PS #2: retuš a bělení zubů

PS #2: retuš a bělení zubů

Po delší době píšu opět nový Photoshop tutoriál, který dnes bude zaměřen na retuš obličeje, bělení zubů a vůbec úpravu fotek. V dnešní době jsou sice fotoaparáty ve vysoké kvalitě, ale stejně, když otevřete později vyfocenou fotku v počítači, zdá se vám bledá, vhodná pro úpravu. Při focení lidí, hlavně obličejů, je také dobré fotku trochu upravit, aby vypadala lépe. I malé detaily dokážou mnohem zlepšit vaší fotku.

V první části se zaměřím pouze na retuš obličeje. Otevřeme si fotografii (Ctrl+O). Pro retuš je nejlepší fotografie obličeje ta, ve které jsou vidět vlasy, krk, ale ramena už být vidět nemusí. Po otevření obrázek raději duplikujeme (Ctrl+J), nic nás to nestojí a je to lepší, kdyby se nám retuš nepovedla, tak abychom obrázek neztratili. Začal bych úpravou kontrastu a jasu, potom zvýšit sytost a živost. To fotku oživí, více zabarví.

Upravení jasu, kontrastu, odstínu, sytosti a živosti

Následně začneme s retuší. Pokud se vám nelíbí nějaké skvrny nebo divné malé části obličeje, jednoduše můžete použít retušovací štětec (J) a tyto části upravit. Levým altem a levým tlačítkem myši zvolíte barvu pleti, kterou chcete nahrazovat a na skvrnu jednoduše párkrát kliknete. Když máte všechny tyto skvrny vyhlazené, můžete celkově zjemnit obličej pomocí rozmazání. Vyberte oblast kůže kolem očí, pusy a vlasů pomocí nástroje pro rychlý výběr (W). Po vybrání raději oddělíme tuto část od obličeje pomocí Ctrl+J ji přeneseme do nové vrstvy.

Označení části obličeje

Nyní můžeme tuto část mírně rozmazat. Jdeme do možnosti Filtr > Rozostření > Gaussovské rozostření. Poloměr nastavíme asi na 2,5 nebo podle potřeby, jak se vám to bude zdát nejlepší. Po potvrzení vezmeme gumu (E) a v horním menu nastavíme velikost podle potřeby, krytí a hustota asi 30%. Nyní gumujeme kolem rozostřené části jen slabě, aby se zmenšil přechod z rozostřené do zaostřené části. Hlavně kolem vlasů, očí a pusy. Nos bych nechal mírně rozostřený, ale pokud se vám to zdá dost, můžete ho také trochu zaostřit, aby tak nesplýval s okolím obličeje.

Další věc jsou vlasy. Když si vytvoříte novou složku pro tuto část bude to lepší a přehlednější. Opět si nástrojem pro rychlý výběr (W) označíme pouze vlasy, které si zkopírujeme do nové vrstvy a vložíme je do té složky. V té složce na ně můžeme aktivovat nějaké efekty, třeba větší kontrast, jas nebo je více uživit, či upravit barvu. Efekt ale musíme přichytit na vrstvu a to tak, že držíme levý Alt a efekt přesuneme nad vrstvu. Měla by se zobrazit taková šipka na tu vrstvu. To znamená, že daný efekt se vztahuje pouze na tu vrstvu.

Označení a úprava části vlasů

Nesmíte zapomenout na úpravu detailů. U vlasů je možnost menšího rozmazání na jedné straně, toho docílíte v menu Filtr > Rozostření > Posun a náklon a upravíte si to tak, aby rozmazání bylo pouze malé a ze strany hlavy jen kousek. Také jsou důležité třeba rty u žen. Vybereme pomocí nástroje pro rychlý výběr, zkopírujeme do nové vrstvy a nastavíme jim nový filtr odstín a sytost. Pokud zmenšíte trochu odstín a více zvětšíte sytost, červená vynikne.

Zvýšení sytosti barvy rtů

Bělení zubů může také občas pomoct vylepšit fotku. Metod, jak vybělit zuby, je více, ale ta, co se mi nejvíce zamlouvá je následující. Vrstvu se zuby si duplikujeme, na ní vytvoříme masku. Nyní si vezmeme černou barvu štětce a zabarvíme celý obrázek. Pak vezmeme barvu bílou a vybarvíme pouze zuby. Nyní použijeme efekt odstín a sytost. Zvýšením světlosti docílíme bělejších zubů. Podobným způsobem můžeme zlepšit barvu očí a nebo zviditelnit řasy spíše u žen.

Před úpravouPo úpravě

Tak to je asi vše, nad tímto odstavcem můžete vidět výsledné porovnání původní a upravené fotky. Pokud by jste měli jakékoliv dotazy, pište do komentářů. Pokud jste nečetli první tutoriál, přečtěte si jak vytvořit na fotce efekt rychlosti rozmazáním pozadí. Dalšího Photoshop tutoriálu se dočkáte již brzy.


Podobné články

Poslední články

· Oprava kamerky Nexusu 5 (04.02.2015)
· Tip na vylepšení Windows... (08.02.2014)
· PS #4: efekt povodeň (01.02.2014)
· Googlím, proč nejde Goog... (01.12.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (26.09.2016)
· Zahraniční stáž v Anglii... (15.07.2016)

Komentáře

  1. bono

    dne 08. září 2013 12:46

    Tak ta fotka vypada jak pres zehlicku - vsechny detaily v obliceji se ztratili Smutný

  2. Dominik Fryč

    dne 08. září 2013 13:15

    To je sice pravda, ale o to v retuši i trochu jde - vyhlazení obličeje, aby se ztratily některé detaily, které nechtějí být vidět.

Přidat komentář

Jméno: *
Email: *
Webová stránka:
Komentář:
Vyhledávání
Autor blogu
Dominik Fryč
Dominik Fryč
Je mi 23 let, jsem bloger, student IT a baví mě webdesign.
Anketa
Máte v mobilu NFC?
TOP Články
Nejčtenější
TOP 10 Android a... (53847)
První zkušenost ... (48161)
Zombie apokalyps... (45503)
Android 6.0 Mars... (36744)
Rozdíl mezi geek... (33001)
Nejdiskutovanější
První zkušenost s ... (45)
Zombie apokalypsa 21... (36)
Proč je Windows 8 l... (22)
První rok studia ob... (13)
Android 6.0 Marshmal... (11)
Komentáře
Dominik Fryč u článku
První rok studia oboru IT...
Kate u článku
První rok studia oboru IT...
Monika u článku
První zkušenost s eBay
Lenka u článku
Recenze autokempu ATC Merk...
Pavel Sobotka u článku
Budoucnost s Google Glass