Čištění notebooku a klávesnice

Čištění notebooku a klávesnice

Konečně jsem se pustil do čištění klávesnice a vzduchových průduchů chlazení u mého notebooku. Správně by se takové čištění mělo provádět optimálně jednou nebo dvakrát do roka. Já mám notebook více než 3 roky, ale ještě jsem se do toho nepustil. Čištěním docílíte nejenom, že bude váš notebook vypadat novější a klávesnice čistější, ale i lepšího výkonu, tiššího běhu a svižnějšího startu. Návod se pokusím napsat srozumitelně i pro ty, kteří tomu až tak nerozumí.

Po delším používání notebooku se větráček u chlazení vůbec nezastaví a notebook se čím dál tím více žhaví. Časem se také notebook zanáší prachem a různými nečistotami, čímž ztrácí na výkonu a vůbec chlazení. Pokud by se vzduchové průduchy a větráček u chlazení naprosto zanesly prachem, může dojít k přehřátí notebooku a pak už to prostě neutáhne. Proto je důležité notebook udržovat v čistotě.

Rozebraná klávesnice Prach a nečistoty v klávesnici

Pro čištění budeme potřebovat malý plochý šroubovák, kus špejle, malý štěteček, vlhký hadr, speciální vlhčené ubrousky na obrazovku notebooku a vysavač s menší nástavkou.

Začneme klávesnicí. Pokud jsem na svém pracovním stole, tak k notebooku používám externí klávesnici. Většina uživatelů stolních počítačů mají klávesnici také, takže se pustíme prvně do ní. Nejprve musíme vyndat postupně a hlavně opatrně všechny klávesy. Pomůžeme si malým plochým šroubovákem. Některé klávesy mají více bodů připnutí, tak musíme být opatrní.

Vysávání nečistot klávesnice Vyčištěná rozebraná klávesnice

Po vydání všech kláves můžeme začít pomalu luxovat klávesnici vysavačem s menší nástavkou. Při čištění horších nečistot si můžeme pomoct špejlí. Nakonec je dobré pod každou klávesou připínací bod vyčistit štětečkem. Vyndané klávesy můžeme umýt třeba v umyvadle, poté je necháme déle vysušit. Klávesy se ke klávesnici dají lehce připnout, stačí je správně nasadit a trochu zatlačit.

Další věc vhodná pro čištění je vzduchový filtr a větráček u chlazení. Pokud si netroufáte rozšroubovávat notebook, můžete pomocí vysavače vyčistit větráček přes mřížku. Pokud odmontováváte část nad větráčkem, před vysáváním strčte špejli do větráčku, aby se při vysávání neroztočil. Opatrně vyluxujte všechny části, ke kterým se dostanete, včetně mřížky. Větší nečistoty opatrně vyndejte pomocí špejle či jehly.

Rozmontování spodní části notebooku Čištění obrazovky notebooku speciálními vlhkými ubrousky

Na závěr je také dobré vlhkým hadříkem přejet klávesnici a touchpad u notebooku. U notebooku není dobré vyndávat klávesy, protože mají křehčí připnutí a mohly by se zničit. U většiny klávesnic notebooků není mezi klávesami tolik místa pro zanesení prachu a velkých nečistot. Pokud máte speciální vlhčené ubrousky pro čištění obrazovky notebooku, můžete lehce vyčistit prach a nečistoty z obrazovky. Pomocí např. hadříku na brýle můžete také utřít celou obrazovku.

Pro vyfoukávání nečistot a prachu můžete také použít stlačený vzduch ve spreji. Při důkladném rozebírání částí notebooku můžete poškodit nějaký kabel nebo konektor a tím můžete přijít o záruku, což nedoporučuji. A jaký to mělo výsledek? Všiml jsem si, že start byl opravdu o chvilku rychlejší, ale hlavně, vnitřní teplota se z normálních 80°C snížila na 50°C a to se mi líbí.


Podobné články

Poslední články

· Oprava kamerky Nexusu 5 (04.02.2015)
· Tip na vylepšení Windows... (08.02.2014)
· PS #4: efekt povodeň (01.02.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Stalky

    dne 29. září 2013 21:00

    Dobrej bordel Šklebící se Když já čistil posledně svoji klávesnici, rozlomil jsem u toho 3 tlačítka Šklebící se

    Jak dlouho jsi to čistil kompletně? To se nezdá, ale je to práce na dlouho.

