Gingerbread na Jelly Bean
Jsem takový ten typ člověka, který miluje nejnovější verze Androidu. Miluje, když na jeho zařízení vyskočí tabulka Aktualizace softwaru. Bohužel mám smartphone Samsung Galaxy Ace S5830i, který pravděpodobně už nikdy aktualizaci na novou verzi nedostane. Je tu možnost stáhnout si stejnou ROM třeba s Jelly Bean, ale někdo tvrdí, že by to procesor neutáhl a mimo to přijdete o záruku. Takže jsem zvolil alternativní způsob, díky kterému váš Gingerbread bude vypadat jako Jelly Bean.
Upřesnění pojmů
Na začátek bych chtěl upřesnit nějaké názvy, které se v tomto článku budou vyskytovat. Gingerbread je verze operačního systému Android 2.3, Jelly Bean je verze Androidu 4.1, 4.2, Ice Cream Sandwich (ICS) je verze Androidu 4.0. Článek se sice jmenuje Gingerbread na Jelly Bean, ale některé prvky budou jsou z ICS, přesto podobné Jelly Bean.
Nejdůležitější je launcher
Launcher je vlastně takové domovská stránka Androidu, to, kde máte ikony, widgety a tak. Určitě si můžete všimnout, jak se liší např. dolní lišta Gingerbread od Jelly Bean (obrázek pod odstavcem). Je tu vidět, že přibyla taková rovná čára, ikony se změnily a je tu místo čtyř pět ikon. I seznam aplikací je upravený, jako v ICS nebo Jelly Bean. Jsou tu tři horní záložky (Vše, Poslední, Oblíbené) a vedle toho ikona Google Play. Launcher navíc změní ikonky nastavení, fotoaparátu, atd. na styl ICS nebo Jelly Bean.
Holo Launcher |
Zamykání obrazovky
Další důležitá věc je zamykací obrazovka - Locksreen. Našel jsem skvělou aplikaci, která se velice podobá zamykání v Jelly Bean. Při odemknutí můžete posunout prstem doleva a otevře se fotoaparát, při posunu nahoru se otevře Google Search aplikace a posun doprava normálně odemkne. V nastavení této aplikace si také můžete nechat zobrazit dole na zamčené obrazovce operátora nebo si text změnit či odstranit.
Holo Locker |
Perfektní klávesnice
Určitě si stáhněte tuto klávesnici ve stylu ICS nebo Jelly Bean. Doporučuji stáhnout i těm, kteří si svůj smartphone nemění na Jelly Bean tímto návodem, protože se suprově ovládá, mnohem lépe než originální klávesnice Gingerbread. Jediné, co bych vytkl je, že při zapnuté češtině nejde nastavit QWERTY, ale pouze QWERTZ.
Czech ICS keyboard |
ICS fotoaparát, kamera a galerie
Samozřejmě pokud chcete mít ICS/Jelly Bean se vším všudy, potřebujete i dobrou aplikaci pro fotoaparát a galerii. Obě aplikace jsou vzhledově upravené pro ICS. Fotoaparát má možnosti nastavení, filtry a efekty. Jediná nevýhoda je reklama.
Camera ICS |
Gallery ICS |
Nepostradatelné widgety
Na domovské obrazovce mám rád vždy velké hodiny. Podařilo se mi najít skvělý widget, který vytváří hodiny nejen po vzhledové stránce Jelly Bean. Můžete se nastavit přesnou velikost, barvu, datum a dokonce i počasí. Také je tu na výběr mnoho fontů/druhů písma, které můžete využít. Já používám standardní font Jelly Bean. Další widget, který by se někomu mohl hodit je upravená vyhledávací lišta Google. Sice jí nepoužívám každý den, ale co. Detailisti jako já si jí určitě stáhnou.
ClockQ - Digital Clock |
Custom ICS Search |
Informační lišta
Samozřejmě ještě nesmím zapomenout na informační lištu oznámení, která je samozřejmě také ve stylu ICS nebo Jelly Bean. Po nainstalování vzhledu vám ještě aplikace vyzve k nainstalování aplikace samotné. Toto je pouze její vzhled ICS. V nastavení si můžete určit, co všechno se bude na liště zobrazovat a třeba si můžete vybrat 12-hodinový nebo 24 hodinový čas a zobrazení PM/AM.
ICS Omega StatusBar |
Na obrázcích nad tímto odstavcem můžete vidět Andoid 2.3 Gingerbread a Android 4.1 Jelly Bean. Na závěr chci ještě napsat, že všechny tyto aplikace jsou zdarma, u některých je třeba zpoplatněná plná verze. Samozřejmě jsou i lepší aplikace, ale vybral jsem jen ty, které jsou kompatibilní s Androidem 2.3 Gingerbread. Všechny jsou testované na mém Samsung Galaxy Ace S5830i s interní pamětí pouze 190 MB, takže se nemusí bát velikosti. Doufám, že jsem nějakému detailistovi ohledně vzhledu Androidu pomohl. Pokud znáte nějakou další aplikaci, která by tu měla být, určitě mi napište.
Tweet |
Carl114
dne 16. června 2013 13:29
Jestli to dobře chápu... udělal jsi ze starého nový tím, že vlastně používáš aplikace, které upravují funkce a vzhled... je to tak? Já nejsem zrovna ten typ, co by podobné věci dělal, ale není to škoda?
Nevím jestli je dobré zaplácat telefon, aby měl úplně jiný nádech. Vždycky, když jsem to udělal já, vydrželo to tak týden a pak jsem si vše zase smazal, abych měl originální verzi bez předělků. Jinak - nezpomaluje to telefon, když tam máš tolik úprav?
Dominik Fryč
dne 16. června 2013 15:30
Jojo, jde vlastně jenom o změnu vzhledu na nový, používáním aplikací, které to upravují. Podle mě to škoda není, starý původní vzhled jsem používal už asi rok a něco, za tu dobu jsem vyzkoušel mnoho jiných launcherů a aplikací, které mění vzhled, ale většina z nich, jak píšeš, zaplácávala malou interní paměť a vůbec celý telefon a také ho zpomalovala.
Ale nyní jsem právě narazil na doplňky, které zabírají málo místa a telefon nezpomalují, teda aspoň to nepociťuji. Sice nepoužívám všechny tyto aplikace, ale i tak se mi prostředí mobilu zdá příjemnější a modernější, tak jak to mám rád. A na rozdíl od jiných aplikací, které jsem zkusil, nemám v plánu je za týden odinstalovávat.