Android 6.0 Marshmallow

Android 6.0 Marshmallow

Není to tak dávno, co vyšel nový Android 5.0 s označením Lollipop. Popravdě, ještě to není ani rok. Většina lidí nemá právě ani zmiňovanou verzi a už tu máme novější, 6.0 s názvem Marshmallow. Má toho nový Android tolik co nabídnout, aby mohl být označen jako primární verze 6.0? Aktualizace by měla přijít i mobilům střední třídy, ovšem asi jen těm, které ještě nespatřili světlo světa. Už čekáte, až vám přijde?

Aktuální systém Android 5.0 Lollipop běží podle statistik z 3. srpna na 18,1% všech Android zařízeních. Na to, že byl vydán před necelým rokem, se to někomu může zdát jako malé číslo. Mohou za to výrobci zařízení, kterým trvá "předělání" nové verze podle jejich představ a uvolněním balíčků do všech jejich zařízení. Někteří výrobci nevydali aktualizaci na Android 5.0 dodnes, co potom na nový Android Marshmallow.

Představení nové sochy Androidu 6.0 Marshmallow v Googleplexu:

Android 5.0 oproti staršímu 4.4 přinesl hlavně nový vzhled uživatelského prostředí, zatímco u verze 6.0 zůstal stejný. Starý vzhled Holo nyní nahradil Material design, který se prosadil v mnoha Android aplikacích. Také přinesl novinku zobrazování notifikací na zamčené obrazovce, což jsem si velice oblíbil. Díky několika dalším unikátním novinkám se z něho stala nová primární verze 5.0, nikoliv 4.5.

Během roku vyšlo pár opravných verzí, jako například 5.0.1, které opravovaly chyby zabezpečení, nadměrné plnění paměti RAM a hlavně malou výdrž baterie. Později vyšla nová verze 5.1, která však nepřinesla příliš mnoho viditelných změn. Obyčejný uživatel by si snad ani nevšiml. Hlavní novinkou byla větší plynulost systému a větší výdrž baterie. Musím říci, že aktualizace opravdu telefonu pomohla.

Nová animace při spuštění v Androidu 6.0:

Android 6.0 boot animation

Během letošní Google I/O 2015 byly představeny nové zkušební verze pro vývojáře Android M. Stejný krok Google udělal rok před tím s Androidem 5.0, v té době Android L. Bylo trochu divné, proč by na další verzi (5.2) vydával tyto zkušební verze, když aktualizace na 5.1 přišla jen tak bez nějakého oznámení. Dokonce i v této zkušební verzi byl skrytý čas 5:20, což jistě naznačovalo číslo této verze.

Google však před dvěma dny oznámil, že nová verze ponese označení Marshmallow a číslovku 6.0. V sídle společnosti Google byla odhalena socha držící právě marshmallow. Většina lidí právě spekulovalo o novém jméně aktualizace, která měla začínat na písmeno M. Nejčastěji zmiňovaný byl Muffin, Macaron, Milkshake, ale i vítězný Marshmallow.

Shrnutí novinek

Abych tu jen nepsal samé nepodstatné věci o tom, co předcházelo nové verzi, také napíšu, čím se může pochlubit Android 6.0 Marshmallow. Jak jsem již psal, nové uživatelské rozhraní nečekejte. Na co se však můžete těšit jsou nové tapety, které si můžete stáhnout. Změnil se i launcher neboli vaše plocha. Nyní se nahoře zobrazuje vyhledávací lišta a rolování je nyní vertikální. Launcher umí i širokoúhlý mód. Také je nová nabídka pro přidání widgetů na plochu, už nebudete muset pro poslední widget v abecedě rolovat několik desítek sekund.

Nový launcher v Androidu 6.0 Nový vzhled widgetu v Androidu 6.0

Novinkou bude hlavně podpora otisků prstů, systém by měl vaše otisky používat místo hesel, což by usnadnilo používání telefonu. Stejně tak přibude podpora napájení oboustranným konektorem USB typu C. Také přibudou možnosti oprávnění pro různé vstupy a výstupy telefonu. Budete moct různým aplikacím zakázat a povolit například využívání mikrofonu, zjišťování vaší polohy a třeba přístup k vašim kontaktům.

Android 6.0 vás možná zaujme tím, jak šetří baterii. Je tu nový mód Doze, který uspí všechny procesy v dobu, kdy telefon nevyužíváte. Nový úsporný režim byl testován na Nexusu 9, který s novým Androidem vydržel dvakrát déle při normálním používání. Další inovací je ukládání dat aplikací do cloudu od Googlu, což by usnadnilo přechod na nový mobil. Novinka, která zatím v České republice nebude funkční, je služba Android Pay.