  2. Dominik Fryč

    dne 29. září 2013 21:17

    No to byl ještě větší bordel, ale pro článek jsem to musel trochu upravit. Šklebící se Mně se žádný tlačítko rozlomit nepodařilo, snažil jsem se to dělat co nejvíc opatrně. Šklebící se
    Jinak trvalo mi to asi celkem 3 hodiny, s tím, že klávesy se v koupelně ještě suší. Přesně jak píšeš, nezdá se to, ale je to docela na dlouho.

  3. Tesy

    dne 29. září 2013 21:26

    Fajn článek, trošku mi vadí slovní spojení "vzduchových ventilů" v tomto článku - přece jen ventil funguje trochu jinač, dal bych přednost spojení "vzduchové průduchy". Při tom čištění NTB (když už je teda otevřený) je docela dobré i přepastovat chladič.

  4. Dominik Fryč

    dne 29. září 2013 21:39

    Já se v hardwaru až tak neorientuji, tohle slovní spojení jsem viděl myslím v jiném článku, možná jsem to při psaní trochu upravil. Nic méně, už jsem to přepsal a díky za upozornění.
    Notebook jsem měl otevřený poprvé, takže jsem se docela bál, abych něco nezvoral, takže nic náročnějšího než vyčištění větráčku jsem nedělal. O tom přepastování chladiče si určitě něco přečtu a časem bych se na to asi vrhnul.

  5. Lukas

    dne 30. září 2013 09:24

    "Vyfukanie" ako take alebo povysavanie cez mriezku notebooku vobec nepomoze. Uz len z toho dovodu ze male ciastocky prejdu, ale tie najvacsie chumace prachu tam ostanu. Len sa presunu na ine miesto a v horsiom pripade zablokuju vetracik a je zloba na mieste.
    Najlepsie rozobrat na totalku.

    Prepastovavat treba, aspon raz rocne pripadne ked je kvalitna pasta raz za 2 roky. Cistit najlepsie kadzeho polroka.
    Dovod? Pasty ktore davaju vyrobcovia po roku stracaju svoju vodivost. A na zaklade toho odchadzaju chipsety, graficke atd.(spotrebny tovar)

    Mam tu par fotiek ako to vyzeralo v par notebookoch.
    http://blog.lukka...y/2012/02/

    Mam ich plny album ak chces doposlem. Úsměv

  6. Dominik Fryč

    dne 30. září 2013 17:50

    Máš pravdu, ale nebudu radši radit těm, co se v tom vůbec neorientují, aby rozmontovali notebook, našli větráček a vyčistili ho. Lehce se dá něco pokazit. Já jsem samozřejmě notebook rozebíral a trochu pečlivěji to čistil.

    Jak už jsem psal, přepastování jsem ještě nikdy nedělal, takže si o tom přečtu pár návodů a pak se do toho pustím. Tobě taky děkuji za upozornění a za fotky.

    Pokud máš nějaké dobré fotky, můžeš mi je poslat na email, budu rád.

  7. Lukas

    dne 30. září 2013 20:32

    Daj mi prosim ta presne oznacenie tvojho notebooku, ak sa mi taky vyskytne na firme, poslem ti "video manual" ako to rozobrat aby si dal aj novu pastu Úsměv

  8. Dominik Fryč

    dne 30. září 2013 22:28

    Můj notebook je Asus N71JA, ale jak tak koukám, už se neprodává. Taky jsem ho kupoval před více než třemi roky.
    Za ten video manuál bych byl moc rád, ale na tomto typu to asi nebude možné. Ale můžeme se nějak dohodnout po emailu. Cením si tvého zájmu. Úsměv

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (55153)
První zkušenost ... (52845)
Zombie apokalyps... (49289)
Rozdíl mezi geek... (48016)
Android 6.0 Mars... (38833)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
Reklamy kolem nás (16)
První rok studia ob... (13)
Komentáře
bermudez u článku
Reklamy kolem nás
Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Aleš Jan u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás
Yveta Cáková u článku
Reklamy kolem nás