Tipy pro delší výdrž baterie

Tipy pro delší výdrž baterie

Každý uživatel nejen smartphonů, ale i tabletů řeší problém s nízkou výdrží baterie. Většina dnešních chytrých telefonů průměrně vydrží jeden den. Přičemž pokud ho zapomenete dát večer na nabíječku, příští den vám moc neposlouží. Můžete však zabránit příliš rychlému vybití a dokonce i snižování kapacity baterie. Stačí se k zařízení chovat šetrně a výsledky budou za čas opravdu znatelné.

Display

Hlavním faktorem vybíjení baterie je ve většině případů display. Právě proto důležitou roli hraje jas. Ten si můžete jednoduše v nastavení upravovat dle vlastní potřeby. Vyšší jas můžete mít, když je zařízení na nabíječce či na slunci pro lepší viditelnost displaye. Za normálního používání bych doporučoval jas co nejnižší, opravdu to šetří baterii.

S jasem souvisí i doba do automatického vypnutí displaye. Nastavuje se taktéž v nastavení displaye a optimální je podle mě 30 sekund nebo 1 minuta. Po uplynutí tohoto času se display automaticky vypne. U této volby si můžete všimnout i možnosti animací. Pro nejlepší úsporu je vhodné vypnout veškeré animace, ale potom smartphone podle mě působí moc staticky, ztrácí plynulý dojem.

Zamyslete se také nad tapetou. V žádném případě bych nepoužíval živou tapetu, jednoho z významných žroutů baterie. Při výběru tapety domovské obrazovky je také možnost, jak ušetřit. Čím více světlých bodů tapeta má, tím více svítí a spotřebovává více energie. Proto je lepší volbou tmavší obrázek pro větší úsporu, ale záleží na vás. Radši mějte tapetu, která se vám líbí, než abyste šetřili možná minutu výdrže navíc.

Připojení

Pokud odcházíte z domova nebo prostě od připojení k Wi-Fi, bylo by dobré vypnout Wi-Fi také v mobilu. Pokud nejste v dosahu žádné sítě je zbytečné ji mít zapnutou, pouze se stará o vybíjení baterie. To samé platí u Bluetooth. Dnes už se podle mě moc u smartphonů nepoužívá, a tak je zbytečné nechávat tuto funkci zapnutou. Myslete i na vypnutí Wi-Fi hotspotu, který jste třeba na nějakou chvíli kamarádovi zapnuli.

Slabá baterie smartphonu

Aplikace

Další výraznou příčinnou vybíjení baterie jsou aplikace. Pokud od smartphonu odcházíte nebo ho teď nějakou dobu nebudete používat, nenechte v pozadí běžet miliony zapnutých aplikací. Aplikace můžete jednoduše v systému vypínat nebo si můžete stáhnout speciální aplikace, které dokáží ihned vypnout všechny běžící procesy, které jste sami spustili. Nechte spuštěné jen to, co chcete a potřebujete.

Možná se to někomu nezdá, ale samotný fotoaparát pěkně vybíjí baterii. Když zrovna nefotíte, vypněte ho. Další faktor je GPS. Většina lidí ji má neustále zapnutou úplně k ničemu. Já osobně GPS zapínám pouze při navigaci a práci s mapou. Přijde mi naprosto zbytečné ji mít zapnutou, aby vaši přátelé na Facebooku viděli, kde právě jste. Google Now zjistí vaši polohu, i když máte GPS vypnutou (pokud to máte povolené), takže se nemusíte bát, že by vám přestal házet informace o místech ve vašem okolí.

Můj osobní tip je nehrát na mobilu žádné náročné hry. Sám na svém dosavadním telefonu nemám žádnou hru. Ne, že bych nechtěl, ale bojím se o slabý procesor, který by po zapnutí hry asi explodoval, a navíc by se mi ani žádná hra na interní paměť nevešla. Hry doporučuji hrát při nabitém stavu a připojení na Wi-Fi, pokud hra využívá internet.

Nabíjení

Dříve bylo správné úplně vybít baterii a pak kompletně nabít na 100%. Pokud byste tento proces dělali u dnešní baterie, zanedlouho se vám zničí a nebo sníží kapacita. Jednou za čas to však udělat můžete, aby baterie upřesnila kapacitu, ale to je tak vše. Dnešní baterie smartphonů, tabletů, ale i notebooků mají radši, když je dáte nabíjet od 50% než od úplné nuly. Zařízení máte nabité dříve a baterii to jen prospěje.

To samé platí u dokončení nabíjení. Smartphone byste neměli nechávat nabít úplně na 100%. Při přebíjení se snižuje kapacita a výdrž baterie. Pokud si všimnete, že máte mobil na nabíječce a už má 95%, odpojte ho. S tím souvisí nabíjení přes noc. Pro smartphony to vůbec není dobré. Řekněme, že v 22:00 jdete spát, přibližně ve 1:00 je smartphone plně nabitý a zbylých 5 hodin se do 6:00, kdy vstáváte, přebíjí a ničí baterii. Některé chytré nabíječky nabíjení po 100% sami zastaví, ale i tak.

Teplota

Dnešní baterie jsou velice závislé na pokojové teplotě. Je nebezpečné je nechávat na přímém slunci, kdy se velmi snižuje výdrž a kapacita. Například pokud byste celý rok nechávali smartphone v 40°C horku, zmenšila by se jeho kapacita asi o 35%. Nejhorší proto je, když necháme smartphone třeba v kanceláři na stole u okna celý den škvařit.

To je asi vše, na co bych chtěl upozornit. Většina z tipů vám k větší výdrži jen tak nepomůže, ale za čas výsledek možná pocítíte. Některé jsou však důležité, a proto by bylo užitečné je dodržovat. Pokud nemáte silné dělo s obrovskou výdrží baterie, určitě se vám nějaký ten tip hodí, pokud jste o něm dříve neslyšeli. Zajímaly by mě i vaše rady a tipy, jak šetřit výdrž baterie smartphonu. Budu se těšit.


Podobné články

Poslední články

· TOP 10 užitečných aplika... (28.02.2016)
· Android 6.0 Marshmallow (19.08.2015)
· Krabicová virtuální real... (17.03.2015)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. Petr

    dne 31. března 2014 01:45

    Myslím, že vypínat WiFi může celý problém s baterkou i slušně zhoršit, možná ne, pokud se celý den pohybujete po ulici, ale pokud většinu dne trávíte doma/ve škole/v kanceláři, je lepší WiFi nechat zapnutou trvale, než na ni neustále zapomínat a nutit telefon se synchronizovat/brousit web/přehrávat videa atd. pomocí mnoha desítek a stovek metrů vzdálené BTSky než pomocí routeru za rohem Mrknutí Osobně mám tu zkušenost, že většina míst, kde se pohybuji (kancelář, restaurace, benzínky, obchody) má WiFi hotspot, rozdíl mezi zapnutou a vypnut WiFi za jeden den je i několik hodin výdrže ve prospěch WiFi. Navíc dnešní BT a WiFi chipy mají mnohem nižší spotřebu než před pád lety, pokud nemáte prehistorický telefon, trvale zapnutý BT vám ubere maximálně pár minut výdrže. Nemuset pak lovit telefon z kapsy pokaždé když v autě chci použít handsfree je k nezaplacení Mrknutí

  2. Lukas

    dne 31. března 2014 17:58

    Moj nazor je taky ze s farebnou temou/tapetou nic spotreba nema, dnesne LCD,IPS, etc panely, proste zopnu krystal na LCD a vzdy tam ide konstatne napatie a je jedno ci je ruzovy, zeleny, fialovy, alebo modry.
    Dalej k nabijaniu, je doslova blbost vypinat telefon pri 95%. Preco? Viac krat som si vsimol ze pri 95% sa rapidne spomali nabijanie, to znamena ze vtedy elektronika pusti iny styl nabijania napr zacne cyklovat alebo dava mensi,vacsi prud atd aby tu bateriu rozhybala. Tj snazi sa drzat jej kapacitu. Vypnutie v tom momente vobec nepomoze a telefon vydrzi kratsie, vsimni si ze ked das nabijat z 40% na 60% sa nabije raz tak rychlejsie ako z 90% do 100%

  3. Dominik Fryč

    dne 31. března 2014 18:09

    Petr: V tvém případě to naprosto chápu. Ale já to mám trochu jiné. Přes celý den jsem ve škole, kde žádná WiFi není, takže jedu přes mobilní data, přičemž je zbytečné mít WiFi zapnutou. Na WiFi se připojuji až doma. A ohledně Bluetooth, handsfree nepoužívám a ani si nevzpomínám, kdy jsem naposled Bluetooth spustil. V mém případě je proto dobré přes den WiFi vypínat a Bluetooth vůbec nezapínat. Ovšem u tebe je tomu naopak, záleží na konkrétním člověku, jak a kde smartphone používá.

    Lukas: Ohledně té tapety, samozřejmě, že to tolik nespotřebovává baterku. Ale třeba u OLED displayů jde o to, že pro černou barvu tyto displaye vůbec nerozsvítí body. Takže jde o malou úsporu, která však není až tak důležitá. U toho nabíjení nevím přesně, jak to funguje a jestli by se baterie měla nechat nabít na 100%. Jde o to, že některé nabíječky po 100% automaticky nabíjení nezastaví, ale přebíjí. Takže pokud vyloženě mobil nenecháme přes celou noc na nabíječce, je to podle mě v pořádku.

  4. Jakub Bebenek

    dne 03. dubna 2014 19:24

    Mám trochu lepší způsob. Šklebící se
    [img]http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2013/10/improve-your-iphone-battery-life.jpg[/img] is not a valid Image.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 26 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?




TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (54952)
První zkušenost ... (52239)
Zombie apokalyps... (48740)
Rozdíl mezi geek... (46668)
Android 6.0 Mars... (38502)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (46)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Co je to vlastně bl... (12)
Komentáře
Agnes Flora u článku
Reklamy kolem nás
Nová Půjčka u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
Maria Kamakova u článku
Reklamy kolem nás
liz u článku
Reklamy kolem nás