Je tu nově vylepšený mód Nerušit, zjednodušené ovládání hlasitosti, možnost odstranit snímek obrazovky po vyfocení rovnou z notifikace, Material design widgetu pro zjištění skladby a měli bychom se dočkat i lepší podpory hlasové schránky přímo v aplikaci pro volání. Nejen pro vývojáře tu je nový mód System UI tuner, který při zapnutí přizpůsobí notifikační lištu například pro natáčení. Odstraní všechny notifikace, nastaví určitý čas, zvýší signál a dosah WiFi na maximum a ukáže 100% kapacity baterie.

20 nejlepších novinek v Androidu M (anglicky):

Nový Android toho nabídne ještě více. Nezbývá nám nic jiného než počkat si na finální verzi, která by měla podle očekávání vyjít v říjnu spolu s novými Nexus zařízeními. Spekuluje se o dvou nových mobilech, jeden s úhlopříčkou 5,2" palců od LG a druhý 5,7" od Huawei. Nedávno se dostala na internet fotka prvního zmíněného mobilu od LG, tak uvidíme, jestli se nejedná o podvrh. Na fotografii si však můžeme všimnout loga Nexus, čočky s laserovým ostřením a čtečky otisků prstů. Díky tomu by se mohlo jednat o mobil s Androidem 6.0 Marshmallow. Vzhledem k tomu, že jsem majitelem Nexusu 5, tak čekám, že mi přijde aktualizace hned, jakmile bude dostupná. A jak se na nový systém těšíte vy?


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 užitečných aplika... (28.02.2016)
· Krabicová virtuální real... (17.03.2015)
· Byl jsem na Android Road... (18.11.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

 1. Smartphone to Win

  dne 26. srpen 2015 14:38

  Podle mě vydařený systém, uvidíme, na jaká další zařízení se Android 6.0 dostane. Baví mě práva k aplikacím.

 2. Dominik Fryč

  dne 26. srpen 2015 21:51

  Souhlasím. Těším se hlavně na úsporu kapacity baterie, budoucí platební službu Android Pay, úpravu uživatelského rozhraní a již zmiňovaná práva k aplikacím.

 3. Josef

  dne 21. červen 2016 10:54

  Dobrý den, používám Lenovo A7010 a do instalace androidu 6 makal bezvadně bez chybičky, bohužel po té jsem přestal mít možnost přesouvat jakékoliv aplikace na sd kartu a různé widgety které si stáhnu a následně dám na plochu se vymaží po vypnutí a zapnutí telefonu, tudíž pokaždé musím vše znovu načíst a vrátit na plochu. Byl by mi někdo prosím schopný poradit a na uvedený email zaslat jestli dělám něco nyní špatně?? Děkuji

 4. Svatin

  dne 26. září 2016 22:07

  Nejde dát vyzvánění na samostatné kontakty

 5. Dominik Fryč

  dne 28. září 2016 14:41

  Svatin: Nevím, co konkrétně používáš za aplikaci na volání, ale u většiny výchozích aplikací se vyzvánění nastavuje u daného kontaktu > Upravit kontakt > Možnosti > Nastavit vyzvánění. Nebo alespoň u všech telefonů s Androidem 6.0, které mám k dispozici, to jde.

 6. Kamila

  dne 12. prosinec 2016 11:53

  Dobrý den, mám nově mobil Acer Liquid Zest 4G s android 6 a také mi bohužel nejde dát vyzvánění k určitému kontaktu. V úpravě kontaktů není vůbec možnost nastavit vyzvánění. Můžete někdo poradit čím to může být nebo kde je chyba? Děkuji.

 7. Irena

  dne 11. únor 2017 15:04

  Dobrý den, nefunguje mi režim NERUŠIT. Stále všechny kontakty zvoní.

 8. Zuzka

  dne 20. únor 2017 22:41

  Dobrý den, potřebuji poradit, nikde nemohu najít jak na to, jestli to vůbec jde. Mám Samsung Galaxy S5, s android 6.0.1 a potřebovala bych změnit prostředí z toho příšerného světlého, či různých studených barev, na klasické tmavé, aniž bych intervenovala barvy. Děkuji za odpověď.

 9. Daniel

  dne 03. březen 2017 10:27

  Dobrý den nevíte jak nastavit otisk prstů na telefonu Samsung galaxie A3 pochopitelně mám android 6 děkuji za odpověď.

 10. Dominik Fryč

  dne 03. březen 2017 19:38

  Kamila: Bohužel tuto možnost výrobce tedy pravděpodobně odstranil. To je jeden z důvodů, proč bych si Android s uživatelskou nadstavbou nikdy nekoupil.
  Irena: K problému nic víc neuvádíš, takže ti nemůžu poradit.
  Zuzka: Jen tak změnit prostředí nejde, doporučoval bych zkusit nějakou custom ROM, pro SGS5 by tuším mohl být Cyanogenmod.
  Daniel: Nevím přesně, jak je to u Samsungu, ale v čistém Androidu to je v Nastavení > Zabezpečení > Čtečka otisků prstů (Zámek obrazovky).

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45502)
Android 6.0 Mars... (36743)
Rozdíl mezi geek... (32998)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Rozdíl mezi geekem ... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass